Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja DB: Tani podręcznik. Wydawcy zapowiadają pozwy sądowe za prace nad e-podręcznikiem

Kamila Grzenkowska
Czy tradycyjny podręcznik odejdzie do lamusa?
Czy tradycyjny podręcznik odejdzie do lamusa? http://www.sxc.hu
O ile projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej zakładający powstanie e-podręcznika cieszy rodziców, o tyle niektóre wydawnictwa oświatowe już dziś podejmują działania, by opóźnić bądź zablokować jego powstanie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wprowadzić pierwszą część elektronicznych podręczników już we wrześniu 2014 roku. Do ich stworzenia wybrano m.in. kilka państwowych uczelni. Jednak w ostatnim czasie kancelaria prawna reprezentująca cztery duże wydawnictwa oświatowe - Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydawnictwo Nowa Era, Wydawnictwo Szkolne PWN i Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe - wysłała pismo do Uniwersytetu Wrocławskiego (który bierze udział w projekcie stworzenia e-podręcznika), próbując zastraszyć uczelnię informacją, że udział w projekcie e-podręcznik stanowić będzie dla niej "naruszenie prawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji", co grozi pozwem i roszczeniem o odszkodowanie ze strony wydawnictw.

E-podręcznik to projekt rządowy, nie prywatny. Jak tłumaczyli niedawno przedstawiciele MEN, uczelnie i firmy wybierane do projektu e-podręcznika wybierane były zgodnie z przepisami ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Do projektu wybrano Uniwersytet Wrocławski, który odpowiedzialny będzie za przygotowanie e-podręczników do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - za podręczniki do biologii, geografii, fizyki i chemii. Natomiast Politechnika Łódzka opracuje razem z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji e-podręcznik do matematyki i przedmiotów informatycznych, a Grupa Edukacyjna S.A. - do edukacji wczesnoszkolnej. Partnerem technologicznym, który ma przygotować rozwiązania informatyczne, wybrano firmę Progress Framework.

W związku z zapowiadanymi pozwami, część rodziców i nauczycieli zaczęła się zastanawiać, czy to nie opóźni wprowadzenia w życie tego projektu. Przedstawiciele MEN zapewniają, że opóźnienia nie będzie.
Prawnicy, podobnie jak ministerstwo, twierdzą, że pozwy, które zapowiadają wydawnictwa, nijak się mają do terminu wdrożenia projektu e-podręcznika.

- To będzie klasyczny spór między dwiema stronami. Wniesienie pozwu nie musi powodować blokady tego projektu. Wyjątkiem może być tylko sytuacja, gdyby wydawnictwa wystąpiły o zabezpieczenie roszczenia. Jeśli sąd uwzględniłby taki wniosek, to wtedy faktycznie może dojść do blokady projektu - przyznaje adw. Michał Sowiński z kancelarii "Nowosielski, Gotkowicz i Partnerzy".

Według szacunków, każdego roku rodzice wydają na książki do szkoły od 800 milionów do 1 miliarda złotych. Poza tym rząd płaci za dystrybucję podręczników dla najuboższych, co wynosi ponad 100 milionów.

Przygotowanie e-podręczników związane jest z wieloletnim programem cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła".
Elektroniczne podręczniki mają mieć charakter podręczników uniwersalnych. Będą się w nich znajdować różnego rodzaju materiały tekstowe, graficzne i multimedialne poświęcone danemu przedmiotowi szkolnemu. Nie zabraknie w nich zadań badawczych, problemów do rozwiązania i ćwiczeń praktycznych.

Elektroniczne podręczniki będą zamieszczone na publicznym, otwartym portalu edukacyjnym, umożliwiającym każdemu swobodny i darmowy dostęp do nich w dowolnym miejscu i czasie [korzystać z nich będą mogli też zatem wydawcy - red.] - zapewnia Paulina Klimek z biura prasowego MEN.

Pierwsze części e-podręczników mają zostać udostępnione we wrześniu 2014 roku. Natomiast do 2015 r. powstanie 18 e-podręczników przeznaczonych do 14 przedmiotów szkolnych.
Ministerstwo podkreśla jednocześnie, że e-podręczniki nie zastąpią tradycyjnych książek. Mają być jedynie uzupełnieniem wersji papierowej.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki