Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Wajda w Gdańsku. Przegląd twórczości reżysera w ECS [PROGRAM]

Henryk Tronowicz
Od piątku w Europejskim Centrum Solidarności przegląd twórczości Andrzeja Wajdy. Reżyser spotka się z publicznością, oprowadzi po wystawie szkiców własnego autorstwa.

Piątkową projekcją filmu „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, w Europejskim Centrum Solidarności rozpoczną się uroczystości z okazji nadania wybitnemu reżyserowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Obrazy filmowe i rysunki

W związku z tym wydarzeniem ECS przygotowało przegląd twórczości Andrzeja Wajdy. Będzie można obejrzeć osiem filmów fabularnych. Twórca zapowiedział kilka bezpośrednich spotkań z publicznością. Będzie też możliwość obejrzenia szkiców reżysera z kolekcji gromadzonej przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (placówka została ufundowana przez Wajdę w 1994 roku). 14 marca o godz. 12 reżyser osobiście oprowadzi po wystawie.

Od sztalugi za kamerę

W Krakowie Andrzej Wajda rozpoczynał studia malarskie. „Nigdy nie umiałem dobrze odpowiedzieć na pytanie, dlaczego porzuciłem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie dla Szkoły Filmowej w Łodzi. A skoro to już zrobiłem, to dlaczego ciągle wracałem do malowania” - zapisał artysta w tomie wspomnień „Kino i reszta świata”. Będąc adeptem malarstwa Wajda był zafascynowany obrazami swego kolegi wybitnie uzdolnionego twórcy Andrzeja Wróblewskiego.

Dzisiaj, dziewięćdziesięcioletni reżyser przygotowuje film o Wróblewskim i jego dziełach. Wcześniej Wajda notował: „Ani Andrzej Wróblewski, ani ja nie uniknęliśmy okrutnego pytania: czy malować, żeby być Matejką, czy nie malować, bo i tak Matejką nie będę”. Równocześnie kręci teraz Wajda inny film, o Władysławie Strzemińskim, malarzu i teoretyku sztuki (w roli głównej - Bogusław Linda).

Wizje malarskie na ekranie

Malarska wyobraźnia Wajdy zachwycała widzów w jego licznych filmach, głównie w adaptacjach prozy wybitnych polskich pisarzy - w „Popiołach” Stefana Żeromskiego, w „Brzezinie” i „Pannach z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza czy w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Szczególnie oryginalną malarską wizją Wajda błysnął w dramacie „Nastasja”, inspirowanym przez „Idiotę”, powieść Dostojewskiego, którą Wajda zrealizował 20 lat temu we współpracy kina polskiego i japońskiego, a w którym podwójną rolę księcia Myszkina i Nastasji Filipownej zagrał japoński aktor Tamasaburo Bando (film ten w Polsce nie był wyświetlany).

Wajda i Gdańsk

Za „Człowieka z żelaza”, dzieło związane najściślej z historycznym Sierpniem 80 w Stoczni Gdańskiej, Wajda otrzymał Złotą Palmę w Cannes. Film w ciągu paru miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego zdołało obejrzeć pięć milionów polskich widzów.

Z Trójmiastem Wajdę łączą liczne dokonania i zaszczyty. W roku 2005 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Pół wieku wcześniej reżyserował na deskach Teatru Wybrzeże m.in. „Hamleta” Szekspira.

Do legendy przeszło spotkanie Wajdy i Zbyszka Cybulskiego ze studentami gdańskich uczelni po jedynym w Polsce, przedpremierowym pokazie „Popiołu i diamentu” w Klubie Żak.

Andrzej Wajda - przegląd twórczości w ECS

11 marca, piątek
18.00 - projekcja filmu „Ziemia obiecana”

12 marca, sobota
14.00 - projekcja filmu „Kanał”
16.00 - projekcja filmu „Popiół i diament”
18.00 - spotkanie Andrzeja Wajdy z młodzieżą
20.30 - projekcja filmu „Krajobraz po bitwie”

13 marca, niedziela
14.00 - projekcja filmu „Brzezina”
16.00- projekcja filmu „Panny z Wilka”
18.00 - spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz
20.30 - projekcja filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”

14 marca, poniedziałek
16.00 - projekcja filmu „Danton”
18.30 - spotkanie z A. Wajdą

WYSTAWA (ECS, ogród zimowy i Galeria Trap)
11-14 marca, w godz. 10-18
Ukryte/Wypowiedziane/Przypomniane/
Grudzień ’70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy

ANDRZEJ WAJDA. SZKICE
Prace ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Na wydarzenia wstęp wolny. Rezerwację miejsc można potwierdzać na www.ecs.gda.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki