Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baza Lotnictwa Morskiego z Gdyni - akcja transportu organów. Samolot Bryza przetransportował wątrobę i płuca do przeszczepu

Maja Czech
Maja Czech
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne 49 Baza Lotnicza/ archiwum
"Akcja Serce" to inicjatywa Wojska Polskiego, w ramach której organizowane są transporty lotnicze organów do przeszczepu. Odpowiedzialność jest ogromna, a czasu na całą akcję naprawdę niewiele. Gdyński oddział Bazy Lotnictwa Morskiego wykonał pierwszy w 2022 roku przelot w ramach tej akcji.

Przelot medyczny - Gdynia

Wiadomość o pojawieniu się dawcy przyszła z Krakowa. W akcję przetransportowania wątroby i płuc do Gdańska zaangażowana była 43. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej stacjonująca w Babich Dołach.

Do wykonania misji został wybrany samolot transportowo-desantowy M28 Bryza.
W okolicach godziny 14:45, za sterami Bryzy zasiadła gdyńska załoga pod dowództwem kpt. Michała Nawojczyka. W akcji wziął także udział personel medyczny z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Przelot z Oksywia na krakowskie Balice trwał ok. 90 minut.

Po przekazaniu organów do przeszczepu, od razu wystartowano w podróż powrotną do Gdańska, gdzie na przeszczep już oczekiwał pacjent.

Akcja Serce - transport organów

Pierwszy transport medyczny został wykonany w 2007 roku - był to transport z serca z Bydgoszczy do Gdańska - mówi kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik prasowy jednostki. - Wtedy takie misje nie zdarzały się często. Od 2014 roku działamy jednak w ramach skoordynowanego systemu "Akcja Serce", w którego działalność zaangażowane są bazy w całej Polsce.

Gdy pojawi się możliwość dostarczenia organu, dany oddział szpitalny zgłasza ten fakt do dyżurnej bazy w Warszawie. Takie zgłoszenie nadawane jest do konkretnej jednostki w odpowiednim mieście, na kilkanaście godzin przed zaplanowanym transportem.

- Do takiego transportu przygotowujemy się tak, jak do każdej innej misji - mówi Marcin Braszak - jest to jednak praca pod dużą presją czasu. Musimy zmieścić się w mniej-więcej trzech godzinach, które decydują o tym, czy przeszczep przebiegnie pomyślnie, czy nie.

Statek wykonujący taką misję ma pierwszeństwo w ruchu powietrznym, jako transport medyczny. W zeszłym roku takich przelotów baza wykonała pięć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki