Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amantadyna leczy COVID-19? Specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczną pionierskie badania. W marcu rekrutacja pacjentów

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Przemysław Świderski / Polska Press
Lekarze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego sprawdzą skuteczność amantadyny w leczeniu chorych na COVID-19. Jeszcze w marcu rozpocznie się rekrutacja pierwszych pacjentów. Docelowo w testach klinicznych wziąć udział ma 500 pacjentów z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski.

Amantadyna jest lekiem stosowanym u cierpiących na chorobę Parkinsona. Zdaniem niektórych ekspertów łagodzi też przebieg COVID-19. Niektórzy pacjenci leczyli się lekiem na własną rękę. Teraz jego skuteczność w badaniach klinicznych sprawdzą specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To efekt podpisania umowy między Agencją Badań Medycznych a Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu, szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rekrutacja pierwszych pacjentów rozpocznie się w marcu 2021 roku.

- W badaniu wziąć udział ma 500 pacjentów – ochotników z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski. Połowa z nich dostanie lek, a połowa placebo - opowiada prof. Adam Barczyk, przewodniczący Komitetu Badawczego, kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, GCM w Ochojcu.

Nie przeocz

Badanie jednego pacjenta potrwa 28 dni

Pacjenci do badania zostaną wybrani losowo i będzie to tzw. grupa podwójnie zaślepiona. Oznacza to, że do zakończenia testów nikt nie będzie wiedział, ani pacjent, ani lekarz, kto otrzymał lek, a kto placebo.

- W badaniach wezmą udział pacjenci hospitalizowani z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż 7 dni przed włączeniem do badania - wyjaśnia prof. Barczyk. - Zakończenie badania zależy od wielu czynników, w tym od tempa rekrutacji. Naszemu zespołowi zależy oczywiście, aby zakończyło się szybko.

Oczywiście chorzy, którzy wezmą udział w badaniu otrzymają, oprócz amantadyny i placebo, standardowe „antycovidowe” leczenie. - Jeśli chodzi o grupę, której podany zostanie amantadyna to będziemy stosować standard terapeutyczny stosowany przez dr Włodzimierza Bodnara z Przemyśla, który rozpropagował leczenie COVID-19 amantadyną - mówi prof. Barczyk.

Zobacz koniecznie

Dr Bodnar jest, przypomnijmy, pediatrą i specjalistą leczenia chorób płuc. To właśnie on zaczął jako pierwszy głośno mówić o skuteczności amantadyny w terapii COVID-19.

Nie wiadomo ilu Polaków do tej pory leczyło COVID-19 tym lekiem, który stosowany jest przede wszystkim w schorzeniach neurologicznych. Popyt był jednak prawdopodobnie spory skoro Ministerstwo Zdrowia 20 grudnia 2020 roku wydało specjalny komunikat dotyczący „ordynowania i wydawania leku z amantadyną tylko we wskazaniach objętych refundacją tj. w chorobie i zespole Parkinsona oraz dyskinezie późnej u osób dorosłych”. Ograniczono też ilość wydawania leku na jednego pacjenta.

Badanie jednego pacjenta prowadzone przez zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Barczyka będzie trwało 28 dni. Po zakończeniu terapii przez wszystkich chorych dane zostaną odtajnione i poddane analizie.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amantadyna leczy COVID-19? Specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczną pionierskie badania. W marcu rekrutacja pacjentów - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki