Biznes z najlepszym głosem na świecie

  Biznes z najlepszym głosem na świecie

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ivo Software, choć istnieje dopiero od siedmiu lat, już zdobył połowę rynku syntezatorów mowy (programów komputerowych naśladujących mowę ludzką) w naszym kraju.
  Ivo Software powstało w 2001 roku. Udziałowcami i założycielami spółki są Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Poznali się jeszcze w szkole, gdzie na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki studiowali informatykę ze specjalnością algorytmy i programowanie. Zdecydowali się wspólnie zbudować firmę.

  Szukać luki na rynku
  - Ci, którzy zaczynają w biznesie, powinni szukać wolnej przestrzeni, luki na rynku. Trzeba działać, być innowacyjnym i poszukiwać czegoś, co będzie chętnie przyjęte na rynku - radzi Łukasz Osowski.

  - Z pewnością w informatyce jest o wiele łatwiej, bo wiele rzeczy można zrobić samemu i nie potrzeba tyle nakładów - dodaje Michał Kaszczuk. - Poza tym syntezator mowy jest efektowny. Gdybyśmy robili coś superinnowacyjnego, ale trudnego do pokazania, może nie odnieślibyśmy takiego sukcesu.

  Ich hitowym produktem stał się właśnie syntezator Ivona. W 2006 roku zgłosili go do konkursu Blizzard Challenge, organizowanego przez Carnegie Mellon University w USA. - Pozwoliło nam to na porównanie naszego systemu z najlepszymi rozwiązaniami na świecie - mówi Łukasz Osowski.

  Ivona została uznana za najlepszy syntezator mowy na świecie. Ich produkt okazał się lepszy od stworzonych przez specjalistów z Microsoftu i IBM. W kwietniu 2007 roku spółka wypuściła na rynek anglojęzyczną wersję syntezatora o nazwie Expressivo, a w tym roku na rynku pojawi się pierwszy na świecie syntezator mówiący po rumuńsku - Carmen.

  Produkt dla wszystkich
  Z syntezatora mowy korzystają samorządy, firmy, kancelarie notarialne, dziennikarze czy młodzi ludzie. Jego najnowsza wersja - Expressivo jest popularna nawet wśród księży, do odczytywania kazań.

  Expressivo pozwala także np. na słuchanie książek, dokumentów, artykułów, e-maili - nie tylko na komputerze, ale także na przenośnym odtwarzaczu MP3 na spacerze czy w samochodzie. Ivona cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników Onet.pl. Codziennie, przy pomocy Ivony, kilkanaście tysięcy z nich "czyta-słuchając" wiadomości zamieszczone w portalu.

  - Syntezator mowy jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą się zapoznać z treścią bieżących wiadomości przy wykonywaniu innych czynności. Teraz mogą oni posłuchać serwisu internetowego jak radia.

  Dla osób niewidomych i niedowidzących także jest to często jedyna możliwość dostępu do informacji w internecie. To ważne, że dzięki współpracy z Onet.pl po raz pierwszy na polskim rynku technologia syntezy mowy stała się dostępna dla tak wielu użytkowników - podkreśla Łukasz Osowski.

  Z usług Ivo Software korzystają nawet banki. Niedawno Nordea Bank Polska, jako pierwszy bank w Polsce i Europie, wprowadził bezpłatne rozwiązania ułatwiające osobom niedowidzącym i niewidomym korzystanie ze strony internetowej banku oraz serwisu transakcyjnego bankowości elektronicznej. Bank udostępnia bezpłatnie klientom z wadami wzroku specjalistyczny program komputerowy - mówiącą ludzkim głosem przeglądarkę internetową Intelligent Web Reader, opracowaną przez firmę z Gdyni.

  Podbić internet
  Gdyńska firma przebojem zdobywa... też YouTube, czyli serwis internetowy umożliwiający publikację filmów i wideoklipów prywatnej produkcji. Zanotowano już ponad 10 mln wejść na YouTube na parodie filmów i programów telewizyjnych, w których wykorzystano jako lektora syntezator mowy Ivona, czyli sztandarowy produkt IVO Software.

  Ta popularność skłoniła producenta do ogłoszenia konkursu na najlepszy film roku z lektorem Ivoną. Popularna na YouTube zabawa polega na zastępowaniu oryginalnych dialogów we fragmentach filmów lub programów telewizyjnych głosem wirtualnego lektora.

  - Nie przypuszczaliśmy, że nasz syntezator znajdzie tak oryginalne zastosowanie. Niestety, do tej pory twórcy na YouTube, wykorzystujący Ivonę, posługują się językiem, który trudno nazwać literackim. Konkurs ma na celu zachęcenie domowych filmowców do tworzenia filmów o bardziej cenzuralnych treściach - mówi Łukasz Osowski.

  Trzynastu poniżej trzydziestu
  Firma zatrudnia 13 pracowników na etacie i kilku stałych współpracowników. Nikt nie ma więcej niż 30 lat.
  - Dzięki temu że jesteśmy znani z innowacyjności, mamy dużo chętnych do podjęcia u nas pracy - mówi Łukasz Osowski, prezes Ivo Software. - Jesteśmy firmą ekspertów, wolimy zatrudniać mniej ludzi, ale za to najlepszych w swoim fachu.
  Firma planuje zwiększanie zatrudnienia ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na jej produkty, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.


  Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk - założyciele Ivo Software

  Nominowani za konsekwentne rozwijanie firmy, która jest liderem w swojej dziedzinie, a stworzony przez nią produkt światowej klasy - syntezator mowy Ivona, nie tylko stanowi pomoc dla osób niewidomych i niedowidzących, ale też jest znakomitym narzędziem rozrywki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo