Biskup Jacek Jezierski udzielił dyspensy od udziału we mszy świętej. Wydał też zalecenia dotyczące Wszystkich Świętych

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Przemysław Świderski
Biskup Jezierski udzielił dyspensy od udziału we mszy świętej w archidiecezji gdańskiej. Obowiązuje ona od 18 października do 15 listopada i dotyczy osób chorych i starszych oraz ich opiekunów, a także pracowników służby zdrowia. Komunia święta może być udzielana do ust lub na rękę. Reżim sanitarny dotyczy też spowiedzi i chrztów. Biskup wypowiedział się też na temat Wszystkich Świętych.

Biskup Jacek Jezierski, administrator archidiecezji gdańskiej, wydał szczegółowe wskazania duszpasterskie dla wiernych i księży w związku z trwająca pandemią i wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem.

Czytaj także

Zgodnie z wytycznymi rządowymi obowiązują ograniczenia udziału w zgromadzeniach religijnych. W strefie żółtej może to być jedna osoba na 4 metry kwadratowe, a w strefie czerwonej – jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Przypomnijmy, że na Pomorzu w strefie czerwonej od 17 października znajdą się największe miasta regionu i 12 powiatów. Biskup wskazuje, że informacje o limitach osób, które mogą uczestniczyć w mszy, powinny być umieszczone przy drzwiach wejściowych kościoła.

Dyspensa

Biskup udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej od 18 października do 15 listopada tego roku osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia. Odniósł się też do udzielania sakramentów świętych. Do obrzędów chrzcielnych używana ma być za każdym razem świeża woda. Kapłan udziela chrztu w maseczce, a przed i po namaszczeniu olejem krzyżma, myje i dezynfekuje ręce. Księża nie będą słuchać spowiedzi w konfesjonałach zamkniętych (szafowych). Spowiedź możliwa jest w innych konfesjonałach - po każdej spowiedzi księża muszą zdezynfekować folię na kratach konfesjonału od strony penitenta. Folia ma być wymieniana przynajmniej raz w tygodniu.

Czytaj także

Księża idą do chorych z komunią świętą tylko na wyraźne zaproszenie, ponawiane za każdym razem.

"Czynią to w maseczkach, a nawet rękawiczkach, gdyż mamy do czynienia z grupą podwyższonego ryzyka, tj. osób chorych, starszych, o mniejszej odporności immunologicznej. Opiekujący się chorymi i ich rodziny przeżywają często lęk, którego nie można lekceważyć" - napisał biskup Jezierski w swoich wskazaniach.

Przyjmowanie komunii

Szafarze, w tym także księża, udzielają komunii w maseczkach. Komunia może być więc udzielana zarówno: klęczącym w formie tradycyjnej „do ust”, jak i stojącym „na rękę”. Obydwa sposoby są równouprawnione. Wierni posiadają prawo wyboru sposobu przyjęcia komunii świętej. Szafarzowi nie wolno tego prawa ograniczać. Biskup informuje też, że przed komunią księżą powinni poinformować wiernych o porządku i sposobie przyjmowania Eucharystii.

"Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących komunię do ust i na rękę. Jeśli jest tylko jeden szafarz najpierw udziela komunii na rękę, a następnie do ust. Szafarz okazuje zawsze cierpliwość i zrozumienie przystępującym do komunii świętej - czytamy w piśmie biskupa.

Czytaj także

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Biskup odniósł się też do Wszystkich Świętych. Zachęca do odwiedzania grobów na cmentarzach w inne dni niż 1 i 2 listopada.

"Zachęcam, aby w uroczystość Wszystkich Świętych zachować w kościołach porządek niedzielny (nie redukować liczby mszy świętych). Podobnie w Dzień Zaduszny (2 listopada). Należy przypominać wiernym, że cały listopad jest poświęcony pamięci zmarłych i odwiedziny grobów trzeba zaplanować poza 1 i 2 listopada, aby uniknąć przebywania w tłumie" - napisał biskup.

Możliwe są spotkania w grupach wspólnotowych, ale tylko jeśli pozwalają na to przepisy sanitarne. W kościele, zakrystii, kancelarii parafialnej, księża i wierni muszą używać maseczek osłaniających usta i nos. Przy drzwiach kościoła umieszczony powinien zostać dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Ustawa "o dobrym Samarytaninie"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie