Bawarsko-pomorskie rozmowy o innowacjach

JKLZaktualizowano 
„Innowacja - osiągnięcia i wizje przyszłości - doświadczenia firm Pomorza i Bawarii” to tytuł konferencji w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, która dobyła się w poniedziałek.

Zorganizowała je Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska). W PPNT gościli Ilse Aigner, wicepremier Wolnego Kraju Związkowego Bawarii, minister gospodarki i mediów, energii i technologii oraz Michael Kern, przedstawiciel Kraju Związkowego Bawarii w Polsce, dyrektor generalny AHK Polska.

- W Bawarii mamy do czynienia obecnie z etapem cyfryzacji 4.0 - mówili przedstawiciele tego landu, uważanego za jeden z najbardziej innowacyjnych w Niemczech.

- Mamy duży potencjał rozwoju innowacji - mówił Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Pod względem nakładów na badania i rozwój jesteśmy jednym z najlepszych regionów w kraju.

Jedną z dziedzin, w których dokonuje się technologiczna rewolucja, jest medycyna. Przypomnijmy, że na Pomorzu technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się są jedną z inteligentnych specjalizacji budujących przewagę konkurencyjną regionu.

- Tak zwane e-zdrowie jest już właściwie codziennością - mówił prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas części poświęconej telemedycynie i e- zdrowiu. - Nie ma praktycznie placówek medycznych, które nie posługują się technologią cyfrową w gromadzeniu danych o pacjentach, rejestracji czy rozliczaniu usług medycznych. Coraz większe zapotrzebowanie na technologie i narzędzia informatyczne wynika z coraz bogatszej oferty usług w medycynie.

Jak zaznaczano, środowisko medyczne, jak i odbiorcy usług, czyli pacjenci, muszą być przygotowani do nowych technologii.

- Wyzwaniem jest informatyzacja gwarantująca wydajny i bezpieczny przepływ informacji, zawierających przecież niezwykle wrażliwe dane - dodał rektor.

- Wiele lat temu wdrożony został w Austrii system Aura - archiwizacji elektronicznej obrazowych danych medycznych - mówił Dariusz Nocek, prokurent Siemens Healthcare sp. z o.o. - Cały czas jest rozwijany i dzisiaj służy nie tylko przechowywaniu, ale i wymianie informacji. Dane są udostępniane w ramach współpracy badawczej nad schorzeniami. Przyszłością jest budowa sztucznej inteligencji, wspierającej lekarzy na pewnych etapach diagnozowania i leczenia.

Wdrażanie telemedycyny i e-zdrowia nie jest łatwym procesem i wymaga współpracy placówek medycznych, operatorów systemów IT, producentów sprzętu medycznego, laboratoriów.

Nie tylko w medycynie możemy korzystać z doświadczeń Bawarii w innowacjach.

- Nasz klaster działa od 10 lat - mówił Sascha Stöppelkamp, menedżer Bawarskiego Klastra Informacji i Komunikacji Technologicznej. - Współpracujemy co roku z 500-800 firmami, które nie są naszymi członkami, stąd ich liczba zmienia się. Naszym celem jest łączenie nauki i biznesu. Dzisiaj koncentrujemy się na mobilności i elektromobilności, zagadnieniach big data i sztucznej inteligencji.

W Bawarii konsorcja naukowo-biznesowe mogą liczyć na wsparcie 47 proc. kosztów badań i wdrożenia innowacyjnego przedsięwzięcia.

- Także współpraca między dużymi i małymi firmami jest już dojrzała - dodał Sascha Stöppelkamp. - Widać do doskonale na przykładzie branży motoryzacyjnej, gdzie koncerny współpracują z małymi firmami.

Tego m.in. musimy się nauczyć na Pomorzu.

- W Polsce trudno jest małej firmie zaprosić dużą do współpracy. Często duzi nie są skłonni do angażowania się w projekty niosące przecież ryzyko - mówił Przemysław Szleter, prezes BetterSolutions SA, 30-osobowej firmy, która z powodzeniem kooperuje z takimi koncernami jak m.in. Thales.

polecane: 60 Sekund Biznesu: W internecie jest wygodniej i większy wybór.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie