Fala upałów sprawiła, że znów pojawiło się zagrożenie poparzeniami wywołanymi barszczem Sosnowskiego. Roślina wydziela niebezpieczne olejki, przez działanie których słońce może atakować skórę. Oparzenia tego rodzaju trudno się leczy i są wyjątkowo bolesne. Szkodliwość barszczu Sosnowskiego nasila się, gdy na zewnątrz panuje słoneczna i upalna pogoda. Sprawdź, co zrobić, gdy dojdzie do poparzenia. Publikujemy aktualną mapę miejsc występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce!

Barszcz Sosnowskiego może osiągać w Polsce nawet 3,5 m. Zwykle rośnie w miejscach wilgotnych. Można go spotkać zarówno na wsiach, jak i w mieście. Trudno usuwać barszcz Sosnowskiego. Korzeń rośliny może sięgać nawet do 2 m w głąb ziemi. Pozornie nieszkodliwy chwast - wyglądem przypominający zbyt duży koper – jest bardzo niebezpieczny. Przebywanie w okolicy rośliny może skończyć się poważnymi oparzeniami. Związki zawarte w soku barszczu wywołują oparzenia II i III stopnia.

Zobacz galerię

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia, które długo się leczy

Oparzenia wywołane barszczem Sosnowskiego długo się leczy. Kontakt z rośliną może skończyć się bolesnymi ranami. Barszcz Sosnowskiego jest w stanie wywołać oparzenia II i III stopnia. Poziom zniszczeń skóry po ataku rośliny można porównać np. do oblania wrzątkiem. Co gorsza, oparzyć się można na odległość - wszystko dlatego, że barszcz Sosnowskiego wydziela specyficzne olejki. Kiedy dostaną się na skórę, zmieniają jej ochronne właściwości. Znacznie osłabiają możliwości obrony przed światłem słonecznym. Jeśli po dostaniu się olejku na skórę wystawi się ją na działanie słońca, wówczas do oparzenia dojdzie bardzo szybko.

Jakie są objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego?

  • pojawiają się pęcherze i rany na skórze;
  • dochodzi do zawrotów i bólów głowy;
  • niekiedy olejki eteryczne wywołują wymioty.

Jak leczyć oparzenia po barszczu Sosnowskiego?

Oparzenia po barszczu Sosnowskiego należy szybko zaleczyć. Jeśli na skórze pojawiły się charakterystyczne pęcherze po kontakcie z rośliną, działaj niezwłocznie.

  1. Przemyj oparzenie dużą ilością wody.
  2. Szybko skontaktuj się z lekarzem.
  3. Nie wystawiaj skóry na działanie słoneczne przynajmniej przez 48 godzin.
  4. Pęcherze posmaruj maścią kortykosteroidową.
  5. Zastosuj wapń, żeby uniknąć reakcji alergicznej.

Walka z barszczem jest trudna

Samorządy lokalne mają obowiązek walczyć z barszczem Sosnowskiego. Akcja usuwania roślin z wyodrębnionych terenów trwa od kilku lat. Tępienie roślin polega na ich wielokrotnym wykaszaniu i opryskiwaniu herbicydami totalnymi. Służby zwalczające rośliny muszą być wyposażone w odpowiednie stroje ochronne.

Widziałeś barszcz Sosnowskiego? Gdzie zgłosić ten fakt?

Jeśli zauważyłeś gdzieś barszcz Sosnowskiego, zgłoś ten fakt straży miejskiej. Można też zrobić zdjęcie i wysłać komunikat na stronę barszcz.edu.pl. Portal tworzy mapy stanowisk rośliny. Informacje zebrane przez barszcz.edu.pl są wykorzystywane m.in. przez Ministerstwo Środowiska, GDOŚ oraz powiaty i gminy w całym kraju.

Występowanie barszczu Sosnowskiego można zgłosić też w odpowiednim wydziale w urzędzie gminy.

AKTUALNA MAPA występowania barszczu Sosnowskiego

Źródło: barszcz.edu.pl