MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baseny i sauny - nowe zasady korzystania. Wytyczne korzystania z basenów miejskich w Gdyni, Sopocie i Gdańsku

(raf)
Baseny będą niebawem otwarte w Gdyni i Gdańsku. Korzystać z nich będzie można według nowych wytycznych sanitarnych
Baseny będą niebawem otwarte w Gdyni i Gdańsku. Korzystać z nich będzie można według nowych wytycznych sanitarnych Gdański Ośrodek Sportu
Nowe zasady funkcjonowania basenów i saun w Trójmieście. Pływalnie miejskie w Gdyni otwarte zostały w poniedziałek, 8 czerwca, ale na razie tylko dla klubów. Gdański Ośrodek Sportu, zarządzający m.in. basenami w mieście, pracuje nad nowymi wytycznymi dla korzystających ze swoich obiektów. Miejski basen w Sopocie przy ul. Haffnera w trakcie wakacji będzie nieczynny z powodu remontu. Cztery baseny w Gdańsku - Chełm, Orunia, Osowa oraz Stogi - rozpoczną działalność od piątku, 19 czerwca.

Wytyczne dla korzystających z basenów i saun

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło regulacje dotyczące korzystania z basenów i saun. Nowe obowiązki spoczywają na zarządcach tymi obiektami.

  • zapewnij 2 m odległości klientów od kasy
  • dezynfekuj kluczyk/bransoletkę i szafkę po każdym kliencie
  • usuń krzesła i ławki w poczekalniach
  • regularnie dezynfekuj powierzchnie wspólne i często dotykane
  • zapewnij pracownikom środki ochrony osobistej

Jak korzystać z basenów?

Jednorazowo liczba korzystających z obiektu nie może przekroczyć 50 procent maksymalnego obciążenia, a jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób. Informacja na ten temat powinna być umieszczona przy wejściach do budynków. Najważniejszą zasadą jest przebywanie na jednym torze maksymalnie czterech osób.

Ponadto, jak w przypadku innych dziedzin życia, należy zachować niezbędną, 2-metrową odległość pomiędzy osobami – stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika, itd. Obowiązuje też dezynfekcja rąk oraz ścisłe przestrzeganie higieny.

Baseny otwarte w Gdyni

W Trójmieście jako pierwsza do otwarcia miejskich pływalni przygotowała się Gdynia. Obiekty zarządzane przez Gdyńskie Centrum Sportu są dostępne od poniedziałku, 8 czerwca 2020 roku. Na razie dotyczy to jednak wyłącznie klubów pływackich.

Trzy pierwsze baseny otwarte w Gdyni to te funkcjonujące w Szkole Podstawowej nr 12 (Witomino), Szkole Podstawowej nr 40 (Chylonia) i Szkole Podstawowej nr 42 (Karwiny). W SP nr 40 indywidualni klienci mogą korzystać z basenu od poniedziałku, 15 czerwca. W SP nr 12 i SP nr 42 nastąpi to dopiero w sobotę, 27 czerwca z uwagi na przerwę w dostawie ciepłej wody przez OPEC (15-21 czerwca). We wszystkich tych basenach będzie można dokonywać płatności kartą, co do tej pory było niemożliwe.

Kiedy otwarcie basenów w Gdańsku?

Od piątku, 19 czerwca 2020 roku wznowią działalność cztery miejskie pływalnie: Chełm, Orunia, Osowa oraz Stogi. Obiekty zarządzane przez Gdański Ośrodek Sportu będą dostępne dla użytkowników codziennie, w godzinach 9.00 – 20.00 i będą funkcjonować w systemie aquapark, tzn. z możliwością wejścia o dowolnej porze na 60 minut z opcją przedłużenia pobytu za dopłatą. Tak będzie można z nich korzystać do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia.

Limity osób na basenach w Gdańsku

  • Pływalnia Chełm, ul. Chałubińskiego 13 - maksymalnie 28 osób
  • Pływalnia Orunia, ul. Smoleńska 6/8 - maksymalnie 23 osoby
  • Pływalnia Osowa, ul. Siedleckiego 14 - maksymalnie 23 osoby
  • Pływalnia Stogi, ul. Stryjewskiego 28 - maksymalnie 23 osoby

Korzystanie z gdańskich pływalni będzie wymagało przestrzegania zasad bezpieczeństwa, z których najważniejszą jest ta dotycząca zachowania bezpiecznego dystansu 2 metrów od innych użytkowników basenów oraz obsługi obiektów. Dotyczy to strefy recepcji, korytarzy i ciągów komunikacyjnych oraz strefy szatni i pryszniców, jak też samej pływalni i wszystkich jego niecek, strefy saun i jacuzzi. Liczba osób korzystających w danej chwili z pływalni będzie ograniczona. W przypadku Pływalni Chełm, jednorazowo skorzysta 28 osób. W przypadku pozostałych, tj. Orunia, Osowa oraz Stogi liczba ta wyniesie 23 osoby. Odwiedzający pływalnie będą musieli także zasłaniać usta i nos maseczkami aż do momentu wejścia do szatni, myć i dezynfekować ręce po kontakcie z często używanymi elementami wyposażenia.

Basen miejski przy ul. Haffnera w Sopocie

Pływalnie miejska w Dolnym Sopocie otwarta zostanie najprawdopodobniej w połowie sierpnia 2020 roku. Ma to związek z planowanym na wakacje remontem obiektu.

- Harmonogram prac w okresie przerwy eksploatacyjnej w roku 2020 na krytej pływalni MOSiR Sopot przy ul. Haffnera 57 zakłada wymianę oświetlenia nad niecką basenową, wymianę paneli natryskowych, ogrzewania pomiędzy natryskami a niecką basenową, wymianę orurowania, wykonanie projektu instalacji obiegu wody basenowej, doczyszczanie płytek basenowych po remontach pływalni, położenie polimeru antypoślizgowego w szatniach (męskiej i damskiej), wymianę płytek pomiędzy natryskiem a wejściem na halę basenową, malowanie lin basenowych, maszynowni i pomieszczeń socjalnych oraz montaż w holu pływalni taśm na drodze ewakuacyjnej - wylicza Marcin Wargin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie.

Niemowlak na basenie. Wszystko, co musisz wiedzieć
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki