Asseco przegrało w Wilnie

Paweł Durkiewicz
Koszykarze Asseco Prokomu Gdynia przegrali w poniedziałek w Wilnie z tamtejszym Lietuvosem Rytas 54:59. Mistrzom Polski w Zjednoczonej Lidze VTB zostały do rozegrania jeszcze tylko 3 spotkania. Debiut zaliczył Quinton Day.

Sytuacja gdynian przed spotkaniem była klarowna: tylko wygrana przedłużała ich realne perspektywy na play-off VTB. Nic więc dziwnego, że już od pierwszych minut na boisku dominowała twarda walka, a finezyjnych akcji było jak na lekarstwo. W pierwszej połowie gra była wyrównana, a nieznaczna przewaga gospodarzy wynikała z dobrej postawy utalentowanego, 19-letniego centra Jonasa Valanciunasa.

Po przerwie kolejne akcje Valanciunasa i kontrowersyjne decyzje sędziowskie sprawiły, że Litwini odskoczyli na dystans ponad 10 punktów. W skrajnie defensywnym meczu taka strata okazała się już nie do odrobienia. W ostatniej minucie mistrzowie Polski zmniejszyli różnicę do 3 "oczek", jednak to było wszystko, na co pozwolili im rywale.

Dodajmy jeszcze, że w barwach mistrzów Polski zadebiutował wczoraj zakontraktowany w ostatni weekend Quinton Day. Amerykański rozgrywający wszedł na boisko już w pierwszej kwarcie, ale niczym szczególnym się nie wyróżnił. Łącznie w ciągu 10 minut uzbierał 4 punkty (1/6 z gry i 1/2 z linii rzutów wolnych).

Po meczu w Wilnie koszykarze Asseco Prokomu nie mają wiele czasu na regenerację. Już jutro czeka ich bowiem długo wyczekiwany powrót na polskie parkiety: w ćwierćfinale Pucharu Polski, noszącego w tym roku nazwę Intermarche Basket Cup, zmierzą się w Zgorzelcu z wicemistrzem kraju, PGE Turowem.

Lietuvos Rytas Wilno - Asseco Prokom Gdynia 59:54 (13:11, 16:15, 15:9, 15:19)