Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny paliw na stacjach ku uciesze kierowców nadal w trendzie spadkowym. "Piątka" na pylonach gdzieniegdzie możliwa

MT
Wojciech Matusik
Ceny na stacjach paliw powoli spadają. Kierowcy chcieliby bardziej zauważalnych obniżek. Mogą liczyć na spadek cen poniżej 6 zł na niektórych stacjach, jeśli ropa na świecie pozostanie tańsza, a złoty pozostanie mocny do dolara.

Średnie ceny paliw to obecnie: benzyny bezołowiowej 95 - 6,40 zł/l, oleju napędowego 6,60 zł/l, autogazu – 3,01 zł/l. W sumie od listopada, kiedy rozpoczął się cykl obniżek na rynku hurtowym, ceny detaliczne benzyny Pb95 i oleju napędowego spadły średnio o 13 i 14 gr/l.

- To, co warte podkreślenia, to to, że średnia skala zmian nie odzwierciedla sytuacji na pojedynczych stacjach. Nie możemy nie wspomnieć, że na części stacji ceny spadają zdecydowanie bardziej niż średnia krajowa i zbliżają się do poziomu Pb95 6,00 – 6,20 zł/l ( minimalnie ok 5,90 zł/l) i diesla 6,20 – 6,35 zł/l, ale na części stacji pozostają zdecydowanie droższe, nawet o 50 – 70 gr/l. W dalszym ciągu spodziewamy się kontynuacji spadku cen paliw na stacjach do 5 groszy na litrze. Dzięki aktualnym obniżkom średnioroczne ceny paliw na stacjach będą niższe niż w 2022 roku odpowiednio w przypadku benzyn o 2 %(12-16 gr/l), oleju napędowego o 9 % (63 gr/l) i autogazu o 8 % (26 gr/l) - komentują Urszula Cieślak, Rafał Zywert z www.reflex.com.pl.

Obniżki przy dystrybutorach możliwe są dzięki dołującym notowaniom ropy naftowej. Spadki cen lutowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 74 USD/bbl i aktualnie rynek próbuje korygować ostatnią falę spadku cen. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 75 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent potaniała niecałe 4 USD/bbl. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły w rejon 61,60 USD/bbl.

Notowania ropy zdaniem analityków nie powinny rosnąć w najbliższym czasie, mimo nawoływań niektórych producentów do większych cięć wydobycia. Popyt na surowiec na świecie będzie raczej słaby.

Na krajowym rynku ceny hurtowe paliw spadają szybciej niż detaliczne. Powód? Stacje benzynowe odbijają sobie niskie zyski lub nawet straty z okresu przed wyborami.

- Tankowanie mogłoby być tańsze, ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne – szacujemy, że sięgają w przypadku bezołowiowej „95” 45-50 gr na litrze i ok. 30 gr na litrze oleju napędowego, podczas gdy przeciętnie w ciągu roku, wg wyliczeń e-petrol.pl, wynosiły odpowiednio 14 i 10 gr na litrze - zauważają Gabriela Kozan, dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki