Baltic Arena pomyślnie przeszła... próbę wiatru

  Baltic Arena pomyślnie przeszła... próbę wiatru

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Baltic Arena, dzięki specjalnej konstrukcji, oprze się wiatrom o sile nawet 200 km - wynika z testów wykonanych w tunelu aerodynamicznym na uniwersytecie w Aachen.
  Próbom poddano model stadionu. Jak zapewnia koncern RKW, projektujący stadion, do końca lipca ma być gotowy projekt budowlany Baltic Areny.

  - Jak postawicie stadion, rozbudujecie lotnisko, dociągniecie do niego kolej oraz przebudujecie bądź wybudujecie drogi, będziecie pełną gębą w Europie - powiedział poseł Andrzej Biernat, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. Euro 2012, podczas piątkowej wizyty podkomisji w Gdańsku.
  Prawdziwe drogi, lotniska, stadion, biurowce są... w Niemczech. Przekonali się o tym uczestnicy dwudniowego wyjazdu studyjnego do Duesseldorfu, Kolonii i Aachen, na czele którego stali Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Ryszard Trykosko, prezes spółki BIEG 2012, budującej Baltic Arenę. Wyjazd zorganizował koncern RKW, projektujący stadion.
  W kwietniu RKW oddało projekt koncepcyjny Baltic Areny, do końca lipca ma oddać projekt budowlany. Mówią, że nie ma żadnych spóźnień.

  - Nad projektem Baltic Areny pracuje 17 osób z naszej firmy, ale razem z podwykonawcami będzie to 200 ludzi - powiedział prof. Wojciech Grabianowski, poznański architekt, który w 1971 roku osiadł w Duesseldorfie i rozpoczął pracę w RKW, a dziś jest współwłaścicielem tego koncernu.

  Biuro RKW w Duesseldorfie zatrudnia 250 osób, na całym świecie (w tym w biurze w Warszawie; niedługo powstanie filia RKW w Gdańsku) koncern zatrudnia 600 osób, w tym kilkudziesięciu Polaków.

  Najważniejszym wydarzeniem wyjazdu miały być próby wiatrowe modelu Baltic Areny (w skali 1:250) w pracowni aerodynamicznej uniwersytetu w Aachen. Spodziewaliśmy się nie wiadomo jakich trzęsień ziemi, walących się konstrukcji... "Tunel aerodynamiczny" przypominał jednak większych rozmiarów stolarnię z kilkoma wiatrakami. Inna sprawa, że jak wiatr osiągnął 150 km/h, to nawet stukilowemu autorowi tekstu ciężko było utrzymać równowagę, a stojące obok koleżanki musiały się odsunąć.

  W takich badaniach nie o wizualizację katastrof budowlanych jednak chodzi, a o to by sprawdzić (za pomocą czujników - w modelu było ich zainstalowanych 500 - i obliczeń komputerowych), z której strony stadionu konstrukcja musi być silniejsza, a gdzie, jak mówi Ryszard Trykosko, grubość rur stalowych podtrzymujących konstrukcję może mieć średnicę nie 35, lecz np. 34 cm. W Trójmieście najsilniej wieje z północnego wschodu, a najbardziej narażona na silne podmuchy będzie dolna część północnego sektora.

  - Gdańskie parametry wiatru nie odbiegają jednak od normy. Taki obiekt musi wytrzymać wiatr wiejący nawet z prękością 200 kilometrów na godzinę - powiedział Markus Feldman, profesor z uniwersytetu w Aachen.

  - W badaniach Baltic Areny w zasadzie nic nas nie zaskoczyło. Może poza jedną sprawą. Gdańskiemu oddziałowi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zadaliśmy pytanie o siłę wiatru w skali roku. Usłyszeliśmy odpowiedź: 10 tysięcy euro - dodał Grabianowski. RKW zapłaciło. Nie było wyjścia.

  Aachen było ostatnim punktem pobytu. Na próby wiatrowe przyjechaliśmy prosto z Rhein Energie Stadion w Kolonii.

  - Ten obiekt jest klasycznym przykładem, że także podaż może nakręcić popyt. Stadion w Kolonii został przebudowany na mistrzostwa świata 2006. Wcześniej na mecz ligowy przychodziło średnio 10 tysięcy widzów. Teraz na każdym spotkaniu stadion jest pełny! - zwrócił uwagę Grabianowski.

  Stadion mieści ok. 44 tys. widzów, a FC Koeln w minionym sezonie grał na zapleczu ekstraklasy. Wywalczył jednak awans do Bundesligi.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo