Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało–czerwono pod strzechą. Święto Niepodległości w Lubieszewie

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Biało–czerwono pod strzechą. Święto Niepodległości w Lubieszewie
Biało–czerwono pod strzechą. Święto Niepodległości w Lubieszewie J.Bilicka
W piątek we wszystkich placówkach oświatowych odbyły się uroczyste apele związane ze Świętem Niepodległości. W Lubieszewie takie wydarzenie odbyło się w świetlicy wiejskiej po południu.

Na spektakl patriotyczny przybył wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, burmistrz Jacek Michalski, zastępca burmistrza Rafał Kubacki, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Krawczyk, prezes koła powiatowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stanisław Juszczyk, nauczyciele, uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie i oddziału w Marynowych oraz rodzice.

Lubieszewo, jak zwykle, pięknie przystrojone i przygotowane do uroczystości. W listopadowy piątek biało – czerwone flagi zdobią całą miejscowość, powiewając delikatnie wraz z jesiennym wiatrem.

Na sali wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kotyliony w barwach narodowych do przypięcia. Na scenie z programem artystyczno – patriotycznym zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy spotkania.

Zaangażowanie i ogromne emocje, z jakimi wykonawcy podeszli do tego widowiska pozwalają stwierdzić, że był on wyrazem uniwersalnych wartości, które definiują słowa – moja Ojczyzna, bohater, niepodległość, wolność.

Porywający występ nagrodzony został gromkimi brawami. Spotkanie w Lubieszewie nie mogło obyć się bez słodkiego poczęstunku. Na koniec spotkania uraczono wszystkich placuszkami Babci Marysi.

Piękny program artystyczny, który właśnie obejrzeliśmy przygotowany, został przez nasze panie ze szkoły i uczniów – serdecznie za to dziękuję. Dziękuję również rodzicom, że tak wystroili swoje pociechy.
Chciałabym podkreślić, jak ważne dla dzieci, ale również dla dorosłych jest docenienie rangi tego święta. Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że dzięki patriotycznym zrywom naszych dzielnych przodków dziś możemy mówić w języku ojczystym.
Po latach zaborów, po 123 latach rusyfikacji i germanizacji odzyskaliśmy nasza państwowość. Szanujmy naszą biało – czerwoną flagę, uczmy dzieci Hymnu, przypominajmy bohaterów, opowiadajmy o korzeniach. Niech słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” – będą dla młodych ludzi wartością, którą zawsze należy kierować się w życiu. A takie postawy kształtują się również na takich uroczystościach” – powiedziała nam Danuta Hojarska sołtys Lubieszewa.

Na sali oprócz wystroju w barwach narodowych jest mnóstwo elementów sięgających korzeni lokalnych. To m.in. czarno – białe fotografie mieszkańców z równych etapów ich życia. Jest mnóstwo pamiątkowych zdjęć z I komunii św. z lat 60 -tych i 70 – tych, są posiadówki na łąkach, sąsiedzkie spotkania, domy, których nie ma i ludzie, którzy odeszli.

Jest w tych zdjęciach zamknięty pewien wspólny etap życia lokalnej społeczności. Bardzo stare fotografie w lekko pożółkłej sepii z koronkowymi brzegami — czas przeszły tego miejsca, czas wspomnień, czas przodków, czas budowania tu polskich korzeni po 1945 r.

Dla starszych mieszkańców to czas wspólnej historii, dla młodych to historia, którą powinni poznać i zapamiętać. Tak rodzi się lokalna tożsamość i patriotyzm do swojej „małej Ojczyzny”. Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki