Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera z UNRWA, agencją ONZ pomocy Palestynie. Pracownicy pomagali Hamasowi. Co na to Zachód?

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Zawieszenie finansowania agencji ONZ ds. uchodźców w Strefie Gazy przez szereg państw nastąpiło po doniesieniach, że 12 jej pracowników wzięło udział w ataku Hamasu na Izrael 7 października
Zawieszenie finansowania agencji ONZ ds. uchodźców w Strefie Gazy przez szereg państw nastąpiło po doniesieniach, że 12 jej pracowników wzięło udział w ataku Hamasu na Izrael 7 października JAAFAR ASHTIYEH/AFP/East News
Kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, wstrzymało finansowanie UNRWA w Strefie Gazy w związku z izraelskimi zarzutami, że niektórzy pracownicy agencji byli zaangażowani w atak Hamasu na Izrael. Palestyńska Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Prac ostrzega, że nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności w Strefie Gazy, jeśli nie zostaną wznowione fundusze, które zostały obcięte przez wiele krajów w zeszłym tygodniu.

Zawieszenie finansowania agencji ONZ ds. uchodźców w Strefie Gazy przez szereg państw nastąpiło po doniesieniach, że 12 jej pracowników wzięło udział w ataku Hamasu na Izrael 7 października, podczas którego terroryści zabili około 1200 osób i wzięli ponad 240 innych jako zakładników. Waszyngton jako pierwszy ogłosił w piątek tymczasowe zawieszenie finansowania UNRWA w związku z izraelskimi zarzutami. Niemcy, Szwajcaria, Kanada, Holandia, Wielka Brytania, Australia, Włochy, Finlandia, Francja i Japonia poszły w ślady USA w weekend.

Terror za kasę z ONZ

Izraelski wywiad wojskowy i Szin Bet przekazały Stanom Zjednoczonym i UNRWA informacje wskazujące, że 12 pracowników UNRWA uczestniczyło w ataku z 7 października. Więcej szczegółów pojawiło się w weekend. Według „New York Times”, 10 z 12 domniemanych pracowników UNRWA było członkami Hamasu, a jeden był powiązany z Islamskim Dżihadem, podczas gdy ostatni nie został zidentyfikowany. Wszystkie 12 osób pracowało w instytucjach UNRWA, w tym w szkołach i schroniskach, podała gazeta, która zapoznała się z dokumentami izraelskiego wywiadu. Według dokumentów jeden z pracowników był prawdopodobnie zamieszany w atak w kibucu, w którym zginęło 97 osób. Szef UNRWA Philippe Lazzarini określił zarzuty jako "szokujące" i powiedział, że osoby zaangażowane w atak zostały natychmiast zwolnione.

UNRWA została założona w 1949 roku w celu zapewnienia bezpośredniej pomocy tysiącom Palestyńczyków, którzy zostali wysiedleni w wyniku wojny arabsko-izraelskiej w 1948 roku. Obecnie agencja zapewnia pomoc żywnościową i pieniężną, a także edukację, opiekę zdrowotną i inne podstawowe usługi dla około 5,9 miliona zarejestrowanych uchodźców palestyńskich i ich potomków na terytoriach palestyńskich (Zachodni Brzeg i Strefa Gazy) oraz w Jordanii, Libanie i Syrii. Według strony internetowej UNRWA opiera się prawie całkowicie na dobrowolnych datkach od państw członkowskich ONZ.

Zachód podzielony

Kilka krajów, w tym Norwegia i Irlandia, zapowiedziało, że nie zawiesi swoich wkładów, postrzeganych jako kluczowe dla UNRWA, aby kontynuować działalność w Strefie Gazy w tym krytycznym czasie. Hiszpania również kontynuuje swoje finansowanie. Minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares powiedział parlamentowi, że pracownicy agencji nie mogą być karani za "rzekome straszne czyny" kilkunastu z nich. Austria, Rumunia, Finlandia, Niemcy, Włochy i Holandia zawiesiły swoje finansowanie, podczas gdy Francja i inne kraje nadal zastanawiają się nad wstrzymaniem wsparcia dla UNRWA.

Stany Zjednoczone zdecydowały się w piątek zawiesić swój wkład w UNRWA po ujawnieniu, że co najmniej 12 pracowników agencji było zaangażowanych w atak Hamasu na Izrael z 7 października. Po piątkowej publikacji na temat domniemanego zaangażowania tych 12 osób „The Wall Street Journal” opublikował w poniedziałek, że około 10 proc. z 12 000 pracowników agencji w Strefie Gazy ma powiązania z islamskimi grupami bojowników, zgodnie z dokumentacją wywiadowczą przedstawioną przez Izraelczyków. W tabeli darowizn UNRWA opublikowanej pod koniec 2022 r. Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym płatnikiem (344 mln USD), a następnie Niemcy (202 mln USD), UE (114 mln USD), Szwecja (61 mln USD), Norwegia (34 mln USD), Japonia (30 mln USD) i Francja (29 mln USD). Z UE na liście znalazły się również Holandia, Włochy, Dania, Hiszpania, Belgia, Austria, Irlandia, Finlandia, Luksemburg, Rumunia i Polska. Darowizny na rzecz UNRWA są przeznaczone na zapewnienie działalności agencji w Syrii, Libanie, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Na razie nie jest jasne, czy zawieszenie funduszy dotyczy całości, czy tylko części przeznaczonej dla Strefy Gazy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afera z UNRWA, agencją ONZ pomocy Palestynie. Pracownicy pomagali Hamasowi. Co na to Zachód? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki