Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arka Gdynia: Srebrni chłopcy trenera Barbachena

Józef Witczak
Srebrni juniorzy Arki. W górnym rzędzie od lewej: trener Barbachen, Cz. Przybylski, Brodecki, Chyliński, Z. Przybylski, Motowidło, Zientara, Gieriatowicz. W dolnym rzędzie od lewej: Sałata, Szmukała, Jaśkowiak, Mierzwiński, Tuchołka.
Srebrni juniorzy Arki. W górnym rzędzie od lewej: trener Barbachen, Cz. Przybylski, Brodecki, Chyliński, Z. Przybylski, Motowidło, Zientara, Gieriatowicz. W dolnym rzędzie od lewej: Sałata, Szmukała, Jaśkowiak, Mierzwiński, Tuchołka.
Zaledwie trzy lata upłynęły od premierowego lauru juniorów Arki na arenie ogólnopolskiej, a już w klubie z Polanki Redłowskiej świętowano kolejny sukces

W sierpniu 1959 roku młodzi podopieczni Józefa Barbachena sięgnęli po srebrny medal MP juniorów, który po dziś dzień jest największym sukcesem klubu w tej kategorii wiekowej!

Po triumfie w rozgrywkach wojewódzkiej ligi juniorów (15 zwycięstw, jeden remis i dwie porażki) kolejne fazy rywalizacji odbywały się w systemie pucharowym. W drodze do półfinału zespół Arki wyeliminował kolejno: Bytowiankę Bytów (9:0, 5:0), Pogoń Szczecin (2:2, 6:1) oraz Polonię Nowa Sól (4:0, 0:3).

W półfinale doszło do spotkania "starych" znajomych, chociaż w przeciwieństwie do edycji 1956 rywalizacja była bardziej zacięta. 16 sierpnia - po golach "Szachy" Gadeckiego - Arka zwyciężyła przy Ejsmonda Ślęzę 2:0. Tydzień później wrocławianie odrobili straty i o losach awansu rozstrzygnął konkurs "jedenastek". W dramatycznych okolicznościach 3:2 zwyciężyli gracze Arki, co było równoznaczne z awansem do finału.

Pojedynek dwóch najlepszych juniorskich zespołów w edycji 1958/59 zyskał niespotykaną wówczas oprawę. Rozegrano go na stadionie Dziesięciolecia w Warszawie jako przedmecz spotkania pierwszych reprezentacji Polski i Rumunii. Przeciwnikiem Arki była - tak bliska sercu jej opiekuna - Cracovia. W obecności blisko 60 tysięcy widzów zespół Barbachena uległ "Pasom" 0:3, ale umiejętności młodych Arkowców były na tyle wysokie, iż wkrótce niektórzy z nich znaleźli się w orbicie zainteresowań trenera reprezentacji Polski juniorów.

Najskuteczniejszy w zespole - 18-letni Stanisław Gadecki - figurował w składzie polskiej ekipy na tradycyjny turniej juniorów Cannes, gdzie nasze "orliki" rywalizowały z rówieśnikami z Realu Madryt, Chelsea czy Augsburga. Kolejni z wyróżniających się graczy: Zdzisław Brodecki, Czesław Przybylski (kapitan zespołu) i Bogdan Kędzia (najmłodszy zawodnik, który dwa miesiące wcześniej skończył 15 lat!) wzięli udział w centralnym obozie kadry U-18 we Wrocławiu. Zaledwie rok później polscy juniorzy zdobyli na boiskach Portugalii tytuł wicemistrzów Europy. W defensywie popularnych "Portugalczyków" brylował wychowanek Arki Gdynia - Bogdan Kędzia!

SREBRNI MEDALIŚCI MP JUNIORÓW 1959
Zdzisław Brodecki, Henryk Brzeziński, Henryk Chyliński, Stanisław Gadecki, Zbigniew Gieriatowicz, Piotr Jaśkowiak Bogdan Kędzia, Waldemar Mierzwiński, Józef Motowidło, Czesław Przybylski, Zbigniew Przybylski, Adam Rutkowski, Antoni Sałata, Edmund Szmukała, Stefan Tuchołka, Witold Zientara

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki