Banki znów będą udzielać kredytów pod hipotekę gruntu

Zbigniew Biskupski/AIPZaktualizowano 
Piotr Krzyżanowski
Sejm znowelizował dwie ustawy: o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o księgach wieczystych i hipotece. Nowelizacja usuwa z ustawy o księgach wieczystych i hipotece przepis, w myśl którego suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie mogła przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości. To oznacza, że znów ruszy akcja kredytowa banków zahamowana uchwalonymi niedawno przepisami ograniczającymi handel ziemią.

Usunięty z ustawy o hipotece przepis doprowadził do tego, że obecnie banki powstrzymały się od udzielania kredytów, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej. Wejście w życie przyjętych przez Sejm rozwiązań umożliwi tym samym kształtowanie sumy hipoteki na nieruchomości rolnej przez strony umowy, bez ingerencji państwa.
Ponadto nowelizacja wyłącza spod stosowania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będących drogami wewnętrznymi.
Ograniczenia w nabywaniu zakupu nieruchomości rolnych nie mają też dotyczyć zakupów dokonywanych przez parki narodowe na cele związane z ochroną przyrody.
Nowelizacja ogranicza też możliwość stosowania przez Agencję Nieruchomości Rolnych uprawnienia do nabycia udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego m.in. w przypadku gdy nabywcami są osoby bliskie zbywcy, lub nabycie następuje w drodze dziedziczenia ustawowego.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Jeśli ten nie wniesie poprawek, akt prawny będzie czekał na podpis prezydenta oraz publikację w Dzienniku Ustaw, by nowe prawo mogło wejść w życie.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Materiał oryginalny: Banki znów będą udzielać kredytów pod hipotekę gruntu - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie