Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciał szybko zarobić, stracił ponad 107 tysięcy złotych. 72-latek oszukany

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
St. asp. Kinga Warczak z KPP Sławno przestrzega przed oszustami działającymi w internecie
St. asp. Kinga Warczak z KPP Sławno przestrzega przed oszustami działającymi w internecie TT
Komenda Powiatowa Policji w Sławnie ostrzega przed oszustwami internetowymi. W powiecie sławieńskim ofiarą takiego procederu padł 72-latek, który stracił ponad 107 tysięcy zł.

72-latek stracił ponad 107 tysięcy zł. Policja ostrzega przed oszustwami

Komenda Powiatowa policji w Sławnie przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników bankowej infolinii, którzy dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie lub karcie. Przestępcy nie tylko wyłudzają dane, ale też zalecają zainstalowanie aplikacji QuickSupport. To kolejny program umożliwiający zdalne sterowanie urządzeniem użytkownika.

- Ofiarą takiego właśnie oszustwa padł 72 - letni mieszkaniec powiatu sławieńskiego - mówi st. asp. Kinga Warczak, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Sławnie. - Mężczyzna stracił ponad 107 tysięcy złotych. Jak się okazało, na jednym z portali społecznościowych znalazł ogłoszenie dotyczące możliwości szybkiego zarobku na giełdzie internetowej. Zaciekawiony ofertą wypełnił formularz kontaktowy podając swoje dane z numerem telefonu. Po około pół godzinie zadzwoniła do niego kobieta, która miała mówić z obcym akcentem. Konsultantka poinformowała, o tym, iż aby rozpocząć inwestycję należy dokonać wpłaty 900 złotych na wskazane konto na poczet przyszłych inwestycji. Kobieta przekierowała mężczyznę do rzekomej księgowej, która wskazała numer konta do wpłaty i poinformowała, że niebawem skontaktuje się z nim manager. Wymieniony przelał wymaganą kwotę 900 złotych.

St. asp. K. Warczak opisuje, że po jakimś czasie czasie 72-latek otrzymał kolejny telefon od rzekomego managera.

- Podczas rozmowy zgłaszający poprosił o zwrot zaliczki, którą wpłacił. Mężczyzna zapewnił, że zwróci środki jednak polecił wykonanie pewnych instrukcji oraz zainstalowanie programu QuickSupport - narzędzia do zdalnego pulpitu. Mężczyzna zainstalował program na telefonie i zalogował się do bankowości. Oszuści mając dostęp do danych pokrzywdzonego dokonali przelewów z jego konta na kwotę ponad 106 tysięcy złotych. Otworzyli również na jego dane linię kredytową na 18 600 złotych. Na szczęście zdążyli wypłacić kwotę około 1 000 złotych. Niestety po pewnym czasie, gdy mężczyzna skontaktował się ze swoim bankiem, dowiedział się iż został po prostu został oszukany. 72 - latek stracił łącznie ponad 107 tysięcy złotych - mówi st. asp. K. Warczak.

KPP Sławno uczula mieszkańców Pomorza, że w przypadku odebrania takiego połączenia, najlepszym jest zakończyć szybko rozmowę i udać się do placówki bankowej, aby sprawdzić czy to czasem nie próba oszustwa.

Innym wyjściem jest skorzystać z innego telefonu i nawiązać połączenie z infolinią banku. Tylko daleko idąca ostrożność może uchronić nasze pieniądze przed ich kradzieżą. Banki często informują i przypominają, że ich pracownicy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji, innych niż aplikacja do bankowości mobilnej.

Strażacy ze Sławna otrzymali cacko za prawie 2 mln zł

Setki skorupiaków maszeruje na Pomorzu. Cóż za zdjęcia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki