MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie bezpieczniej

Edyta Okoniewska
Brak oznakowania domu może utrudnić dotarcie służbom ratowniczym na czas. Z tym problemem walczyła MDP w Karsinie

Widoczny numer domu i sprawny hydrant - czyli, głos młodych w ważnej sprawie - to nazwa projektu edukacyjnego, który realizowała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP w Karsinie. Młodzież złożyła wniosek w konkursie grantowym, skierowanym do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu województwa pomorskiego, aktywnych grup mieszkańców, chcących działać na rzecz dobra wspólnego. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

- Umowę na realizację projektu podpisaliśmy z lokalnym operatorem programu Fundacją Rozwoju Lokalnego Parasol z Bytowa. Otrzymaliśmy na ten cel kwotę prawie 4 tys. zł. - mówi Jagoda Gromowska, członek grupy inicjatywnej MDP.

Projekt przygotowany przez młodzież, był odpowiedzią na dwa lokalne problemy: brak właściwego oznakowania na wielu posesjach w sołectwie oraz liczne akty wandalizmu na urządzeniach przeciwpożarowych sieci wodociągowej, zwłaszcza hydrantach. Dlatego też w ramach projektu członkowie MDP przeprowadzili lokalną akcję prewencyjną mającą na celu uświadomienie wszystkim mieszkańcom sołectwa Karsin, jaki wpływ na ich bezpieczeństwo ma właściwe oznakowanie budynków i posesji, a na wypadek pożaru - sprawna sieć hydrantowa. Młodzież odwiedzała posesje mieszkańców i w sytuacjach, gdy stwierdziła brak lub nieprawidłowe oznakowanie domu, wręczała ulotkę uświadamiającą, jak ważną rolę odgrywa tabliczka z numerem posesji. Przeprowadzono też kontrolę wszystkich hydrantów na terenie sołectwa.

Warto dodać, że za pomocą dwóch tabletów, zakupionych w ramach projektu, dokonano odczytu lokalizacji pozycji GPS hydrantów, które to zostały wprowadzone do ogólnopolskiej aplikacji OSM Hydrant. Z wprowadzonych danych będą mogły skorzystać wszystkie służby ratownicze z terenu powiatu. Celem promocji akcji wśród mieszkańców, na terenie sołectwa rozwieszono plakaty projektowe oraz nagrany został spot reklamowy, który można znaleźć w sieci internetowej. Grupa projektowa zrealizowała też cykl pogadanek z dziećmi i młodzieżą Zespołu Szkół nr 1 w Karsinie.

- Realizacja projektu z pewnością przyczyniła się do wzrostu świadomości naszych mieszkańców oraz do trwałego zwiększenia bezpieczeństwa publicznego na terenie sołectwa Karsin - dodaje Krzysztof Datta, opiekun MDP Karsin, koordynator projektu. - Warto dodać, że w realizację projektu zaangażowało się też kilku strażaków OSP Karsin, którzy jako wolontariusze pomagali w realizacji poszczególnych działań projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki