Będą odszkodowania za powikłania po szczepieniach! Rząd przyjął Fundusz Kompensacyjny. Sprawdź konkretne kwoty

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych powołany przez Radę Ministrów! To oznacza, że za niepożądane skutki po szczepieniu będzie można otrzymać odszkodowanie. Poznaliśmy już konkretne kwoty, a także zasady, kiedy i pod jakim warunkiem będzie przysługiwać świadczenie. Poznajcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych powołany przez Radę Ministrów! To oznacza, że za niepożądane skutki po szczepieniu będzie można otrzymać odszkodowanie. Poznaliśmy już konkretne kwoty, a także zasady, kiedy i pod jakim warunkiem będzie przysługiwać świadczenie. Poznajcie szczegóły!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Krzysztof Łokaj
Udostępnij:
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych powołany przez Radę Ministrów! To oznacza, że za niepożądane skutki po szczepieniu będzie można otrzymać odszkodowanie. Poznaliśmy już konkretne kwoty, a także zasady, kiedy i pod jakim warunkiem będzie przysługiwać świadczenie. Oto szczegóły!

ZOBACZ WIDEO: Brak ruchu powoduje cięższy przebieg infekcji koronawirusem?

Odszkodowanie po szczepieniu? Sprawdź warunki!

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało w przypadku wystąpienia:

  • niepożądanych działań wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego podanej szczepionki lub szczepionek, które spowodowały hospitalizację przez okres co najmniej 14 dni;
  • wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji przez okres do 14 dni.

Polecamy

Ile wyniosą odszkodowania za powikłania po szczepieniu? Oto kwoty

Wysokość odszkodowania będzie zależna od długości okresu hospitalizacji. W przypadku obserwacji na SOR lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego świadczenie kompensacyjne wyniesie 3 tys. zł.

Za pobyt w szpitalu po wstrząsie anafilaktycznym trwającym krócej niż 14 dni będzie przysługiwać 10 tys. zł, natomiast gdy hospitalizacja potrwa od 14 dni do 30 dni, będzie to kwota od 10 tys. zł do 20 tys. zł.

– Elementem świadczenia mogą być także koszty dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu przez pacjenta hospitalizacji do wysokości 10 tys. zł. Limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 100 tys. zł – czytamy na stronie gov.pl.

Polecamy

Kto będzie przyznawać świadczenia kompensacyjne? Ile trwa rozpatrzenie wniosku?

Decyzję o przyznaniu świadczenia będzie wydawać Rzecznik Praw Pacjenta. Na rozpatrzenie wniosku będzie miał maksymalnie 60 dni. Co ważne, złożenie takiego wniosku będzie wiązać się z kosztem 200 zł, które należy wpłacić na rachunek bankowy Funduszu.

Trwa głosowanie...

Czy będziesz się szczepić przeciwko koronawirusowi? Zagłosuj!

Głos Wielkopolski

Dodatkowe świadczenia dla kobiet w ciąży

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych zawiera też kilka innych ważnych zmian, jak na przykład dodatkowe świadczenia, tj. bezpłatne zaopatrzenie w wyroby medyczne dla kobiet w ciąży oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki i wyroby medyczne dla kobiet w okresie połogu. Rozwiązanie to będzie stosowane od 1 stycznia 2022 r.

Polecamy

Studenci będą szczepić przeciw COVID-19

Projekt poszerzy też grupę osób uprawnionych do wykonywania szczepień przeciw COVID-19.

– Szczepienia przeciw Covid-19 mogą wykonywać również studenci kształcący się na 5. albo na 6. roku studiów na kierunku lekarskim, 5. roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz studenci kształcący się na 3. roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo w okresie odbywania tych studiów i przez okres 6 miesięcy po ich zakończeniu – informuje Ministerstwo Zdrowia.

źródło: gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Tak nisko cenicie nasze powikłania po przyjęciu trucizny "przeciwko covidowi"?

A kiedy producenci trucizny wezmą odpowiedzialność imienną? Tj prezesi firm produkujących truciznę?
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie