Artystyczna Podróż Hestii 2012: Nagrody dla młodych artystów...

  Artystyczna Podróż Hestii 2012: Nagrody dla młodych artystów [ZDJĘCIA]

  Gabriela Pewińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zwycięska praca Artystycznej Podróży Hestii - "Autoportret" Cyryla Polaczka (na zdjęciu obok swej pracy) z ASP w Krakowie, który w
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  Cyryl Polaczek, Michał Batorski i Daniel Cybulski to wyróżnieni w kolejnej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii młodzi polscy artyści. W nagrodę otrzymają stypendia artystyczne w Nowym Jorku i Walencji oraz nagrody finansowe. Do Nowego Jorku pojedzie zwycięzca konkursu Cyryl Polaczek, student IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
  - W Nowym Jorku byłem jakiś czas temu, z wycieczką, ale zwiedzałem to miasto po swojemu - opowiada. - Oglądałem wystawy, odwiedziłem kilka galerii sztuki. Chciałbym tę trasę teraz powtórzyć.

  Podczas trwającego miesiąc stypendium Cyryl Polaczek pozna wybrane pracownie artystów, słynne galerie i muzea. Ma zapewniony hotel, bilet lotniczy w obie strony, ubezpieczenie oraz kieszonkowe w wysokości 2 tys. dolarów.
  Na miejscu stypendystą zaopiekuje się jedna z jurorek konkursu - malarka Karen Gunderson.
  Zwycięska praca młodego artysty to "Autoportret".

  - Powstała rok temu, byłem względnie z niej zadowolony, więc zdecydowałem, by wystawić ją do konkursu - mówi Cyryl Polaczek.

  Zapytany o przyszłą artystyczną drogę, odpowiedział:
  - Wiele rzeczy mnie inspiruje. Głównie sztuka, wielkie tematy malarskie, akty, muzealne ekspozycje, albumy poświęcone malarstwu. W swoich pracach lubię łączyć elementy realistyczne z jakimś niedopowiedzeniem, czymś abstrakcyjnym. W sztuce fascynują mnie sprzeczności.

  Laureaci Artystycznej Podróży Hestii zostali wyłonieni już po raz 11. W tym roku jury wybrało ich spośród ponad 120 kandydatur, które wpłynęły od studentów ASP z całej Polski. Do konkursu zgłoszono dzieła malarskie, graficzne oraz rzeźby.
  Druga nagroda - czek o wartości 5 tys. zł, na zakup materiałów plastycznych - powędrowała do Michała Batorskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autora pracy "Nefenefer".

  Jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii przyznało też nagrodę specjalną - miesięczne stypendium na pobyt w Walencji. Otrzymał ją Daniel Cybulski, również student ASP w Gdańsku, wyróżniony za "Manifest".

  Wyniki konkursu uroczyście ogłoszono 12 czerwca, w Ergo Arenie, podczas wernisażu wystawy konkursowej. Na wystawie prezentowanych jest 21 finałowych prac. Można je oglądać w Ergo Arenie (plac Dwóch Miast 1) do 24 czerwca, od godzinach 11 do 19.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo