Burza po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS wezwał członków partii do obrony kościołów. "Dolewanie oliwy do ognia"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Udostępnij:
Wczorajsze oświadczenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, w którym ostro skrytykował protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, wzbudziło wiele emocji. Prezes PiS wezwał działaczy partii do obrony kościołów. Głos zabrali zarówno politycy, jak i osoby publiczne.

Jarosław Kaczyński we wtorek zaapelował do wszystkich członków PiS oraz ludzi ich wspierających, by stanęli do obrony polskich kościołów. Zwrócił także uwagę, że znajdujemy się w czasie epidemii, kiedy to masowe zgromadzenia są niezgodne z prawem.

– Ten wyrok stał się dzisiaj powodem albo pretekstem do gwałtownych wystąpień społecznych, które przebiegają w wyjątkowym czasie. Mamy ciężkie stadium epidemii - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy stan, w którym wszelkiego rodzaju zgromadzenia powyżej 5 osób są zakazane. Mamy stan, w którym te demonstracje z całą pewnością będą kosztowały życie wielu ludzi – stwierdził.

Apel o ochronę kościołów, jak i pochwała wyroku Trybunału Konstytucyjnego, spotkały się ze zdecydowaną reakcją wielu środowisk w Polsce.

Szef "Solidarności" popiera Kaczyńskiego

Poparcie dla słów Jarosława Kaczyńskiego wyraził przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, który sam wydał oświadczenie. Zaapelował w nim, aby członkowie i członkinie związku przyłączyli się do Straży Narodowej i stawali w obronie polskich kościołów.

„Zwracam się do Was z gorącym apelem – brońcie naszych Kościołów. Angażujcie się w ochronę świętości Mszy Świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych Świątyń. Nie pozwólcie, aby Kościół, na który zawsze mogliśmy liczyć, wobec bezprecedensowych napaści pozostał dzisiaj osamotniony” – możemy przeczytać w oświadczeniu.

Według Dudy protestujący niszczący kościoły i przerywający msze święte, już dawno przekroczyli granicę swobodnego wyznawania wiary.

„Niestety, poziom agresji, niespotykany wulgaryzm i napaści fizyczne na księży i uczestników nabożeństw, zmuszają nas katolików do obrony. Dlatego proszę, abyście włączali się w działania Straży Narodowej, lub inne spontanicznie tworzone grupy chroniące nasze kościoły” – pisze dalej przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Apel zakończył podziękowaniem dla wszystkich, którzy już włączyli się w obronę katolickich wartości ważnych dla „Solidarności”.

Straż Narodowa to organizacja, która została powołana przez Roberta Bąkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oraz środowisko narodowców. Jej zadaniem jest między innymi obrona kościołów oraz katolickich wartości. To właśnie członkowie Straży Narodowej doprowadzili do przepychanek przed Bazyliką Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu podczas niedzielnych protestów.

"Jesteśmy w środku wojny Kaczyńskiego"

Jedną z osób, które z kolei skrytykowały oświadczenie Kaczyńskiego była Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, umieściła fotografię swojego ojca z przemówienia wprowadzającego 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. –

„Ku przestrodze… Tylko, że wtedy nie byliśmy w pełni suwerennym Państwem” - podpisała zdjęcie tymi słowami.

Swój sprzeciw wobec oświadczenia prezesa Prawa i Sprawiedliwości wyrazili także politycy.

Gościem „Porannej rozmowy” w RMF FM był Grzegorz Schetyna, poseł Platformy Obywatelskiej i jej były przewodniczący.

- Jesteśmy tu i teraz w środku wojny, jaką zorganizował Kaczyński. To jest element polityki – tak skomentował sprzeczne opinie na temat obowiązku publikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Na pytanie, do czego wzywa on sam, opowiedział: – Oczywiście do wsparcia protestujących kobiet, do aktywności i mobilizacji obywatelskiej. Wszyscy jesteśmy dzisiaj po stronie tych, które protestują.

Natomiast gościem Porannej rozmowy Gazety.pl była posłanka Koalicji Polskiej- PSL-Kukiz’15 Agnieszka Ścigaj, która także skrytykowała wtorkowe wystąpienie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

- To dolewanie oliwy do ognia. Prezes Kaczyński doprowadził do tej sytuacji, bo to on podejmuje większość decyzji w państwie. Jestem przekonana, że to było zaplanowane. Taki polityk, strateg polityczny, nie mógł nie wiedzieć, co się stanie po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała.

Co więcej, posłanka oświadczyła, że nie potępiłaby kobiety, która dokonałaby aborcji z powodu lęku.

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego trwają od czwartku. Wielotysięczne strajki obywają się zarówno w wielkich miastach, jak Warszawa, Katowice czy Kraków, ale także w małych miejscowościach. Na środę zapowiedziane są kolejne zgromadzenia oraz strajk kobiet. Tego dnia kobiety mają nie pracować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Brawo Premierze ! Gonić lewackie bydło ! Do szamba z lewactwem !

G
Gość
28 października, 16:39, Gość:

Czyli bydło ma się wlewać do kościołów i nikt nie ma prawa reagować ?

28 października, 18:15, piotr mieczyslaw:

wszelakie bydlo towarzyszylo Jezusowi przy narodzinach,ale skad mozesz o tym wiedziec ....

28 października, 22:32, stanisław:

Ty nawet bydlęciem barani narządzie nie jesteś.

Księża od wieków odwiedzali domy i macice kobiet.

Teraz kobiety przyszły z rewizytą.

G
Gość

Dr Mateusz Grzesiak:

"Co teraz?

Najpierw odetchnijcie głęboko i ostudźcie emocje. Strach, teraz szczególnie wzmożony, jest złym doradcą. Potrzebujemy analizy, diagnozy i współpracy.

Dzisiaj Jarosław Kaczyński wezwał w swym oświadczeniu do obrony kościołów, co może doprowadzić do różnych konsekwencji - między innymi powstania bojówek narodowców i spolaryzowania jeszcze bardziej społeczeństwa, więc sugeruję:

- NIE DAJCIE SIĘ WCIĄGNĄĆ W TĘ NARRACJĘ

Władza może pasożytować na podziale społeczeństwa - więc próbuje ustawić jednych Polaków przeciwko innym. Pamiętajcie - inni Polacy nie są naszymi wrogami. Są nimi: chora ideologia, wprowadzanie podziałów, manipulacja, dzielenie nas na lepszy i gorszy sort.

- PODSTAWIONE PROWOKACJE

Mogą pojawić się podstawieni ludzie dokonujący aktów wandalizmu, wmieszani w tłum. Ich celem jest prowokacja - dzięki niej powstanie powód, by stworzyć zagrożenie i tym samym uzasadniać swoje działania. Należy oddzielić ich od pokojowych działań.

- NIE NISZCZCIE CZEGOKOLWIEK

Nie dość, że nie tędy droga, to dodatkowo dalibyście wodę na młyn władzy. Potem w mediach będą to pokazywać i przekonywać ludzi do obrony kościołów, państwa, etc. Nie dajcie im powodu! Ta zmiana będzie ciężka, ale nie musi stać się agresywną wojną domową.

- POTENCJALNY LOCKDOWN

Spodziewajcie się wkrótce nagłówków, że przez protestujących jest więcej zakażeń. Potrzebują powodu by wprowadzić areszt domowy albo stan wyjątkowy, bo przecież inaczej ludzie będą cały czas wychodzić na ulice. Przygotujcie się na to.

- OBECNOŚĆ WOJSKA

Nie bójcie się policji ani wojska - to są pracownicy wykonujący rozkazy przełożonych. Jest ich w Polsce 250 tys., dla porównania Polaków między 20-59 jest ponad 20 milionów. Spokojnie. To są ludzie jak każdy, mają rodziny, poglądy, chcą być godziwie traktowani. Nie atakuj ich, rób swoje.

- ODBIERANIE WOLNOŚCI

Pod pretekstem pandemii albo "ataków na Polskę" potencjalnie będą odbierane kolejne prawa, najczęściej po cichu. Spodziewam się cenzury, kolejnych obostrzeń, godziny policyjnej, może izolowania albo aresztowań. Będą też realizowane własne cele władzy, jak np. ostatni wyrok TK.

- STRASZENIE I GROŻENIE

To moim zdaniem najważniejsze - nie bój się. To nie jest pierwsza transformacja w najnowszej historii Polski, ale dziś mamy inne warunki geopolityczne i dzięki technologii wszyscy wszystko zaraz wiedzą. Będą Was straszyć, ale to oni się boją, bo za to co robią może ich czekać bardzo słaba przyszłość. Lęk odbiera zdrowy rozsądek, a my potrzebujemy rzetelnej wielowymiarowej analizy i skutecznych działań."

s
stanisław
28 października, 16:39, Gość:

Czyli bydło ma się wlewać do kościołów i nikt nie ma prawa reagować ?

28 października, 18:15, piotr mieczyslaw:

wszelakie bydlo towarzyszylo Jezusowi przy narodzinach,ale skad mozesz o tym wiedziec ....

Ty nawet bydlęciem barani narządzie nie jesteś.

G
Gość
28 października, 16:39, Gość:

Czyli bydło ma się wlewać do kościołów i nikt nie ma prawa reagować ?

28 października, 22:05, Gość:

Reaktywować ZOMO!

Dzisiaj ZOMO stoi po drugiej stronie.

G
Gość
28 października, 16:39, Gość:

Czyli bydło ma się wlewać do kościołów i nikt nie ma prawa reagować ?

Reaktywować ZOMO!

G
Gość
"Pod osłoną strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkich

Ustawa o szczepieniach wzbudza kontrowersje ogromnej części społeczeństwa. Jak się okazuje, Sejm pod osłoną wczorajszych protestów, przegłosował niepokojący zapis dotyczący szczepień. Czy to kolejny poziom piekła, które chce zgotować swoim obywatelom rząd?

...W związku z tym rząd przystąpił do działania i pod przykrywką tematu aborcji, w nocy Sejm przepchnął nowelizację części ustaw w związku z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19. Jak się okazuje, znowelizowana została także ustawa o szczepieniach.

Ustawa o szczepieniach z nowym brzmieniem

Portal wPolityce.pl cytuje art. 13 uchwalonej ustawy, który mówi o tym, że "w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadza się następujące zmiany: […] w art. 46 b a) pkt 4. otrzymuje brzmienie: "obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie", b) po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu: "4a) obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów". Co to oznacza w praktyce?

Wygląda na to, że Polacy będą obowiązkowo musieli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że rząd de facto nie sprecyzował czym są owe środki profilaktyczne i zabiegi, jednakże w praktyce bardzo często są to szczepienia.

Portal wPolityce.pl przypomina, że z informacji podawanych przez ekspertów wynika, że pierwsze szczepionki na COVID-19 mogą być niebezpieczne dla ludzi. Szczepionki chronią ludzi, jednakże tylko wtedy, gdy są one sprawdzone i bezpieczne. Niestety, w koronawirus jest nową chorobą, o której nadal niewiele wiadomo."

https://www.biznesinfo.pl/ustawa-o-szczepieniach-231020-ks-sejm
J
Jarosław Kaczyński

Możecie mi skoczyć :)

K
Kazi

a walesa cos zacichl.... jest za zyciem !!!!???? pewnie zdziwieni -lewackie pomioty

G
Gość
28 października, 16:53, Andy:

Na wezwanie Führera dobrej zmiany konstytuuje się narodówka bandytów.

Pilnuj SS-manki bo znowu trzody narobią.

J
Jan
28 października, 15:53, Gość:

Psychopata decyduje o 38 mln kraju - tak może być tylko w kraju wybranym przez Boga ale jedynie na pośmiewisko

Psycjhiatryka jeszcze nie zamkneli, zglos sie poki czas.

G
Gość
28 października, 16:53, Andy:

Na wezwanie Führera dobrej zmiany konstytuuje się narodówka bandytów.

Bandyci atakują kościoły i modlących się, kto ma ich bronić "wolne sądy" ?

p
piotr mieczyslaw
28 października, 16:39, Gość:

Czyli bydło ma się wlewać do kościołów i nikt nie ma prawa reagować ?

wszelakie bydlo towarzyszylo Jezusowi przy narodzinach,ale skad mozesz o tym wiedziec ....

A
Andy

Na wezwanie Führera dobrej zmiany konstytuuje się narodówka bandytów.

G
Gość

Czyli bydło ma się wlewać do kościołów i nikt nie ma prawa reagować ?

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie