Ostrzeżenie Centrum Bezpieczeństwa
Alertowi RCB towarzyszą ostrzeżenia 2. stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla wszystkich powiatów nadmorskich i 1. stopnia dla reszty Pomorza.
Nad morzem prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 55 km/godz., w porywach do 100 km/godz., z południowego zachodu, zachodu, skręcającego na północno-zachodni.
Pod koniec trwania ostrzeżeń najsilniejszy wiatr wystąpi głównie w rejonie Mierzei Wiślanej i Żuław. W głębi lądu będzie słabszy: 35-45 km/godz., w porywach do 85 km/godz.
Na Bałtyku sztorm. W strefie brzegowej przewidywany jest od zachodu wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.
- Głęboki niż nad Morzem Północnym będzie się przemieszczał przez południową część Bałtyku w kierunku Litwy, znajdziemy się w strefie dużego wiatru – mówi Maria Poświata, dyżurny synoptyk z Oddziału Morskiego IMGW w Gdyni. - Początkowo południowy, będzie skręcał na zachodni, do północno-zachodniego w czwartek 2 grudnia. Za obecnie przechodzącym ciepłym frontem atmosferycznym posuwa się front chłodny. Najsilniejszy wiatr jest związany z tylną częścią niżu. W tej chwili nad Holandią w strefie brzegowej występują porywy do 95 km/godz. i możemy się takich spodziewać i u nas. Jutro najsilniejszy wiatr po południu nad Zatoką Gdańską będzie się przesuwał w kierunku Mierzei Wiślanej.
Alert RCB - kiedy obowiązuje
Wszystkie ostrzeżenia obowiązują od północy do 2 grudnia, do 19:00. Przed wichurą, która zacznie się nasilać od północy, można się spodziewać opadów.
- Zbliża się z zachodu ciepły front, przed którym występują opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Im bliżej tego frontu, tym więcej deszczu – opisuje dyżurny synoptyk gdyńskiego biura prognoz.
Alert RCB- apel
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zabezpieczenie przedmiotów na zewnątrz budynków, szczególnie takich, które mogą być zmiecione z balkonów i tarasów. W związku z siłą wiatru możliwe są utrudnienia w ruchu na drogach i kolei związane z przewróconymi drzewami i połamanymi konarami. Możliwe są też uszkodzenia sieci elektroenergetycznej powodujące przerwy w dostawach prądu.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?