Apelacje w sprawie makabrycznej zbrodni

  Apelacje w sprawie makabrycznej zbrodni

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dwa odwołania złożono od wyroku w sprawie makabrycznego mordu na głuchoniemej 17-letniej Martynie, która uczyła się w sławieńskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
  Jedną do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie napisał prokurator Piotr Nierebiński. Drugą - Tadeusz Tyka, adwokat broniący podczas procesu jednego z dwóch oskarżonych o mord.

  Do zbrodni doszło 22 czerwca 2005 roku. Młoda dziewczyna zginęła w mieszkaniu (niedaleko SOSW) swojego - także głuchoniemego - kolegi Marka. Wcześniej, do momentu odnalezienia jej poćwiartowanego ciała (użyto do tego piły), porzuconego na kilku śmietnikach, uważano ją za zaginioną.
  Policja zatrzymała Marka i Roberta (również głuchoniemego chłopaka dziewczyny, uczącego się w SOSW i jednocześnie znajomego Marka). Marek opowiadał o mordzie i obciążał Roberta, a ten twierdził, że nie miał nic wspólnego ze zbrodnią.

  Ostatecznie obaj zasiedli na ławie oskarżonych. Wyrok zapadł w grudniu ubiegłego roku. Robert, oskarżony wspólnie z Markiem o mord, został uniewinniony od zabójstwa, choć prokurator domagał się dla niego dożywocia. Natomiast Marek dostał wyrok 25 lat więzienia. Robert ma jednak zasądzone trzy lata więzienia, m.in. za posiadanie narkotyków i groźby względem innej osoby, ale że w areszcie przesiedział 2,5 roku, co zaliczono mu na poczet kary, to przebywa na wolności.

  - Uważam, że Robert dopuścił się mordu wspólnie i w porozumieniu z Markiem - stwierdza prokurator Nierebiński, uzasadniając apelację. Szczegółów odwołania jednak nie ujawnia ze względu na utajnienie procesu.

  - Sprawa mordu była poszlakowa, wszystko oparte było przede wszystkim na wyjaśnieniach Marka - wyjaśnia Sławomir Przykucki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie. - On sam je kilkakrotnie zmieniał.

  - Dlaczego zmienił zeznania? Dlatego że przed pierwszą rozprawą był konwojowany do gmachu sądu i przebywał w pokoju zatrzymań z Robertem - uważa prokurator. -Marek wyjaśnił, że Robert namawiał go do wzięcia wszystkiego na siebie i wrócił do pierwotnej wersji swoich zeznań.

  - Nie zgadzam się z orzeczeniem sądu, bo uważam, że mój klient nie dopuścił się mordu - mówi z kolei Tadeusz Tyka, adwokat Marka. - Jemu jedynie można przypisać profanację zwłok i utrudnianie śledztwa przez zacieranie śladów.

  Podczas rozprawy apelacyjnej sąd może utrzymać wyrok w mocy, zmienić lub uchylić do ponownego rozpatrzenia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo