Asseco Gdynia przegrało w Koszalinie po dogrywce

Paweł Durkiewicz
Przemysław Świderski
Pechowo otworzyli II rundę Tauron Basket Ligi koszykarze Asseco. Po dramatycznym meczu z dogrywką przegrali 66:68 z AZS Koszalin.

Gospodarze przystąpili do spotkania na świeżo po drugiej w sezonie zmianie szkoleniowca. Słoweńca Gaspera Okorna zastąpił znany w Trójmiejście Igor Milicić, były zawodnik Prokomu Trefla Sopot. Chorwat z polskim paszportem w debiucie narażony był na sporo nerwów.

Spotkanie od samego początku nie należało do zbyt pięknych. Obydwie drużyny grały na fatalnej skuteczności, choć indolencją razili przede wszystkim gospodarze, nie potrafiący trafiać we własnej hali nawet z prostych pozycji. Koszalinianie do przerwy zamienili na punkty zaledwie 23 procent rzutów z gry, a ponadto sporo niewymuszonych strat, dzięki czemu do przerwy Asseco prowadziło 30:25.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ wielkiej odmianie, a obie ekipy większość swoich akcji kończyły niecelnymi rzutami. Liderem gdynian był jak zwykle A.J. Walton, który aż trzykrotnie zaskoczył rywali trafieniami dystansowymi. W całym dotychczasowym sezonie gdyński Amerykanin trafił zza łuku łącznie tylko pięć razy. Poza tym zaliczył również aż sześć przechwytów, mocno dając się we znaki rozgrywającemu AZS, Krzysztofowi Szubardze. Reprezentant Polski i były gracz Asseco popełnił aż 7 strat.

Drużyna prowadzona przez trenera Davida Dedka długo dzielnie pilnowała kilkupunktowego prowadzenia, jednak w ostatniej minucie miejscowi w desperackim porywie rzucili się do walki. Od stanu 53:60 koszalinianie w ciągu kilku akcji doprowadzili do 1-punktowej różnicy (59:60) na 20 sekund przed końcową syreną. Rzuty wolne pewnie wykorzystał faulowany Walton, jednak Szubarga odpowiedział akcją "2+1", dając swojemu zespołowi remis po 62 i dogrywkę.

W doliczonym czasie rozochocony AZS zagrał z niebywałą determinacją, wyrywając gdynianom minimalne zwycięstwo.

AZS Koszalin - Asseco Gdynia 68:66 (11:17, 14:13, 12:13, 25:19, dogrywka 6:4)

AZS: Harris 19 (2), Szubarga 12 (2), Dąbrowski 9 (1), Wołoszyn 9 (1), Robinson 8, Dunn 5, Raczyński 3 (1), Mielczarek 3 (1), Trybański 0

Asseco: Walton 21 (3), Seweryn 12 (2), Matczak 11 (1), Dmitriew 11 (1), Galdikas 4, Frasunkiewicz 3 (1), Szymański 2, Szczotka 2, Żołnierewicz 0, Kowalczyk 0