Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

All About Freedom Festival od piątku w Gdańsku

Henryk Tronowicz
fot. materialy prasowe
W piątek w gdańskim Multikinie rozpocznie się 7. edycja dorocznego interdyscyplinarnego projektu kulturalno - artystycznego adresowanego do mieszkańców Trójmiasta - All About Freedom Festival. Impreza ma charakter otwarty, trwać będzie do soboty 26.10. Organizatorem jest Europejskie Centrum Solidarności.

Program główny to 20 filmów z kilkunastu krajów, w tym kilka dokumentów, a oprócz tego retrospektywa pięciu wybitnych filmów Macieja Drygasa.

Wśród zapowiedzianych obrazów uwagę zwraca przede wszystkim - francuski melodramat "Życie Adeli" (reż. Abdellatif Kechiche). Film otrzymał Złotą Palmę na tegorocznym festiwalu w Cannes i jako śmiała i pełna pasji opowieść o miłości uznany został za "arcydzieło absolutne". Podobnie za film wybitny polskiego kina uznano dramat "Ida" Pawła Pawlikowskiego, który zdobył Złote Lwy na wrześniowym festiwalu w Gdyni. Akcja rozgrywa się w latach 60. Nowicjuszka przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza ciotkę i obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.

Jutro na otwarcie imprezy wyświetlony zostanie nagrodzony w Cannes melodramat chińsko-japoński "Dotyk grzechu" (reż. Jia Zhang-Ke, 2013). Twórca przedstawia popełnione w Chinach trzy morderstwa i jedno samobójstwo, na kanwie których snuje historiozoficzną opowieść o swojej współczesnej ojczyźnie. Wśród dokumentów szczególne zaciekawienie budzi rosyjsko-brytyjski reportaż "Pussy Riot. Modlitwa punka" (reż. Mike Lerner, Maxim Pozdorowkin). Trzy młode radykalne założycielki zespołu punkowego Pussy Riot: Nadia, Masza i Katia w kolorowych kominiarkach, pończochach i letnich sukienkach weszły do słynnej cerkwi św. Ducha w Moskwie i rozpoczęły satyryczny performance, śpiewając pieśń "Święta Matko, wygnaj Putina". Zostały aresztowane. Wytoczono im pokazowy proces, oskarżono o "szerzenie nienawiści religijnej" i zagrożono wysokimi wyrokami więzienia.

Z kolei dokument amerykański "Nocne gry" (reż. Kelly Reichardt) dotyka problemu ochrony przyrody przed łupieżczą działalnością człowieka. Stawia jednak fundamentalne pytanie: gdzie kończy się walka w słusznej sprawie, a zaczyna ekoterroryzm, który godzi w zasadę dobra wspólnego.

Oprócz filmów - prapremiera spektaklu "Wolna Trybuna" (reż. Paweł Wodziński).

Szczegóły programu - www.aaff.pl

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki