Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buraki cukrowe mają za mało cukru. Zaszkodziła im pogoda i choroby. Znamy ceny buraków w kampanii cukrowniczej 2021/2022

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Sporo buraków niebawem trafi do cukrowni
Sporo buraków niebawem trafi do cukrowni Lucyna Talaśka-Klich
Bardzo zróżnicowana wielkość plonów buraków cukrowych, kiepska polaryzacja i pogoda utrudniająca wykopki - to najbardziej martwi plantatorów z Kujaw i Pomorza.

Buraczane wykopki korzeni, które mają trafić do cukrowni w Nakle i Kruszwicy (należących do Krajowej Spółki Cukrowej) wciąż trwają. - A te zlecane przez cukrownie, powinny potrwać do 20 listopada - twierdzi Aleksander Decowski, dyrektor biura Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Niestety pogoda utrudnia wjazd ciężkich kombajnów na pola, na wielu z nich stoi woda.

Problemy plantatorów buraków cukrowych - pogoda, nierównomierne wschody, choroby

Ale to nie jedyne problemy plantatorów buraków cukrowych. Pierwsze zaczęły się już wiosną, bo wschody na wielu plantacjach były kiepskie, nierównomierne. Rolnicy z Kujaw i Pomorza zwracali uwagę, że część nasion z powodu niedoboru wody nie wykiełkowała.

L. Kołakowski spotkał się z J. Kaczyńskim

Różnice we wschodach były widoczne m.in. tam, gdzie występują gleby mozaikowe, albo teren jest pagórkowaty. Rolnicy mieli nadzieję, że z czasem te różnice się wyrównają, niestety różnice w wielkości korzeni na wielu polach widać do dziś.

- Na podstawie dotychczasowych dostaw buraków do cukrowni w Kruszwicy i Nakle widać, że polaryzacja jest kiepska - dodaje Aleksander Decowski. - W kruszwickim zakładzie odnotowano średnio poniżej 15 procent, w nakielskim powyżej 15 procent, ale to wciąż poniżej standardowych 16 proc.

Dyrektor podkreśla, że wpływ na zawartość cukru w korzeniach miały nie tylko pogoda (lokalnie za dużo deszczu, za mało słonecznych dni) i nierówne wschody, ale i choroby.

To też może Cię zainteresować

- Plantatorom było bardzo trudno zwalczyć chwościka burakowego i w efekcie ta groźna choroba zniszczyła liście, a ponowne odrastanie rozet liściowych „zabierało cukier” z korzeni - wyjaśnia dyrektor. - Okres wegetacji się przedłużył, a w czasie wykopków zbierane są także zaschnięte liście.

Jego zdaniem zawirowania związane z pogodą i innymi niekorzystnymi zjawiskami przełożyły się na wielkość zbiorów, które wahają się od 30-stu ton do ponad 80-ciu ton buraków z hektara.

Ceny buraków w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022

12 listopada br. na spotkaniu przedstawicieli Krajowej Spółki Cukrowej i Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC uzgodniono założenia do umowy kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022.
Ustalono m.in.:

  • cenę buraków kontraktowanych o zawartości cukru 16 proc. w wysokości nie mniej niż równowartość 28 euro netto/tona;
  • cenę buraków nadwyżkowych w wysokości:

a) 90 zł netto za 1 tonę fizyczną buraków nadwyżkowych w ramach pierwszych 5 proc. buraków nadwyżkowych dostarczonych producentowi cukru przez danego plantatora;
b) 60 zł netto za 1 tonę fizyczną buraków nadwyżkowych w ramach pozostałych 95 proc. buraków nadwyżkowych dostarczonych producentowi cukru przez danego plantatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Buraki cukrowe mają za mało cukru. Zaszkodziła im pogoda i choroby. Znamy ceny buraków w kampanii cukrowniczej 2021/2022 - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki