Carla Bruni może odwiedzić Polskę

  Carla Bruni może odwiedzić Polskę

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do Pałacu Elizejskiego trafiły ostatnio dwa zaproszenia do Polski. Jedno - dla prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na uroczystości z okazji 25-rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Drugie - dla jego pięknej żony, piosenkarki i modelki Carli Bruni.
  Małżonka prezydenta Francji została poproszona o otwarcie 6 grudnia br. w Pałacu Chojnata (położonym 65 km od Warszawy) wystawy prac trójmiejskich artystów, którzy w 1985 roku uczestniczyli w paryskiej wystawie pod patronatem ówczesnego mera Paryża, Jacques'a Chiraca.
  Obecną wystawę z kolekcji galerii Mirosława Zeidlera, będącą celebracją prezydencji Francji w Unii Europejskiej, artyści i organizatorzy dedykują dwóm wielkim Europejczykom - Lechowi Wałęsie i Jacques'owi Chiracowi.


  - Zaproszenie dla pani Carli Bruni, po konsultacjach z ambasadą francuską, wystosowaliśmy przed dwoma tygodniami - mówi Krzysztof Malarycki, mieszkający w Kalifornii właściciel Pałacu Chojnata. - Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach otrzymamy potwierdzenie obecność pani Bruni-Sarkozy, która - jak liczymy - będzie towarzyszyć prezydentowi Francji w jego podróży do Polski.

  W wystawie, której komisarzem jest prof. Andrzej Dyakowski z ASP w Gdańsku, bierze udział 90 znanych trójmiejskich artystów, m.in. Stanisław Tesseyre, Ryszard Stryjec, Stanisław Horno-Popławski, Maciej Świeszewski. Nieprzypadkowo zorganizowano ją w Pałacu Chojnata, wybudowanym w połowie XIX w. przez Marka Wóycickiego, żołnierza armii Napoleona, dla ukochanej żony - francuskiej aktorki i piosenkarki. Przyszła pani Wóycicka zgodziła się na małżeństwo z o wiele starszym od siebie mężczyzną pod warunkiem, że zamieszka w pałacu.

  Wóycicki zamówił więc projekt budynku u znanego architekta Henryka Marconiego i po kilku latach w miejscowości Wola Chojnata wyrósł elegancki i stylowy pałac. Przyjazd Carli Bruni do naszego kraju zapowiadano już w tym roku dwa razy.

  Po raz pierwszy miała pojawić się w kraju nad Wisłą w maju tego roku, podczas oficjalnej wizyty Nicolasa Sarkozy'ego. Nie przyjechała. Drugi raz liczono na jej obecność u boku małżonka na uroczystym koncercie z okazji święta 11 Listopada.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo