Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobus napędzany wodorem na testach w Gdyni!

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
od 16 lat
Pojazd po mieście będzie jeździł testowo w dniach 4 i 5 września. To autobus wodorowy firmy Caetano, napędzany wodorem dostarczanym przez firmę Messer. Zajrzeć do niego będą mogli również gdyńscy uczniowie.

Gdynia testuje autobus na wodór!

Autobus z napędem wodorowym przejdzie testy na ulicach Gdyni. Samorząd zamierza sprawdzić, jak pojazd komunikacji publicznej zasilany wodorem sprawdzi się w górzystej Gdyni. Jak podkreślali na konferencji prasowej gdyńscy urzędnicy, testy autobusu to kolejne przymiarki do zadeklarowanych niedawno przez Gdynię działań zmierzających do minimalizowania śladu węglowego. Podczas warsztatów bliżej przyjrzeć mu będą się mogli również gdyńscy uczniowie. Zasięg takiego pojazdu to ponad 400 kilometrów.

– Po elektrobusach czas na kolejny krok w rozwoju transportu przyjaznego środowisku w Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Autobusy zasilane wodorem mają szansę stać się przyszłością transportu zbiorowego w polskich miastach. A my zawsze chętnie sięgamy po nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, a do takich z pewnością zaliczają się właśnie autobusy wodorowe. Przy każdych nowych technologiach warto poznać wnioski płynące z już zdobytych doświadczeń krajowych czy międzynarodowych. Jestem przekonana, że dyskusja na ten temat pozwoli na zebranie konkretnych i wartościowych rezultatów, które pomogą nam w sformułowaniu realnych do wyznaczenia celów dla rozwoju komunikacji wodorowej w naszym mieście – podkreśla.

Według gdyńskich urzędników, obecnie największym problemem jest odbiór infrastruktury, którzy służy do tankowania pojazdów wodorowych. Pierwsze przymiarki do wprowadzenia takiego pojazdu do floty gdyńskiej komunikacji miejskiej będą możliwe dopiero wtedy, kiedy powstanie ku temu odpowiednia infrastruktura. Problemem nie powinien być natomiast jego zakup, bo to w przyszłości umożliwić mają szerokie programy dotacyjne. Gdynia chce być jednak pewna, że będzie ją stać nie tylko na zakup, ale i również na eksploatację.

- Pod koniec roku na Kaczych Bukach uruchomiona zostanie stacja tankowania wodorowego - zauważa Katarzyna Gruszecka-Spychała. - To będzie ten moment, kiedy będziemy mogli myśleć o pojazdach. Natomiast już teraz je sprawdzamy i badamy to, jak radzą sobie w specyficznym układzie Gdyni, szczególnie na górnych tarasach, gdzie jazda wymaga specjalnych warunków i wiążę się też z większym użyciem paliwa. Chcemy też edukować najmłodszych, dlatego jeden z dwóch testów, które przypadną w Gdyni dla tego pojazdu, będzie przewidziany w ramach warsztatów dla gdyńskich uczniów. Rzecz nie polega oczywiście tylko na zakupie tych pojazdów, ale i również na ich eksploatacji. Nie chcemy się spieszyć z decyzjami, aby nie popełnić kosztownych błędów.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy tego rodzaju test w mieście. W czerwcu zeszłego roku, po ulicach Gdyni testowo jeździł również polski autobus na wodór, projektu i produkcji Grupy Polsat. Główną zaletą wodorowego napędu w komunikacji publicznej jest jego zeroemisyjność. Wodorowy autobus emituje podczas jazdy jedynie parę wodną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki