Centrum dla seniorów

  Centrum dla seniorów

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rozpoczęły się prace związane z budową Centrum Aktywności Seniorów - jedną z największych sopockich inwestycji, które mają być realizowane w najbliższych latach. Za stworzenie kompleksu, który stanie przy ul. Mickiewicza do końca roku 2010, miasto zapłaci 15 mln zł.
  Kolejne 1,5 mln pochłonie wyposażenie budynku. Wbrew pozorom, nie są to wygórowane koszty. Pierwotny kosztorys zakładał bowiem, iż inwestycja pochłonie więcej, bo aż 21 mln zł. - Trafiliśmy na dobry okres, do przetargu stanęło aż pięć firm, uznały one najwidoczniej, że to inwestycja bardzo prestiżowa, dlatego też okazało się, że zapłacimy mniej - tłumaczy Paweł Orłowski, wiceprezydent Sopotu.

  Podstawowym powodem, dla którego miasto zdecydowało się już kilka lat temu na realizację inwestycji, jest... demografia. Nie jest tajemnicą, iż w Sopocie odsetek osób starszych jest większy niż w większości innych polskich miast i cały czas rośnie. Obecnie osoby w wieku emerytalnym stanowią aż 25 proc. z 38-tysięcznej populacji Sopotu. Według prognoz GUS, w 2030 roku będzie ich w kurorcie jeszcze więcej i stanowić będą aż 35 proc. wszystkich mieszkańców miasta.

  Między innymi dlatego też postanowiono, iż centrum powstanie na miejscu Szkoły Podstawowej nr 6. Placówka została oficjalnie wygaszona, a ostatni uczniowie, którzy w tym roku mieli kończyć swoją edukację w jej budynku, rozpoczęli naukę w innych sopockich szkołach.Czym ma być sopockie Centrum Aktywności Seniorów? - To zdecydowanie więcej niż dom pomocy - dodaje Orłowski.

  Oprócz schronienia dla 83 stałych mieszkańców ośrodka, w ramach inwestycji powstaną także tereny rekreacyjne, z których korzystać będą mogli nie tylko pensjonariusze domu, ale także lokalna społeczność. Centrum otwarte będzie także dla tych sopockich seniorów, którzy nie potrzebują stałej opieki. Dla nich powstanie tu m.in. tzw. dom dzienny. Korzystać będą mogli również z sali rehabilitacyjnej, czytelni, biblioteki, kawiarenki internetowej i... kaplicy.

  Komfort zapewniony będą miały także osoby, które na stałe przebywać będą w centrum.
  - Do ich dyspozycji będą pokoje wyposażone w łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy pokój będzie też podłączony do specjalnego systemu alarmowego, tak aby każdy mógł czuć się bezpiecznie - mówi Agnieszka Cysewska, koordynator ds. organizacji Domu Pomocy Społecznej w Sopocie.
  Już teraz do MOPS w Sopocie trafiło... ponad 140 wniosków dotyczących umieszczenia w nowym domu pomocy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo