Centrum Edukacyjne Jabłoniowa już otwarte. Naukę w nowej placówce rozpoczęło 750 uczniów

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Rozpoczęcie roku szkolnego i otwarcie nowej szkoły 2.09 Przemysław Świderski
W poniedziałek, 2 września, ok. 750 uczniów i 100 przedszkolaków rozpoczęło naukę w jednej z najbardziej nowoczesnych placówek oświatowych w Polsce. Wspólnie z dziećmi i nauczycielami rok szkolny powitała również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa to największa tego typu placówką Gdańska Południe. 2 września naukę rozpoczęło tu 100 przedszkolaków i 750 uczniów klas I-VIII.

- Miejcie w sobie zawsze radość życia, ale pamiętajcie o naszej gdańskiej dewizie: "Nec temere, nec timide" - "Z odwagą, ale rozważnie" - podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego zwróciła się do nich Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska - Życzę wam wszystkim, żebyście w tym gdańskim duchu uczyli się tutaj wolności, solidarności, otwartości na innego i tolerancji.

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa już otwarte. Naukę w nowej pla...

W dwóch budynkach znajdują się przestronne sale lekcyjne, w trzecim - sala gimnastyczna z aulą widowiskową.
W tych o przeznaczeniu dydaktycznym mieszczą się też m.in. biblioteki, stołówka, szatnie, pokoje nauczycielskie, gabinety dla pielęgniarek szkolnych. W budynku sali gimnastycznej znajduje się z kolei m.in. aula widowiskowo-konferencyjna, sala korekcyjna przystosowana do prowadzenia zajęć artystycznych i tanecznych, zespół szatniowy wraz z węzłami sanitarnymi wyposażonymi w prysznice, pokoje trenerów, pomieszczenie kontroli dostępu oraz magazyn.\

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa. Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Początkowo poszczególne budynki miały być uruchamiane jeden po drugim – pierwszy już we wrześniu 2018 r. – a zakończenie ostatniego etapu inwestycji planowano na 2020 r. Uniemożliwiła to przedłużająca się procedura przetargowa, a żeby gotowy budynek nie stał pusty przez kilka miesięcy, zdecydowano o oddaniu całego kompleksu w nowym roku szkolnym 2019/2010.

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa powstała przy ul. Lawendowe Wzgórza na gdańskim Jasieniu. Cały kompleks został bardzo dobrze skomunikowany. Do szkoły będzie można dotrzeć nie tylko komunikacją miejską (autobusem, a niebawem również tramwajem) ale także pieszo lub rowerem (dla nich również powstaje specjalna droga).

Koszt inwestycji wyniósł niecałe 83 mln złotych. Został on w całości pokryty ze środków własnych Gminy Miasta Gdańska. Budynki wykonano w ekologicznej technologii z wykorzystaniem drewna, co przełoży się m.in. na niższe opłaty za energię.

WIDEO: Podwójny rocznik rozpoczął nowy rok szkolny. "Nie wszyscy będą chodzić na pierwszą zmianę"

TVN24

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie