Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa morska - tajemnice Twierdzy Wisłoujście. Inscenizacja w sobotę [WIDEO]

Marek Adamkowicz
Karolina Misztal/2014
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało niezwykłą inscenizację wydarzeń z czasów wojen polsko-szwedzkich.

Inscenizacji historycznych mamy w Polsce bez liku, ale ta, która obędzie się w sobotę 13 sierpnia, nie ma sobie równych. Mowa o „Bitwie morskiej - tajemnicach Twierdzy Wisłoujście”.

Sobotnie widowisko ma nawiązywać do epizodu z czasów wojny polsko-szwedzkiej o ujście Wisły, kiedy to po przegranej bitwie pod Oliwą wojska króla Szwecji Gustawa II Adolfa zrewanżowały się za porażkę. W nocy z 5 na 6 lipca 1628 r. zaatakowały - z lądu! - statki polskie, które były zakotwiczone przy Twierdzy Wisłoujście. Zaskoczenie po stronie polskiej było całkowite. Statki zostały uszkodzone, a pinka Żółty Lew wyleciała w powietrze na skutek eksplozji prochu. Śmierć w tym zdarzeniu poniósł kapitan jednostki Hans Kizero.

Przygotowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska widowisko będzie miało atrakcyjną oprawę - o historii Twierdzy Wisłoujście opowiedzą lasery, pirotechnika, muzyka oraz mapping 3D. Pojawią się rekonstruktorzy w strojach z XVII-wieku, będzie i pinka Żółty Lew, którą „zagra” Czarna Perła, statek dobrze znany z wód Motławy.

- Wszystkie elementy tej wyjątkowej narracji były dopracowywane przez ostatnie dwa lata - mówi Michał Pietrzak, kierownik Działu Marketingu MHMG. - Nigdy na taką skalę, jak podczas „Bitwy”, nie użyto w Polsce narzędzi multimedialnych. Nigdy też nie były one ze sobą w pełni zsynchronizowane. U nas będzie inaczej - wszystko jest dopracowane co do sekundy.

Muzealnicy podkreślają, że przygotowana opowieść ma na celu zapoznanie uczestników widowiska z wyjątkowym dla dziejów Gdańska, a ciągle nieco zapomnianym, obiektem -Twierdzą Wisłoujście (oddział MHMG). Narratorem będzie wyjątkowa dla dziejów twierdzy, ale i Polski postać - Hans Kizero, który z gdańską warownią jest związany poprzez ofiarę swojego życia, złożoną w służbie króla polskiego Zygmunta III Wazy.

- Warto wysłuchać co będzie miał do powiedzenia i zobaczyć, jakie atrakcje dla nas przygotował - mówi Michał Pietrzak.

Początek inscenizacji zaplanowano na godz. 21.30. Widownia będzie zlokalizowana przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie. Dojazd do Nowego Portu zapewnią w sobotę linie tramwajowe nr 5 (z Oliwy) oraz nr 10 (ze Stogów i Centrum). Rowerzyści dotrą na ulicę Starowiślną bez większych przeszkód. W nieco mniej komfortowej sytuacji będą widzowie zmotoryzowani.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaleca skorzystanie z parkingu Stadionu Energa przy ulicy Pokoleń Lechii - jedynego dostępnego w tym terminie. Stąd ku widowni trzeba będzie pokonać pieszo trzy kilometry albo udać się komunikacją miejską.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki