Alpejski PŚ. Vlhova po raz szósta najlepsza w Levi. Łuczak daleko

Zbigniew Czyż
Petra Vlhova
Petra Vlhova PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Słowaczka Petra Vlhova po raz szósty w karierze wygrała slalom w fińskim Levi. W sumie odniosła 29. zwycięstwo w zawodach alpejskiego Pucharu Świata. Magdalena Łuczak nie zakwalifikowała się do drugiego przejazdu. Równolegle trwają zawody PŚ w zjeździe mężczyzn w Zermatt-Cervinia w Szwajcarii. Ze względu na niekorzystną pogodę sobotnie zawody nie odbyły się. Kolejne zaplanowano na niedzielę. Za tydzień wystartują kobiety.

28-letnia Słowaczka, mistrzyni olimpijska z Pekinu w tej konkurencji, w sobotę zdeklasowała rywalki. Uzyskała najlepsze czasy obu przejazdów i drugą Niemkę Lenę Duerr wyprzedziła aż o 1,44 s. Trzecie miejsce, ze stratą 1,55 do Słowaczki, zajęła Austriaczka Katharina Liensberger, która okazała się nieznacznie szybsza od najlepszej alpejki ostatniej dekady Amerykanki Mikaeli Shiffrin.

Łuczak uzyskała 49. czas pierwszego przejazdu, ale została w nim sklasyfikowana na 48. miejscu po dyskwalifikacji jednej z Amerykanek.

W niedzielę w Levi odbędzie się kolejny slalom i Vlhova będzie miał okazję otrzymać siódmego renifera, bowiem zwyczajowo taką nagrodę otrzymują zwycięzcy zawodów w tej położonej w Laponii stacji narciarskiej. Sześciokrotnie była tu najlepsza także Shiffrin.