Ankietowani chcą palić śmieci na wysypisku w Szadółkach

  Ankietowani chcą palić śmieci na wysypisku w Szadółkach

  W. Kakowska, J. Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Spalarnia śmieci powinna powstać w sąsiedztwie Zakładu Utylizacji na Szadółkach - tak ocenili mieszkańcy Pomorza, którzy wzięli udział z zakończonych konsultacjach społecznych. W środę w siedzibie Rady Miasta Gdańska przedstawiono wyniki.
  Badanie przeprowadziło Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa. W ramach konsultacji odbyło się siedem spotkań - w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Starogardzie Gd. Za Szadółkami opowiedziało się 44 proc. ankietowanych osób. Najwięcej negatywnych opinii zebrała lokalizacja spalarni w sąsiedztwie oczyszczalni Wschód w Wiślince. Przeciwko było 35 proc. ankietowanych.

  Konsultacje społeczne dotyczyły sześciu potencjalnych lokalizacji wskazanych przez samorząd: oczyszczalni Wschód w Gdańsku, Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Szadółkach (czyli istniejące wysypisko śmieci), Eko-Doliny w Łężycach, działki GPEC w Szadółkach oraz elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni.
  Wiadomo jednak, że pod uwagę brane są dwa warianty, czyli ZU Szadółki i oczyszczalnia Wschód. Bowiem te lokalizacje za najkorzystniejsze uznali autorzy analizy przeprowadzonej na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

  - Analiza nie wskazuje najlepszej lokalizacji, tylko taką spośród branych pod uwagę, co do której jest najmniej wątpliwości - powiedział Tomasz Nowicki z firmy Socotec, która opracowała analizę.
  A wątpliwości jest dużo. Raport już raz musiał być poprawiany, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Eksperci nie przewidzieli bowiem protestów mieszkańców Wiślinki i okolic. Owe protesty, czyli koszty społeczne, stanowią bardzo istotny element wpływający na końcowe wnioski. - Uwagi zgłaszane przez mieszkańców i ekspertów podczas spotkań konsultacyjnych są cały czas uwzględniane i ostateczna wersja analizy będzie przedstawiona w lutym przyszłego roku - wyjaśnił Nowicki.

  Jego zdaniem, końcowe konkluzje nie będą jednak odbiegały od tych znanych dzisiaj. Jako najbardziej korzystne lokalizacje nadal oceniane będą ZU Szadółki i rejon oczyszczalni Wschód. Dziś jest jeden do jednego. Za Szadółkami przemawiają względy techniczne i ekonomiczne. Za Wiślinką optują przesłanki ekologiczne i opinie eksperckie.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Utylizacja śmieci to nie tylko spalanie.

  Kaszebe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 47

  Utylizacja śmieci polega na ich posortowaniu a następnie zagospodarowaniu surowców wtórnych,kompostowaniu odpadów organicznych z wykorzystaniem powstającego biogazu a wówczas spala się niewiele...rozwiń całość

  Utylizacja śmieci polega na ich posortowaniu a następnie zagospodarowaniu surowców wtórnych,kompostowaniu odpadów organicznych z wykorzystaniem powstającego biogazu a wówczas spala się niewiele odpadów o wartości energetycznej.Budowa samej spalarni jest bez sensu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo