Była jednostka wojskowa w Dębinie została sprzedana

Hubert BierndgarskiZaktualizowano 
Teren jednostki wojskowej w Dębinie został sprzedany warszawskim firmom za 6,5 mln zł
Teren jednostki wojskowej w Dębinie został sprzedany warszawskim firmom za 6,5 mln zł Hubert Bierndgarski
Była jednostka wojskowa w Dębinie ma nowego właściciela. Za 6,5 miliona złotych kupiło ją konsorcjum trzech warszawskich spółek. Wiadomo już, że nowi właściciele chcą w tym miejscu wybudować ośrodek wypoczynkowy.

Mogą mieć jednak problemy, bo gmina Ustka nie będzie w najbliższym czasie przygotowywać planów przestrzennych tego terenu. A tylko z takim planem możliwa jest przebudowa.

6,5 mln - tyle zapłaciło warszawskie konsorcjum trzech spółek za byłą jednostkę wojskową w Dębinie. Inwestorzy chcą w tym miejscu wybudować ośrodek wypoczynkowy

Grunty od 2003 roku należały do Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni. Łącznie 22 hektary ziemi oraz budynki wojskowe. Są tam bloki mieszkalne i techniczne, stacje radarowe, schrony wojskowe i stanowiska wyrzutni rakiet. Są też stanowiska kierowania ogniem i obrony przeciwlotniczej. O grunty zabiegała gmina Ustka, która chciała tam budować mieszkania komunalne i socjalne.

- Niestety, nasze zabiegi okazały się bezskutecznie, mimo że wielokrotnie wysyłaliśmy do różnych ministrów wnioski o komunalizację tego terenu - wyjaśnia Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy wiejskiej Ustka, na terenie której znajduje się jednostka wojskowa. - Za każdym razem nam odmawiano. W ostatniej odmowie dowiedzieliśmy się, że grunty będą wystawione na sprzedaż w formie przetargu otwartego.

22 ha - taka jest powierzchnia jednostki wojskowej. Teren jest ogrodzony. Są tam budynki mieszkalne, koszarowe oraz zaplecze techniczne

Gmina nie wystartowała w przetargu, bo - jak powiedziała nam pani wójt - samorząd nie ma tak dużych pieniędzy. Ostatecznie za cenę o 65 tysięcy wyższą od wywoławczej kupili ją prywatni inwestorzy. Niestety, jak się okazuje, nowy właściciel może mieć problemy z inwestycją, bo tereny nie są objęte żadnym planem zagospodarowania przestrzennego. Sytuacja na pewno nie zmieni się w tym roku.
- W budżecie na 2009 rok nie przewidzieliśmy pieniędzy na opracowanie planu dotyczącego tego obszaru - mówi Krzysztof Wysocki, wicewójt gminy Ustka. - Możliwe jednak, że inwestorzy sami zwrócą się do nas z wnioskiem o rozpoczęcie prac planistycznych. Jeżeli taka inicjatywa się pojawi, to na pewno będziemy chcieli rozmawiać.

300 - tyle mieszkań udałoby się wybudować gminie Ustka na terenie byłej jednostki wojskowej w Dębinie, gdyby rząd przekazał im te tereny za darmo

Nowi właściciele nie chcą jeszcze komentować oficjalnie problemów z planami. Przyznają, że będą chcieli osobiście spotkać się z urzędnikami z gminy Ustka. Jak nam powiedzieli, żałują jednak, że wcześniej sami nie sprawdzili pewnych informacji. Opierali się na danych z AMW, gdzie było podane, że grunty idealnie nadają się na działalność turystyczną.

Gmina chciała stawiać tam bloki

Obiekt został opuszczony przez wojsko w 2003 roku. Wcześniej znajdowała się tam jednostka obrony pogranicza z wyrzutniami rakiet. Do dzisiaj w świetnym stanie zachowało się 12 budynków koszarowych, oczyszczalnia ścieków i osobne ujęcie wody pitnej oraz specjalna stacja paliwowa. Są też schrony i cała infrastruktura potrzebna do obsługi rakiet.

Jednostka wojskowa 4961 Dębina

Gmina Ustka chciała wykorzystać znajdującą się już na terenie jednostki wojskowej infrastrukturę mieszkaniową na potrzeby mieszkalnictwa komunalnego i socjalnego. Obniżyłoby to koszty budowy. Poza tym na wolnym od zabudowy obszarze można by wybudować nowe bloki. Obecnie gmina ma mało takich terenów.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie