reklama

Bogdan Borusewicz: Trzeba wygrać wybory prezydenckie. Myślę, że kandydatem mógłby być Donald Tusk

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zaktualizowano 
Tomasz Bołt
Rozmowa z Bogdanem Borusewiczem, wicemarszałkiem oraz byłym Marszałkiem Senatu z Platformy Obywatelskiej.

Czy będzie się pan starał o ponowne zostanie Marszałkiem Senatu? Czy partia będzie forsować pana kandydaturę?
- Wszystko jest w toku. Tu nie chodzi o to, czy ktoś chce czy nie, ale to musi być wynikiem umowy. Ona musi dotyczyć też senatorów PSL-u, SLD oraz grupy senatorów niezależnych.

Co może dać przewaga w Senacie przy sejmowej dominacji PiS-u?
- Znam parlament i wiem, że może dać dużo. Stąd wysiłki PiS-u żeby zmienić układ sił w Senacie, gdzie opozycja zwyciężyła.

Wybory parlamentarne 2019. Kto będzie reprezentował nasze wo...

Czy wyobraża pan sobie, że w ten sposób będzie można zatrzymywać zmiany proponowane przez Sejm?
- Tu nie chodzi o zatrzymywanie. Tu chodzi o to, by parlament funkcjonował właściwie. By nie był podporządkowany jednej partii, czyli PiS-owi. Senat musi odzyskać swoją pozycję legislatora. Nie może pracować na wyścigi z Sejmem. Sytuacja, w której Sejm i Senat są maszynką do głosowania, jest fatalna dla funkcjonowania państwa. Ta sytuacja na pewno się zmieni, wtedy kiedy wygramy wybory na Marszałka, ale są też PSL, SLD i senatorowie niezależni. Trzeba się porozumieć. Ja myślę, że się porozumiemy, bo gdybyśmy stracili tę szansę, którą teraz mamy, to nikt nam tego nie wybaczy.

Jak ocenia pan Senat mijającej kadencji?
- Źle. Był podporządkowany partii rządzącej i robił to co szef tej partii chciał. Nie spełniał swoich zadań ustrojowych. Parlament powinien mieć dystans od rządu i zajmować się procedowaniem. Nie da się dobrze procedować nad ustawami w ciągu kilkunastu godzin.

Jakie widzi pan szanse na odbudowanie pozycji Senatu?
- Trzeba wygrać wybory prezydenckie. Prezydent za zgodą Senatu może ogłaszać referenda. W podstawowych sprawach ustrojowych powinno być one używane. Nie może być tak, że ustawami narusza się konstytucję i ją się zmienia. Konstytucja jest kwestią ustrojową.

Jak pan ocenia próbę przejęcia przez PiS senatora Tomasza Grodzkiego, który twierdzi, że oferowano mu tekę ministra zdrowia?
- Cenię bardzo senatora Tomasza Grodzkiego i dziwię się, że ktokolwiek w PiS-ie myślał, że przejdzie na ich stronę i zdradzi swoich wyborców. Ja go znam i każdy kto go zna, wie, że byłoby to niemożliwe.

Nie wyobraża pan sobie, że ktoś z waszych senatorów przeszedłby na drugą stronę?
- Nie.

Grzegorz Schetyna powiedział, że tego typu próby będą ujawniane i piętnowane.
- To prawidłowa reakcja. Jak kiedyś były próby werbunku w PRL-u, to jedyną skuteczną metodą było ujawnienie tej próby.

Jak pan sobie wyobraża 4 lata koegzystencji Sejmu, w którym większość ma PiS, i Senatu, w którym większość ma opozycja?
- Ja sobie mogę to wyobrazić, ale myślę, że PiS nie może sobie tego wyobrazić. Myślę, że zwołanie Sejmu i Senatu odbędzie się w najpóźniejszym możliwym terminie, czyli 12 listopada.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Senatu. Kto został se...

Jak pan ocenia wynik wyborów w regionie?
- Jeżeli popatrzymy na mapę senacką, to wszędzie wygraliśmy. PiS stracił dwóch senatorów. To było związane z szeroką koalicją. Ja byłem jej zwolennikiem. Niestety nie udało się jej utrzymać w Sejmie, ale w Senacie te elektoraty się dodały. Otrzymałem ponad 70 proc. poparcia, ale nie tylko to. Uzyskałem o ponad 70 tys. więcej głosów niż 4 lata temu. To wynik zblokowania elektoratów. Od razu po zakończeniu wieczoru wyborczego Koalicji Obywatelskiej, pojechałem do sztabów SLD i PSL-u, podziękować za tę koalicję oraz za to, że ich elektorat na mnie głosował. W Sejmie gdybyśmy mieli tę koalicję też byśmy wygrali. Jeżeli popatrzymy na wynik opozycji, czyli trzech ugrupowań, to w Gdyni uzyskaliśmy dodatkowo 1 mandat. A w Gdańsku uzyskaliśmy też 1 mandat. Ta konfrontacja wyborcza u nas zakończyła się zwycięstwem. Jeżeli chodzi o Senat, wygraliśmy wszystkie mandaty w regionie.

Czy pana zdaniem to błąd, że Koalicja Europejska nie utrzymała się do wyborów do Sejmu?
- Tak to błąd. I to widać na podstawie porównania wyników wyborów do Sejmu oraz Senatu. W wyborach do Senatu była umowa.

Wspomniał pan o wyborach prezydenckich w przyszłym roku. Czy widzi pan, kto mógłby być waszym kandydatem?
- Myślę, że mógłby to być Donald Tusk. I mam nadzieję, że się na to zdecyduje. Nie bez przyczyny wszyscy, także Donald Tusk, zaczęli w pewnym momencie mówić o Senacie.

Wybory parlamentarne 2019. Komu zabrakło szczęścia? Wielcy p...

Expose premiera - orto najważniejsze obietnice Morawieckiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tak za "rządów" PO - PSL było ekstra hiper super 👍 Pan Borusewicz zwiedził sobie świat za darmo 😎 Na pytanie - dziennikarki TVP Info - Panie Marszałku to jak było z tymi lotami ? Odpowiedział jak "wiśniak" w kaloszach w jakimś Pierdzielewie Wielkim " no co jakie loty - o co pani chodzi ! Ma pani dowody. Podam panią do sądu ! " Kultura - technika Borusewicza - "pełną gebą" 👋 Jak ludzie mogą wybierać takie "nic" 😎

B
B.B.

Władzy zdobytej i koryta nigdy nie Oddamy

t
taka prawda

Nowa nomenklatura u władzy.Solidarucho-komuchy.

k
kolega

Boguś już zapomniał jak wygląda normalne życie. Od upadku komuny "nie zhańbił się:-)" pracą. Temu spaślakowi to leje.

r
robotnik

Kuchciński - bis. Typowy człowiek koryta.

s
solidaruch

Całe życie pasie się za kilka tygodni na styropianie.

m
max fox

Jak widać do Sejmu Zdrajcy Czerwonej Zarazy się nie dogadali! Czemu Oni boją się tak Narodu?? Czemu Oni nie szanują Demokracji?

O
Oko kota
17 października, 09:45, pox fox:

Jak widać Czerwonej mafii z układu Okrągłego Stołu nie udało się zdominować Sejm!

Pajacu Pisowski jestes zyciowym zerem. Dzieki takim fantastom jak ty takie oszolomy jak Macierewicz i spolka sa w sejmie

p
pox fox

Jak widać Czerwonej mafii z układu Okrągłego Stołu nie udało się zdominować Sejm!

Dodaj ogłoszenie