Bóg słucha i się cieszy. Rozmowa z Wojciechem Cejrowskim

  Bóg słucha i się cieszy. Rozmowa z Wojciechem Cejrowskim

  Marcin Mindykowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wojciech Cejrowski
  1/8
  przejdź do galerii

  Wojciech Cejrowski ©G.Mehring/Archiwum DB

  O przeszczepianiu standardów amerykańskiego dziennikarstwa do polskiej rzeczywistości lat 90. oraz o tym, jak rzymski katolik powinien mówić o buddyzmie, czy można płacić modlitwą i czy Polska jest suwerenna, z Wojciechem Cejrowskim rozmawia Marcin Mindykowski.
  Ciągle czyta Pan "Gazetę Wyborczą" w rękawiczkach?
  Nie czytam "Gazety Wyborczej", proszę pana. W "WC Kwadransie" rzeczywiście brałem ją do rąk w rękawiczkach, żeby się nie umazać. Ale już tego nie robię. Mój śp. dziadek mawiał, że kto g.... czyta, ten g.... wie. Rzeczy brudnych, nieprzyjemnych, złych nie powinniśmy brać do rąk w ogóle. One mogą być ciekawe, ale człowieka nie budują, a mogą tylko zaszkodzić. To samo dotyczy pism pornograficznych czy książek satanistycznych.

  Czytanie "Wyborczej" w rękawiczkach to i tak jeden z "lżejszych" Pana chwytów jako Naczelnego - czy jak woleli inni: brunatnego - Kowboja RP.
  Przyjechałem wtedy do kraju kompletnie sauté. To był rewolucyjny moment w dziejach Polski. Usłyszałem, że jest Okrągły Stół, zaangażowałem się w kampanię do Sejmu kontraktowego. A "WC Kwadrans" był przeniesieniem form, jakie znałem z amerykańskiej telewizji. Na polskim rynku to może wtedy było skandalizujące, ale tam się po prostu tak mówi.

  I każe się nakładać instruktorce wychowania seksualnego prezerwatywę na banana?
  W "WC Kwadransie" mówiłem prawdę w prostej formie, nie owijałem w bawełnę. My, katolicy, walczymy o swobodne wyznawanie naszej religii. Walczę też o to, żeby pan był katolikiem - jeśli pan nim nie jest. Bo taki mój ryt, że mam nawracać inne narody. Dzielę się tym, co najlepsze - Jezusem Chrystusem. I w "WC Kwadransie" byłem ofensywny w forsowaniu pewnego modelu świata. Chcę, żeby w Polsce niedziela była dniem, w którym, tak jak w Izraelu, nie można kupić benzyny na stacji benzynowej. Wiem, że to nierealne, ale mam obowiązek walczyć.

  Średnio udała się ta ofensywa, skoro wszystko, z czym Pan walczył - edukacja seksualna w szkołach, feminizm, akceptacja dla związków homoseksualnych - ma się dziś w Polsce lepiej niż wtedy.
  Ostrzegałem, że z Zachodu przyjdzie to i owo - i przyszło. Ale trwam w tej walce. Nie udało się postawić temu społecznej tamy u zarania - i teraz trudniej będzie wypchnąć te zjawiska z przestrzeni, w które wlazły. Bo cofanie koła historii jest trudniejsze niż przytrzymanie go na granicy Rzeczpospolitej. Trzeba więc będzie dużo ostrzej je zwalczać i używać mocniejszych argumentów.

  Wkurzała też Pana poprawność polityczna.
  Bo to jest odmóżdżenie. Głupota i propaganda. Taką nowomowę wprowadzali komuniści, nazywając niektóre rzeczy sztucznymi hasłami. Wolę, kiedy ludzie są szczerzy i nazywają rzeczy po imieniu. Jeżeli kogoś nie lubię, to powinno to być zaklęte w słowie, którym się posługuję. Mówię więc "pederasta", a nie "gej", bo to słowo zawiera w sobie akceptację. Murzyna nazywam Murzynem - to jest poprawne słownikowo wyrażenie określające pewną grupę. Nie ma w nim nic obraźliwego. I nie dam sobie wpisać do mózgu Afroamerykanina, bo to jest zaburzanie wolności i niszczenie języka. Nie chcę też, żeby nazywano mnie eurosceptykiem. Jestem wrogiem Europy i proszę tak o mnie mówić.

  W "WC Kwadransie" nie ukrywał Pan swoich poglądów i szybko Pan z TVP wyleciał.
  Ale na tym polega uczciwość. Niestety, polski rynek medialny poszedł w kompletnie złą stronę - ukrywanie emocji, udawanie, że nie ma się żadnych poglądów. Przezroczysty dziennikarz - to jest absurdalne! Dziennikarz musi być dobrze poinformowany i mieć własne zdanie. Jeśli go nie ma, to jest miałkim idiotą i nie powinien przeprowadzać wywiadów.

  Ale chyba tak źle nie jest, skoro dziś prowadzi Pan równie mocno autorski program "Po mojemu". I to w TVN Style.
  Yvette Żółtowska, moja koleżanka jeszcze z czasów podstawówki, która była tam dyrektorką, obroniła tę koncepcję. Mój program jest porządny, zarabia i na razie się trzyma. Tym się różni komercyjna stacja od stricte politycznej własności SLD, jaką jest dziś TVP.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i w sierpniu korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano


  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (54)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starość nie radość

  walbar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 403 / 269

  Na starość większość głupieje i sądzi że bóg istnieje, to jest patologia i należy z tym walczyć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pycha Cejrowskiego nie zna granic

  Fafik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 378 / 307

  Ale Cejrowski zarozumiały - wie co myśli Bóg. Na Kolana grzeszniku. Okaż skruchę. Skąd w tobie tyle wyższości i pogardy dla innych ludzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cejrowski jak kolonizator i rasista w 18 wieku

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 426 / 314

  Czy zwróciliście uwagę, jak ten "podróznik" odnosi się do tubylców otaczających go w trakcie nagrań JEGO filmów? Nijak! Traktuje ich jak powietrze, jak dodatek scenograficzny do jego boskości i...rozwiń całość

  Czy zwróciliście uwagę, jak ten "podróznik" odnosi się do tubylców otaczających go w trakcie nagrań JEGO filmów? Nijak! Traktuje ich jak powietrze, jak dodatek scenograficzny do jego boskości i boskiej wiedzy. To tragiczny przypadek katolika, który siedzi w średniowieczu i traktuje mieszkańców innych kontynentów jak materiał do nawracania. Dlaczego nie pyta lokalesów o ich obyczaje, tylko sam się wypowiada. Bo to nie jest wygodne. Bo nie są oni tak elokwentni jak on sam? Oj chyba nie to jest przyczyną.
  Cóż, Tony Halik też był puszącym się indorem, ale równocześnie kochał swoich przyjaciół Indian, ludzi go otaczających. i występujących w jego produkcjach.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  yaro5000 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 396 / 292

  Chłopie, ten podrożnik nikogo nie nawraca. W jakim jego materiale filmowym zauwazyłeś takie zdarzenie Nawracanie?
  Nawet jesli byłoby, to jest naweyt uzasadnione ewangelicznie tyle, ZE TAKIEGO...rozwiń całość

  Chłopie, ten podrożnik nikogo nie nawraca. W jakim jego materiale filmowym zauwazyłeś takie zdarzenie Nawracanie?
  Nawet jesli byłoby, to jest naweyt uzasadnione ewangelicznie tyle, ZE TAKIEGO FAKTU, O KTORYCH NAPISALEŚ NIA MA W MAT. FILMOWYCH CEJROWSKIEGO.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie widze zwiazku z produkcja programu... skoro tubylcy go nie zjedli...

  długo_pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 408 / 282

  widocznie odpowiada im ten sposob komunikacji miedzycywilizacyjnej... bedac w krainie tak odlaglych nam cywilizacyjnie ludzi samo przetrwanie w ich warunkach i ujscie z zyciem stanowi juz element...rozwiń całość

  widocznie odpowiada im ten sposob komunikacji miedzycywilizacyjnej... bedac w krainie tak odlaglych nam cywilizacyjnie ludzi samo przetrwanie w ich warunkach i ujscie z zyciem stanowi juz element sztuki przetrwania godnym utrwalenia i pokazania innymzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I po co ?

  Narta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 380 / 292

  DzB takimi tekstami kompromituje się skoro za autorytet uważa takiego człowieka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do jola-wiola

  moheruś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 453 / 249

  nie przesadzaj,
  Znajdź informacje o E. W. to może zrozumiesz, że "wierząca" POwinna Biblię czytać i modlić się w kościele!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o POże! Co ty oPOwiadasz!

  POdPOmPOwany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 399 / 296

  To POtworne! Muszę wyjsć na sPOcer zażyć swoją POrcję leków!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ellen White"Wielki Bój"

  jola-wiola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 439 / 294

  polecam przeczytajcie tą książke a będziecie wiedzieli o "jak to leciało" w kościele katolickim.Jestem wierząca ale po tej lekturze do kościoła nie chodzę .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kazdy ma jakis sposob na zarabianie pieniedzy

  Kalafior (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 440 / 298

  Kzady ma jakis sposob na zarabianie pieniedzy. Jedni naciagaja tak jak wlasciciel Amber Gold. Inni, jak Pan Cejrowski. Nie widze w tym nic niestosownego. Cecha wspolna tego typu zachowania jest...rozwiń całość

  Kzady ma jakis sposob na zarabianie pieniedzy. Jedni naciagaja tak jak wlasciciel Amber Gold. Inni, jak Pan Cejrowski. Nie widze w tym nic niestosownego. Cecha wspolna tego typu zachowania jest osiagniecie celu - wyciagniecie pieniedzy od matolow i niekukow. Mamy wolny kraj i kazdy ma wolny wybor. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  psychol

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 430 / 311

  a czemu on ma taki głupi wyraz twarzy?chyba nie było innej fotki


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  psychol

  romek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 394 / 301

  on ma taki glupi wyraz twarz zawsze niestety z osla mustanga nikt nie zrobi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cenzor Z Dziennika Bałtyckiego wyciął...

  MiRy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 459 / 309

  ....wszystkie strony z komentarzami pozostawiając tylko pierwszą
  Nie wstyd wam ???
  MiRy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto

  zakrystian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 487 / 362

  zna choć trochę historii kościoła katolickiego,to wystarczy co się wyprawiało,papieże,sobory,bój o władzę,mamonę stosunek do faszystów kleru,skandale obyczajowe i wiele innych patologii amen

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo