Arkowcy lepsi od Ukraińców

Janusz Woźniak
Charles Nwaogu otworzył wynik poniedziałkowego sparingu w Turcji
Charles Nwaogu otworzył wynik poniedziałkowego sparingu w Turcji T. Bołt
W trzecim i ostatnim meczu sparingowym podczas tureckiego zgrupowania piłkarze Arki Gdynia ograli występujący w pierwszej lidze ukraińskiej - to odpowiednik polskiej pierwszej ligi - zespół FC Helios Charków 2:0.

Piłkarze z Ukrainy zaczęli ten mecz odważnie i już w piątej minucie gry Maciej Szlaga musiał się ratować wbiciem piłki na rzut rożny. Podopieczni trenera Petra Nemca także mieli apetyt na bramki i w 10 minucie prowadzili 1:0. Gol padł po dobrym rozegraniu piłki z udziałem Radosława Pruchnika, Bartosza Flisa i Charlesa Nwaogu, który strzałem z bliska sfinalizował tę "trójkową" akcję. Szansę na doprowadzenie do remisu rywale mieli kilka minut później, ale w dogodnej sytuacji jeden z ukraińskich napastników źle trafił w piłkę, umożliwiając tym samym skuteczną interwencję Szladze. Do przerwy gdynianie jeszcze dwukrotnie bliscy byli podwyższenia prowadzenia, ale strzał Jakuba Kowalskiego zablokowali obrońcy, a po wolnym Bartosza Brodzińskiego piłka w niewielkiej odległości minęła słupek.

Po przerwie żółto-niebiescy osiągnęli sporą przewagę, ale gole nie padały. Kolejne dobre sytuacje na podwyższenie rezultatu marnowali Janusz Surdykowski, Nwaogu, Brodziński - po jego strzale piłkę z linii bramkowej wybił jeden z obrońców - i Sebastian Słowiński. Wreszcie w 74 minucie bramkarz FC Helios musiał po raz drugi wyciągać piłkę z siatki. Po dośrodkowaniu Piotra Tomasika skutecznie głową strzelił Tomasz Jarzębowski.

Arka rozegrała na zgrupowaniu w Turcji trzy sparingi, dwa wygrała, jeden zremisowała, strzeliła 7 bramek, nie tracąc żadnej. Z przebywających na obozie piłkarzy w żadnym meczu sparingowym nie wystąpił tylko Sławomir Mazurkiewicz, który po operacji przepukliny trenował indywidualnym tokiem. Cieszy natomiast, że trenuje i gra najskuteczniejszy jesienią w Arce Piotr Kuklis.

W środę rano arkowcy ruszają w drogę powrotną do Gdyni. Do meczu pucharowego ze Śląskiem Wrocław i wiosennej premiery w pierwszej lidze z Termaliką Nieciecza przygotowywać się będą już na miejscu.

Arka Gdynia - FC Helios Charków 2:0 (1:0)