"Benefis dojrzałości". Teresa Żelazo obchodzi jubileusz 35-lecia pracy w malborskiej kulturze. To założycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Anna Szade
Anna Szade
Teresa Żelazo 35 lat przepracowała w malborskiej kulturze. Przez ostatnie 19 lat zaangażowana była w działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który stworzyła w Malborku.
Teresa Żelazo 35 lat przepracowała w malborskiej kulturze. Przez ostatnie 19 lat zaangażowana była w działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który stworzyła w Malborku. Anna Szade
"Benefis dojrzałości" to podsumowanie 35-lecia pracy Teresy Żelazo w kulturze, a jednocześnie zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku, którego jest koordynatorką i założycielką. W środę (31 maja) w sali Urzędu Miasta żegnały ją tłumy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku ma 19 lat

Sala narad Urzędu Miasta, gdzie zwykle spory toczą radni, tym razem wszystkie miejsca zapełniły się seniorami i gośćmi „Benefisu dojrzałości”. Złożyły się na niego dwie okazje: zakończenie roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku i jubileuszu 35-lecia pracy zawodowej Teresy Żelazo z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, która od 19 lat jest założycielką i koordynatorem niezwykłej placówki dla seniorów.

Dziękuję wszystkim, że zechcieli przyjść. Chciałam uhonorować wszystkich spotkaniem w takim ważnym miejscu, jakim jest sala urzędu – podkreśliła Teresa Żelazo.

Na początku nie mogło zabraknąć wspomnień, co zapewniły zdjęcia dokumentujące kolejne lata działalności. A zaczęło się skromnie w 2004 r. w Galerii Na lewo Miejskiego Domu Kultury, która miała swoją siedzibę na pl. Słowiańskim 18. Na początku słuchacze mieścili się w niewielkiej sali, teraz to 300-osobowa grupa.

- Nie chcę spekulować, ilu słuchaczy było przez te wszystkie lata. Na pewno dużo. Jest ok. 20-osobowe najwierniejsze grono. Co roku przybywa ok. 30 nowych – mówi nam Teresa Żelazo.

Gratulacji i serdecznych uścisków było tyle, że trudno zliczyć. Bo nie tylko zaproszeni goście, ale też słuchacze i słuchaczki pospieszyli z kwiatami i dobrym słowem.

W imieniu Rady Miasta i swoim składam serdeczne podziękowania za to, że pani przez tyle lat aktywizuje, wspiera, pomaga i chce być z seniorami. Ale i słuchaczom należą się gratulacje, bo zakończył się kolejny rok uniwersytecki – podkreślił Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta Malborka.

ZOBACZ TEŻ: Zespół "Z górki" świętował 5-lecie istnienia. Podczas koncertu jubileuszowego "znów poszli na całość"

Teresa Żelazo. Dziewczyna z warkoczem dała miastu uniwersytet

Podczas uroczystości statuetki powędrowały do tych, którzy zasłużyli się dla Uniwersytetu: dla samorządowców, zaprzyjaźnionych firm i przedstawicielek bliźniaczych placówek z innych miast. Była chwila z poezją w wykonaniu Aleksandra Chrupczalskiego. Dla wszystkich wystąpił zespół „Z górki”.

Ja mam dzisiaj inne studenckie zadanie niż występ z zespołem – zdradził Włodzimierz Drejski. - Chcę zaznaczyć, że laudacja na rzecz dziekan Teresy Żelazo nie będzie długa, a powinna, biorąc pod uwagę zasługi osoby dziś wyróżnianej.

Jego prezentacja była jak żartobliwy portret, tyle że „namalowany” słowami.

- Miałem przyjemność wysłuchać wykładu opowiadającego o kilku fragmentach z bogatej historii hufca ZHP w Malborku. Przykuła wtedy moją uwagę fotografia dziewczyny z warkoczem o imieniu Tereska. Niedługo później ta sama osoba, ale już jako Teresa, zakłada w Malborku Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Splendor wynikający z tego faktu przypisany jest Teresie. Ale od tego momentu miasto Malbork po raz pierwszy w swojej powszechnie znanej historii dostąpiło zaszczytu miasta uniwersyteckiego – żartował Włodzimierz Drejski.

Przyznał, że Teresa Żelazo wkładała wiele sił w prowadzenie U3W, wymagało to też od niej cierpliwości, wyrzeczeń, „ale przede wszystkim życzliwości dla ludzi”.

Teresa ma ”mężne serce w kształtnej piersi”, że nawiążę do słów, kiedyś bardzo znanego, ale do dziś czynnego politycznie, klasyka. Ten fakt to „oczywista oczywistość” w nawiązaniu do innego, równie znanego klasyka, też do dziś czynnego w polityce. O dzielności w działalności świadczy niezbicie fakt, że w swej maturalnej kadencji dziekana uniwersytetu przeżyła rządy trzech burmistrzów, o wiele liczniejszego grona ich zastępców nie licząc – żonglował cytatami Włodzimierz Drejski.

W podsumowaniu stwierdził, że „Teresa Żelazo zdała swoją maturę z prowadzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku z wynikiem celującym zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym”.

- Najlepsze podsumowanie to słowa sentencji: „Finis coronat opus”, czyli “Koniec wieńczy dzieło”. I niech tak zostanie z nadzieją, że Teresa po chwili wytchnienia dołączy do grona słuchaczy U3W w Malborku.

35-lecie pracy. Od Ratusza po MCKiE

35-lecie małżeństwa nazywane jest koralowymi, bo koral uważany jest za symbol bogactwa i siły. Kto pamięta plenerowe imprezy z lat 90. ubiegłego wieku, na pewno kojarzy kobietę z długim rudym warkoczem, który błyskał niczym lisi ogon to tu, to tam. Bo na początku Teresa Żelazo była dwojącą się i trojącą pracownicą domu kultury.

„W kulturze nie ma wakacji”, tak się dawniej mówiło. Warto wspomnieć, że kiedyś w MDK załoga liczyła niecałe 20 osób. Każdy z nas robił więc wszystko. Teraz jest trochę inaczej – wspomina w rozmowie z nami Teresa Żelazo.

Z okazji jubileuszu w Urzędzie Miasta przygotowano specjalne podsumowanie tej działalności, które odczytała Wioletta Jankowiak z MCKiE.

- Jest Pani z pewnością nieodłącznym elementem kultury w naszym mieście i już dziś zapisała się pięknymi zgłoskami na kartach historii Malborka – usłyszeli obecni na sali. - Wszystko zaczęło się w Młodzieżowym Domu Kultury „Ratusz”, gdzie odkrywała i rozwijała pani talenty plastyczne dzieci i młodzieży, a potem w Miejskim Domu Kultury angażowała się dodatkowo w organizację wielu imprez, również tych kultowych.

Gratulacje Teresie Żelazo złożył też burmistrz Marek Charzewski.

Oczywiście, pani Teresa jest w ostatnich latach związana głównie z U3W, ale pozwolę sobie złożyć podziękowania za wszystkie rzeczy, które robiła dla całej społeczności. Zaczęło się od dzieci i młodzieży, ale później była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która łączyła naszych mieszkańców. I działalność w sferze historycznej, czyli Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego „Młody Las” – wyliczył burmistrz.

Jak przyznał Marek Charzewski, jubileusz to nie tylko okazja do wspomnień i gratulacji, ale i „życzeń na nową drogę życia”.
- Życzę, by marzenia i plany się spełniły, by moc pani nie opuszczała i była zawsze z panią, skoro trzech burmistrzów pani przetrwała – z uśmiechem mówił włodarz.

Jak przyznał, statuetkę za dobrą współpracę przekazał dalej.

- Przekazałem ją wiceburmistrzowi Janowi Tadeuszowi Wilkowi, bo zbieg okoliczności jest taki, że w 2004 r. to on był burmistrzem i wtedy rozpoczęła się działalność Uniwersytetu – poinformował Marek Charzewski.

Na koniec wywołał salwę śmiechu publiczności.

Jeszcze jedna uwaga pół żartem, pół serio. Mamy U3W, który jest od 19 lat, a w Malborku od ponad 20 lat jest też bardzo ważna impreza, Castle Triathlon. Pewnie nie wiecie, jakie jest hasło tego wydarzenia: „Żelazo nie klęka”. Więc to jest doskonałe podsumowanie tych 35 lat pracy pani Teresy – zakończył burmistrz.

"Benefis dojrzałości". Co dalej z U3W?

Teresa Żelazo była „Benefisem dojrzałości” wyraźnie wzruszona.

Wiecie, jak to bywa, dzieci wyfruwają z gniazda, znajdują sobie inne miejsca, wnuki też daleko stąd, więc właściwie zostaliście mi jako rodzina. Dziękuję, kłaniam się, i mam nadzieję, że w zdrowiu będziemy się spotykać. A aktywności wciąż uczę się od was – zwróciła się do słuchaczy U3W.

W ocenie Teresy Żelazo, to dobry moment na refleksję, by nie „zgubić” aktywnych seniorów.

- Życie toczy się dalej. To okazja, by czerpać nauki z dzisiejszego wydarzenia. To, że tyle osób przychodzi wciąż na Uniwersytet, że po pandemii wrócili w bardzo dużej liczbie, świadczy o tym, że pokolenie seniorów jest inne niż to, które pamiętamy** – podkreśliła w rozmowie z nami. - Moi dziadkowie mieli po 50 lat i byli bardzo schorowani i zmęczeni życiem.

Teraz ta granica przesuwa się coraz bardziej w górę.

Właściwie na emeryturze nabiera się wiatru w skrzydła. Sama mam ochotę tego zaznać. I zaczyna się ten moment, gdy można realizować swoje pomysły. Nawet jeśli ktoś mnie pyta: „Co będę robić?”, a ja mówię: „Nic, będę robić nic”, też ma znaczenie. Może pochylę się nad swoim zdrowiem, bo będę miała czas. Może bardziej zajmę się moim ulubionym ogródkiem, a może nauką języka chińskiego – powiedziała nam Teresa Żelazo. - Sama się zastanawiam, jak to będzie. Czy potrzebuję zupełnego wyłączenia z aktywności.

Nie można jednak wykreślać seniorów z życia, bo każdy z nich ma inne potrzeby. Na szczęście, zmienia się nastawienie do osób starszych.

- Już nikt się nie śmieje na ulicy, gdy ktoś chodzi z kijkami nordic walking, to nie krzyczy za nim: „Gdzie masz narty?”, nikt się nie śmieje, że są wczasy czy wycieczki dla seniorów, ani oferty im dedykowane. I to nie tylko lekarstwa, ale kosmetyki czy ubrania. Ważne jest to, że ci ludzie mają energię, inaczej żyją, inaczej się odżywiają. Mają więcej udogodnień, dzięki czemu ta aktywność się przedłuża, co jest bardzo ważne – podkreśla Teresa Żelazo.

Co będzie dalej z U3W?

To na tyle znana marka, że warto kontynuować to działanie. Myślę, że czas na kogoś młodego, kto ma nowe pomysły. Potrzebny jest nowy rozdział – przyznaje Teresa Żelazo. - To jest moje dorosłe dziecko, ale nie roszczę sobie żadnych zastrzeżeń do kontynuacji.

Czy szyld zostanie? Tego jeszcze nie wiadomo.

- Logo jest zaprojektowane przez Andrzeja Krzemińskiego. To cudowna sprawa, że można mówić, że artysta plastyk je zaprojektował, a nie, że pani Terenia je sobie narysowała. To też jest ważne i dodaje splendoru – podsumowuje jubilatka.

Dziennik Bałtycki TV

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie