Biznes także napisał list ws. Energi

Jacek Klein
mat. prasowe
Udostępnij:
Ministerstwo Skarbu rozpoczęło konsultacje swoich planów konsolidacji w energetyce ze związkami zawodowymi. Najlepszym ze scenariuszy miałoby być połączenie Polskiej Grupy Energetycznej z Energą oraz Tauronu i Enei. Samorządowcy piszą list do premier Kopacz. Przedsiębiorcy chcą spotkania z ministrem skarbu. Konkrety, na jakich zasadach i które spółki mają być konsolidowane, mają być przedstawione na początku przyszłego tygodnia.

Głębokie zaniepokojenie przyszłością Energi i skutkami konsolidacji dla Pomorza oraz konkurencji na rynku energetycznym wyrazili Mieczysław Struk, pomorski marszałek; Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska; Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, we wspólnym liście do premier Ewy Kopacz.

We wtorek także pomorskie organizacje pracodawców przyjęły wspólne stanowisko. Nie negują idei konsolidacji, ale chcą wiedzieć jakie miejsce wniej zajmuje strategiczne dla regionu firma. Podpisały go m.in. organizacje: Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Forum Okrętowe, Pomorski Związek Pracodawców Lewiatan, Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług, Business Centre Club, Gdański Klub Biznesu, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość, Fundacja Gospodarcza, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Inno Baltica, Starogardzki Klub Biznesu,Kaszubski Związek Pracodawców.

- Zaproponowaliśmy jego projekt i wszyscy przedstawiciele obecni na Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości podpisali się pod nim - powiedział Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza. - Poprosiliśmy marszałka, aby nasze stanowisko przesłał ministrowi skarbu i zaprosił go na Pomorze. Chcemy od ministra dowiedzieć się, jakie są przesłanki konsolidacji energetyki, jaka rola przewidziana jest dla Energi oraz przedstawić mu nasze argumenty. Niegdyś wspólnie połączyliśmy siły w obronie niezależności Grupy Lotos  i życie pokazało, że słusznie. Powstała druga w kraju grupa kapitałowa przynosząca wiele korzyści Pomorzu.

 

Treść listu

S T A N O W I S K O

Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości

w sprawie konsolidacji sektora energetycznego

przyjęte na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2015 roku w Gdańsku.

Trudna sytuacja w polskim górnictwie, zmiany na rynku surowców energetycznych, polityka klimatyczna Unii Europejskiej uzasadnia potrzebę rozważenia zmian w polskiej energetyce. Po wypowiedziach w mediach zarówno Ministra Skarbu Państwa jak i przedstawicieli strony społecznej (Związki Zawodowe) dotyczącymi konsolidacji sektora energetycznego czujemy się zobowiązani do przedstawienia naszego stanowiska w powyższej sprawie. Dla pracodawców i przedsiębiorców w Polsce w tym na Pomorzu są to kwestie fundamentalnie istotne. W oczywisty sposób energetyka i ceny energii determinują wyniki naszej działalności gospodarczej i decyzji inwestycyjnych. Nie kwestionując zasadności zmian i konsolidacji sektora energetycznego wyrażamy przekonanie o konieczności przeprowadzenia tych procesów z poszanowaniem racji wielu stron. Podjęta w ostatnich latach próba połączenia firm energetycznych PGE i Energa bez wcześniejszego dialogu w tym zakresie okazała się poważnym błędem w wymiarze prawnym i merytorycznym.

Biorąc pod uwagę złożoność problemu przed jakim staje Minister Skarbu Państwa oraz jego istotę, tak ważną dla środowiska gospodarczego, deklarujemy pomoc i swój aktywny udział w dialogu dotyczącym rozwiązania tego problemu. Oczywiście szczególnie jesteśmy zainteresowani przyszłością i rozwiązaniami konsolidacyjnymi dotyczącymi Grupy Energa z siedzibą w Gdańsku. Grupa ENERGA to bowiem jedna z najważniejszych i największych firm w województwie pomorskim (ponad 11 mld złotych aktywów) i jeden z największych pracodawców w naszym regionie (zatrudnia ok. 10 tys. osób).

Pomorska Rada Przedsiębiorczości, której przewodniczy Marszałek Województwa Pomorskiego, a w skład której wchodzą wszystkie liczące się organizacje samorządu gospodarczego, związki pracodawcze, stowarzyszenia biznesowe oraz instytucje działające na rzecz środowiska gospodarczego

wyrażają przekonanie, że koncepcje konsolidacji sektora wymagają uwzględnienia istotnych czynników rynkowych. Biorąc jednak pod uwagę wpływ Grupy Energa z siedzibą w Gdańsku na rozwój gospodarczy regionu liczymy, że zmiany te spowodują głównie wzrost jej potencjału i możliwości działania.

Konsolidacja krajowego sektora energetycznego, w naszym przekonaniu, nie może przyczynić się do zahamowania pozytywnych trendów w obszarze jakości serwisu, efektywności inwestowania i zapewnienia wzrostu konkurencyjności w sektorze.

Pomorska Rada Przedsiębiorczości postrzega inicjatywę dalszej konsolidacji sektora jako przyczynek do dyskusji nad kompleksową polityką rozwoju całego kraju. Projekt ten winien uwzględniać równomierny rozwój regionów Polski z silnymi przedsiębiorstwami osadzonymi w kluczowych miejscach na mapie Polski. Dla regionu pomorskiego jednym z takich stabilizatorów, motorem rozwoju jest Grupa Energa. W wymiarze czysto fiskalnym jest to rocznie ponad 300 mln złotych, odprowadzonych tytułem PIT i CIT, przez spółki Grupy do kas Skarbu Państwa, Województwa, powiatów i gmin. W szerszym wymiarze jest to gwarant inwestycji i miejsc pracy w regionie.

Grupa Energa jest najlepiej oceniana przez inwestorów rynku kapitałowego spośród wszystkich podmiotów branży energetycznej i jako jedyna spółka z sektora wyceniania jest powyżej swojej wartości księgowej. Wpływ na to ma optymalna struktura organizacyjna a także konsekwentna strategia, która wyprzedza trendy rynkowe m.in. poprzez rozwój innowacji takich jak nowoczesne metody zarządzania, czy też konsekwentne nakłady inwestycyjne w OZE. Pomorska Rada Przedsiębiorczości oraz Samorząd Województwa Pomorskiego od wielu lat wspiera Grupę ENERGA w jej działaniach mających na celu przede wszystkim rozbudowę i modernizację systemu dystrybucji energii elektrycznej oraz zwiększanie udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym województwa pomorskiego.

W przekonaniu członków PRP, w oparciu o dotychczasowe, bardzo dobre wyniki finansowe oraz wdrażaną strategię rozwoju, Grupa Energa mogłaby odegrać aktywną rolę w procesie konsolidacji polskiego sektora energetycznego. Spółka ma doświadczenie w przeprowadzaniu efektywnych procesów restrukturyzacyjnych i akwizycyjnych, co może się przełożyć na zrównoważony i konkurencyjny rozwój całej branży.

Jednocześnie należy podkreślić, że Energa jest niezwykle pozytywnie postrzegana w regionie pomorskim jako firma podążająca za trendami w zakresie ochrony środowiska i wsparcia innowacyjności. Ponadto działalność Grupy Energa ma doniosły wpływ na rozwój społeczny regionu pomorskiego. Mecenat w takich dziedzinach jak sport, kultura i oświata tworzy wartość dla konsumentów i jest niezwykle istotny dla budowania świadomości społeczeństwa obywatelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie