Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenna figura Madonny z Pelplina jest teraz w stolicy

Sebastian Dadaczyński
Figura pochodzi z miejscowości Klonówka, koło Pelplina
Figura pochodzi z miejscowości Klonówka, koło Pelplina Sebastian Dadaczyński
Na świecie jest ich zaledwie siedem, a w samej Polsce trzy - unikatowe, reprezentujące rzadki typ wizerunku maryjnego, figury Madonn tzw. szafkowych. W Muzeum Narodowym w Warszawie wystawiana jest właśnie jedna z tych rzeźb, należąca do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.

- To efekt wieloletniej współpracy pomiędzy obiema placówkami - podkreśla ks. Wincenty Pytlik, dyrektor pelplińskiego muzeum. - Niedawno przedstawiciele Muzeum Narodowego w Warszawie zwrócili się do nas z prośbą o wypożyczenie figury. Zgodziliśmy się. Z jednej strony, zimą nasze muzeum nie jest tak licznie odwiedzane, z drugiej zaś chcemy, by także mieszkańcy stolicy poznali tę niezwykłą figurę, a zarazem region kociewski, skąd ona pochodzi.

Jak podkreśla ks. Pytlik, w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie znajdują się dwie takie Madonny i obok Biblii Gutenberga są one jednymi z cenniejszych eksponatów. Jedna ma ok. 60 cm wysokości i pochodzi z Lubiszewa pod Tczewem, druga liczy ok. 35 cm i wywodzi się z Klonówki koło Pelplina. Obie są z przełomu XIV i XV wieku. W Warszawie wystawiana jest rzeźba z Klonówki.

A co jest w nich takiego niezwykłego? W postaci zamkniętej rzeźba ukazuje zasiadającą na tronie Matkę Boską z dziecięcym Chrystusem, stojącym na jej kolanach. Gdy rozchyli się drzwiczki ukryte w figurze Marii - odsłania się przedstawienie Madonny Płaszcza Opiekuńczego oraz wyobrażenie Trójcy Świętej, umieszczone w łonie Bogurodzicy. Scena ta symbolizuje akt Wcielenia, a zarazem rolę Marii jako Współodkupicielki ludzkości. Otwarte drzwiczki tworzą poły płaszcza, które Maria jako Matka Miłosierdzia rozpościera nad wiernymi uciekającymi się pod jej opiekę.

- Rzeźbiarze, tworząc te prace, chcieli jakby pokazać, że człowiek ma przyjąć do swego serca Boga tak jak uczyniła to Matka Boża - dodaje dyrektor pelplińskiego muzeum.

Madonna w Warszawie będzie wystawiana do końca lutego br.
Sąsiaduje tam z wyjątkowym, malowanym ołtarzem skrzydłowym, pochodzącym z zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Dzieła te, zestawione razem, znakomicie oddają charakter sztuki Pomorza Gdańskiego z okresu przed klęską grunwaldzką.
W marcu figura wróci do Pelplina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki