Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie blokada drogi?

Jacek Skrobisz
Jacek Skrobisz
Mieszkańcy gminy Stary Dzierzgoń podtrzymują swą zapowiedź zablokowania drogi wojewódzkiej nr 519 ze Starego Dzierzgonia do Przezmarku. Mają dosyć czekania na jej remont. Oddala się również remont berlinki.

Ludzie stracili cierpliwość, bowiem gruntowny remont zniszczonej przez ciężki transport drogi wojewódzkiej nr 519 był planowany już w 2009 roku i stale jest odkładany. Tymczasem, jak twierdzi wicestarosta Antoni Downarowicz, Zarząd Dróg Wojewódzkich do 30 kwietnia ma otrzymać dokumentację remontu tej drogi, i to nie tylko samej jezdni, lecz całego pasa drogowego z poboczami. W maju ma być ogłoszony przetarg, w połowie czerwca podpisanie umowy z wykonawcą. Prace mogą więc ruszyć na początku lipca. Trwają teraz konsultacje z mieszkańcami, czy zrezygnują z blokady.

Tymczasem oddala się kompleksowy remont drogi krajowej nr 22 na odcinku Gnojewo - Czarlin. Trasa łącząca powiat malborski i tczewski od dawna jest w fatalnym stanie, pełno na niej dziur, a łatanie ich w ogóle nie poprawia komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Część popularnej berlinki od Gnojewa do Czarlina wyłożona jest brukiem, a inny fragment betonowymi płytami. Ten odcinek miał stać się bardziej przyjazny dla zmotoryzowanych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na początku bieżącego roku informowała, że w 2011 r. zostanie wykonany projekt przebudowy drogi. Dziś wycofuje się z tych słów. - Ze względu na trudną sytuację budżetu państwa na razie nie będziemy zlecali wykonania projektu przebudowy odcinka DK 22 Czarlin - Knybawa - Gnojewo - mówi Piotr Michalski z GDDKiA Oddział w Gdańsku.
To oznacza, że remont tego odcinka drogi nie zacznie się prędko, bo przygotowanie dokumentacji trwa kilka miesięcy. Do tego jeszcze dochodzą same prace budowlane. Nie wiadomo, kiedy znajdą się pieniądze na wykonanie projektu remontu.

W najbliższych dniach okaże się za to, czy będzie kontynuowana modernizacja fragmentu drogi nr 22 w Malborku (na wysokości stacji paliw Orlen i BP), od strony Tczewa. Przebudowa kilkusetmetrowego odcinka odbywała się pod koniec ub. roku. Prace wykonywała spółka Orlen pod nadzorem GDDKiA. Poszerzono tam drogę, wykonano lewoskręty do stacji paliw, by usprawnić ruch samochodowy.

Roboty odbywały się jednak, gdy na dobre trwała zima. Asfalt wylewano przy opadach śniegu i niskich temperaturach, a to zaniepokoiło zarządcę trasy. GDDKiA zapowiedziała, że wiosną zostaną przeprowadzone badania stanu nawierzchni. Zostały już pobrane próbki do sprawdzenia w laboratorium drogowym GDDKiA w Gdańsku. Jeśli wyniki będą złe, jezdnię trzeba będzie wylewać jeszcze raz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki