Bezpieczniej na Monciaku

  Bezpieczniej na Monciaku

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tunel umożliwiający bezkolizyjny przejazd wzdłuż ul. Grunwaldzkiej w Sopocie został wczoraj oddany do użytku.
  Zakończenie budowy tego obiektu, która trwała 14 miesięcy zapewni też swobodne przejście deptakiem na ul. Obrońców Monte Cassino w kierunku mola. Trzeba przyznać, że ceremonia oddania tunelu, która kosztowała miasto 12 tys. zł miała bardzo uroczystą oprawę. Zebrani tłumnie przed wejściem do nowego obiektu mieszkańcy Sopotu i kuracjusze mogli posłuchać koncertu jazzowego, zobaczyć przejazd zabytkowych aut oraz kawalkadę motocyklistów.
  Organizatorzy zadbali też o autobusy, którymi mieszkańcy mogli po raz pierwszy przejechać pod Monciakiem. Po przejechaniu 191 m. , bo tyle liczy tunel pojazdem przypominającym wojskowy gazik radości nie krył Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

  - Realizacja tego typu inwestycji to najlepszy dowód,że Sopot się stale rozwija - mówił prezydent Karnowski. - Miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla kuracjuszy, ale także dla inwestorów, którzy decydują się tu realizować własny biznes. W Sopocie przybywa stale nowoczesnych obiektów, ale to miast nigdy nie zatraci ducha kurortu, z którym jest kojarzone w całej Polsce i na świecie.

  Budowa tunelu o długości 191 i szerokości 8 m. kosztowała 4 mln. euro, a pieniądze na jej realizację wyłożył prywatny inwestor. Tunel wchodzi w skład nowego Centrum Sopotu, w którego ramach mają powstać m.in. nowy Dom Zdrojowy, luksusowy hotel Sheraton, centrum handlowo-usługowe oraz budynek parkingowo-biurowy. Kilkanaście dni po oddaniu do użytku tunelu, bo już 1 lipca, pierwszych gości przyjmie hotel. Do końca roku zakończyć ma się także budowa Domu Zdrojowego, w którym mieścić będzie się m.in. nowa siedziba Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz nowoczesna informacja turystyczna. Znajdą się tam także powierzchnie SPA, centrum konferencyjne oraz parking na 180 aut. Otwarcia obiektu spodziewać można się jednak dopiero za rok, bo jego wyposażenie trwać będzie około 6 miesięcy. Za to jeszcze latem gotowy powinien być powstający naprzeciw Grand Hotelu budynek parkingowo-biurowy.Zapewni on potrzebne w centrum kurortu miejsca parkingowe. W jego podziemiach znajdą się miejsca dla 176 samochodów. Dodatkowo, kierowcy skorzystać będą również mogli z 36 miejsc naziemnych. Inwestycję realizuje powołana specjalnie w tym celu spółka Centrum Haffnera.

  Radości z zakończenia pierwszej inwestycji nowego centrum Sopotu nie kryli wczoraj także mieszkańcy kurortu.

  - To bardzo dobrze,że Sopot rozwija się, bo dzięki temu przyjedzie do nas więcej turystów - mówi Arkadiusz Dębski, sprzedawca pamiątek na Monciaku.- Nie możemy zostać w tyle za innymi miastami.

  - W Sopocie spędzam urlopy od przeszło 10 lat i widzę jak to miasto zmienia się na lepsze - mówi WandaKozłowska, kuracjuszka z Warszawy.- To dobrze, bo przecież Sopot zasługuje na to.
  Obiekt oddany wczoraj do użytku jest nowoczesny i spełnia wszystkie normy budowlane. Kilka miesięcy temu pojawiła się obawa czy tunelem będą mogły przejechać autobusy. Obawy okazały się bezpodstawne.

  - Tunel nie jest za wąski, ani za niski - zapewnia Andrzej Chrzanowski, dyrektor zarządu dróg i zieleni w Sopocie. - W piątek przeprowadziliśmy próbny przejazd autobusów komunikacji miejskiej. Obyło się bez żadnych problemów.Obiekt wyposażony jest w nowoczesny system oddymiania i odprowadzania wód deszczowych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo