Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie na ferie

Agata Cymanowska
Nietrzeźwy kierowca, pęknięta szyba, wyciekający olej, "łyse" opony - to tylko niektóre zagrożenia, jakie mogą czyhać na dzieci i młodzież wybierające się na zimowy wypoczynek. A w Pomorskiem 2-tygodniowe ferie rozpoczynają się już 2 lutego.

Na zorganizowany wypoczynek wyjedzie ok. 30 tys. uczniów z województwa. Co prawda rodzice coraz częściej i pewniej wzywają policję do kontroli wyjeżdżających autokarów, ale statystyki wypadków pozostawiają jeszcze wiele do życzenia.

- Nie wszyscy wiedzą nadal o tak istotnych szczegółach jak np. łańcuchy przeciwpoślizgowe na opony - tłumaczy mł. asp. Robert Nowicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - W Polsce są drogi, na których używanie takich łańcuchów jest obowiązkowe. Warto zwrócić uwagę na znaki C-18 i C-19.

W ramach akcji "Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży" pomiędzy 2 a 15 lutego pojawią się policyjne patrole na drogach najbardziej zagrożonych wypadkami.
Co więcej, 2 lutego w godz. 8-11 będzie można sprawdzić stan techniczny pojazdu czy kondycję kierowcy, który będzie wiózł dzieci na wypoczynek.

Bezpłatne kontrole zaplanowano w trzech punktach - Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdańsku przy ul. Hallera 142, w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni przy ul. Chwaszczyńskiej 169 oraz w firmie Autoconsult, znajdującej się przy ul. Łukasiewicza 2 w Pruszczu Gdańskim.

- Rodzice powinni pamiętać również o tym, by sprawdzić warunki na miejscu zimowiska - przypomina Zdzisław Szudrowicz, pomorski kurator oświaty.
Na zorganizowany wypoczynek wyjedzie w tym roku jedynie ok. 10 procent wszystkich uczniów z województwa pomorskiego. Nie zwalnia to jednak rodziców i opiekunów z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa tym, którzy zostaną w domu.
Należy zadbać, by dziecko zachowało ostrożność przy przechodzeniu przez drogę i podczas zabaw na śniegu, by nie zjeżdżało na sankach lub nartach na ulice czy torowiska. Wieczorem nosiło odblaski, gdy zabłądzi najpierw zapytało o drogę policjanta, strażnika miejskiego lub inną osobę w mundurze, a także by nigdy nie chodziło po zamarzniętej rzece, stawie czy jeziorze - przestrzegają policjanci.

Tanio nie znaczy bezpiecznie

Mł. asp. Robert Nowicki, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku
Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy firma przewozowa posiada zezwolenie na krajowy przewóz osób, dysponuje pojazdem zastępczym na wypadek awarii, kierowcy posiadają wymagane dokumenty, a także czy pojazd ma aktualne badania techniczne, ubezpieczenie OC i inne, jak np. NW. Należy pamiętać, że niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika.

Jeżeli kierowca lub przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę policji i np. straszy, że nie będzie tak długo czekał na jej przyjazd, że zrezygnuje z wycieczki, to znak, że coś jest nie w porządku. Warto poczekać na przyjazd policji. Wycieczkę powtórzyć można zawsze, skutków wypadku drogowego już się nie odwróci. Dodatkowe badania techniczne autobusu to koszt ok. 199 zł. Jeśli na wycieczkę jedzie 30 osób, to cena takiego wyjazdu wzrośnie niecałe 7 zł na osobę. Gdy kierowca przekracza prędkość, wyprzedza "na trzeciego", rozmawia przez telefon, należy zwrócić mu uwagę lub powiadomić przewoźnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki