Połączone PKN Orlen i Grupy Lotos zaszkodzi konkurencji - takie zastrzeżenia formalne może zgłosić Komisja Europejska w opinii do wniosku płockiej firmy. decyzja ma zapaść w najbliższym czasie, choć po wydłużneiu termin na rozpatrzenie wniosku jest do 30 czerwca.
W Bruksela ma mieć zastrzeżenia, że obie firmy, które jako jedyne na polskim rynku zajmują się rafinacją ropy zdobędą pozycję zagrażająca konkurencji. Będą miały 80 proc. rynku hurtowego paliw w kraju i większość rynku detalicznego. Sygnały o możliwych zastrzeżeniach napływały z Brukseli już wcześniej. Płocka firma zapewniała i zapewnia, że jest na nie przygotowana i przedstawi odpowiednie działania.
- Kiedy poznamy oficjalne stanowisko KE będziemy mogli na nie odpowiedzieć i przedstawić środki zaradcze - informował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Dotychczasowe wyjaśnienia i propozycje mogły nie przekonać KE do fuzji. Przypomnijmy, że procedura przejęcia została czasowo wstrzymana po to aby Orlen mógł złożyć obszerniejsze wyjaśnienia i analizy.
- Przedłożyliśmy wszystkie dokumenty, których oczekiwała Komisja Europejska. Liczymy, że zgodnie z naszymi oczekiwaniami, finalna decyzja w sprawie przejęcia kapitałowego Lotosu przez ORLEN zostanie wydana do końca pierwszego półrocza – mówił wówczas Daniel Obajtek.
Jak argumentuje ORlen, celem transakcji jest stworzenie silnego podmiotu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. To odpowiedź polskich przedsiębiorstw na globalne trendy przemysłu rafineryjnego, która w przyszłości zmniejszy ryzyko utraty płynności przez krajowe rafinerie. Finalizacja procesu oznacza również większe możliwości finansowe na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki, jak i środowiska, jak np. zero i niskoemisyjne źródła energii, w tym planowane inwestycje w budowę morskich farm wiatrowych.
Zagrożenie koronawirusem przesunęło także terminy w procesie przejęcia Energi. Orlen poinformował, że zdecydował o wydłużeniu do dnia 22 kwietnia terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa SA.
- Termin przyjmowania zapisów w Wezwaniu został wydłużony z uwagi na zaistniałe uzasadnione okoliczności, wskazujące na możliwość niezrealizowania celu Wezwania do pierwotnego dnia zakończenia przyjmowania zapisów, tj. do 9 kwietnia 2020 roku - informuje Orlen w komunikacie.
Orlen planuje jednocześnie do końca kwietnia nabyć wszystkie akcje Energi i rozliczyć transakcje.
Terminy mogą jednak ulec zmianie. Płocka forma czeka na opinię Brukseli, ie wiadomo także jak przebiegać będzie epidemia koronawirusa.
Z powodu koronawirusa gdański Lotos poinformował, że o rok przesunięty został przewidywany termin startu wydobycia surowców ze złoża Yme na norweskim szelfie.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?