Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na...

  Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór
  Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©pixabay.com

  Andrzejki 2018. Kiedy wypadają w tym roku wypadają Andrzejki? Sprawdźcie poniżej! Andrzejki to idealna okazja nie tylko do wróżenia przyszłości, ale i ostatnia szansa przed Adwentem, aby zrobić huczną imprezę. Kiedy świętujemy Andrzejki?

  Andrzejki 2018 - data. Kiedy wypadają Andrzejki?


  Kiedy wypadają Andrzejki? Jaka jest ich data? Niezmienna od lat!

  Andrzejki obchodzimy co roku w wigilię dnia świętego Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada.

  W tym roku Andrzejki wypadają w nocy z czwartku na piątek. W związku z tym większość imprez odbędzie w się w weekend po tym dniu, czyli 30 listopada - 1 grudnia (piątek i sobota). Niektóre kluby, hotele organizują imprezy także, w piątek, 24 listopada.

  Andrzejki 2018. Co robić w Andrzejki?


  Andrzejki - wróżby, zwyczaje, przesądy, czy w co się bawić? Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną pozwalającą zerknąć "przez ramię" w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, a wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów. Andrzejkowe wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.

  Obecnie Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i andrzejkowe wróżby odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Nie wiadomo jednak do końca dlaczego, noc z 29 na 30 listopada uznano za dzień andrzejkowych wróżb. Początkowo święto to było traktowane poważnie: ludzie chodzili do kościoła i modlili się. Kościół jednak nie akceptował Andrzejek, ale w polskiej tradycji zakorzeniły się one na stałe, przybierając formę zabaw i wróżb.

  Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą jest oczywiście lanie wosku!
  Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór Archiwum


  Andrzejki 2018. Wróżby andrzejkowe: lanie wosku


  Lanie wosku to jedna z najbardziej znanych i popularnych wróżb andrzejkowych. Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim świece oraz klucz. Najlepiej stary i duży, a jeżeli nie chcemy go za bardzo zabrudzić można zrobić go z papieru lub z folii aluminiowej.

  Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór 123rf


  Wróżby są bardzo proste do wykonania. Z zapalonej świeczki lejemy wosk przez dziurkę od klucza prosto do naczynia z zimną wodą.

  Latarką oświetlamy wystudzony kawałek wosku, tak aby rzucił cień na ścianę. Formę możemy dowolnie przekręcać.

  Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór pixabay.com


  Andrzejki 2018. Wróżby andrzejkowe: wyścigi butów


  W pokoju, w którym bawimy się razem ze znajomymi, wybieramy start oraz metę. Następnie każdy z uczestników, jeden za drugim, układa swoje buty w stronę mety i rozpoczyna się wyścig. Kiedy skończą się buty, wtedy układamy te z końca kolejki. Tej osobie, której buty pierwsze dotrą do celu, spełni się największe marzenie.

  Andrzejki 2018. Wróżby andrzejkowe: rzucanie monetą  Na początku należy wymyślić życzenie, co może wcale nie być takie łatwe. Potem każdy z uczestników wybiera monetę o dowolnym nominale i z wyznaczonego miejsca próbuje trafić do naczynia z wodą. Temu, komu się uda ziści się marzenie.  Jak gwiazdy bawią się w Andrzejki?
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Andrzejki

  o.Misjonarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Umiłowani Siostry i Bracia!
  Rzymsko katolicka szamaneria wyklina ten zwyczaj i śle urbi et orbi klątwy i przekleństwa.
  Czy Was – Umiłowani Siostry i Bracia nie zastanawia – dlaczego, szatany,...rozwiń całość

  Umiłowani Siostry i Bracia!
  Rzymsko katolicka szamaneria wyklina ten zwyczaj i śle urbi et orbi klątwy i przekleństwa.
  Czy Was – Umiłowani Siostry i Bracia nie zastanawia – dlaczego, szatany, demony i inne diabły hulają tylko po rzymskim KATOLICYŹMIE, a w innych religiach, czy mutacjach chrześcijaństwa praktycznie stanowią margines albo prawie ich nie ma?
  Wygląda na to, że u rzymskich KATOLIKÓW służą do nabijania kasy. Straszą owieczki i od księży dostają prowizję.
  Jak słabą religią jest ten watykański KATOLICYZM, że boi się wydrążonej dyni, kilku malunków na twarzy, przebrania czy andrzejkowego lania wosku. Czyż czasami największym demonem nie jest czasami ten, miłośnik mamony, co to ornat przywdziewa i ogonem na mszę dzwoni?
  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, zbrodniarzy, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców urojonych niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kiedy

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  wypada tłusty czwartek?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z 29 na 30 listopada

  Kasia z Cycowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  no popatrz, kto by pomyslał?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  andrzejki?

  >) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  a kiedy wypada Sylwester????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo