Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byle nie jak Atlantyda

Piotr Weltrowski
Taki jest koszt budowy wyspy. Pieniądze miałby dać prywatny inwestor.
Taki jest koszt budowy wyspy. Pieniądze miałby dać prywatny inwestor. Materiały promocyjne
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zbadają, czy na wodach Zatoki Gdańskiej będzie mogła powstać sztuczna wyspa. Władze Sopotu zleciły ekspertyzę, aby ostatecznie rozwiać wszystkie wątpliwości mogące towarzyszyć realizacji przedsięwzięcia.

Pomysł na stworzenie mariny w kształcie wyspy pojawił się 10 lat temu. Ogłoszono wtedy konkurs na stworzenie projektu przystani jachtowej. Prawdziwą furorę zrobiła praca Tomasza Bosiackiego - studenta Politechniki Gdańskiej.

Przez lata o projekcie przede wszystkim mówiono, robiąc niewiele. Wszystko zmieniły jednak wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych w tym roku w Sopocie.
Okazało się, że spośród wszystkich planowanych przez miasto inwestycji to właśnie budowa wyspy zyskała największe, bo aż 80-procentowe społeczne poparcie.

Urzędnicy skontaktowali się więc z pracownikami gdańskiej uczelni, proponując im przeprowadzenie badań dotyczących uwarunkowań środowiskowych i inżynieryjnych inwestycji. Pod koniec tego tygodnia do magistratu wpłynęła odpowiedź z PG. Powołano specjalny zespół, który zajmie się sprawą, a jego szefem został prof. Romuald Szymkiewicz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

- O szczegółach na razie mówić trudno, bo nie wiemy jeszcze tak naprawdę, co dokładnie interesuje miasto - zastrzega naukowiec. - Niemniej tworzony jest zespół. Być może już w przyszłym tygodniu, po spotkaniu z urzędnikami, rozpoczniemy pracę.

Więcej szczegółów zdradzają władze Sopotu. - Budowa wyspy byłaby ingerencją w krajobraz Zatoki Gdańskiej - mówi Jacek Karnowski, prezydent miasta. - Dlatego chcemy, aby wypowiedzieli się niezależni naukowcy i określili, jak inwestycja może wpłynąć na krajobraz i środowisko naturalne.
Kilka lat temu przeprowadzono już wstępne ekspertyzy w tej sprawie. Były jednak mniej szczegółowe i dotyczyły tylko ewentualnego wpływu wyspy na dno morskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki