Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

86. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku. Andrzej Duda na czele parady idącej ulicami Manhattanu

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
W Nowym Jorku w niedzielę odbyło się największe święto amerykańskiej Polonii - doroczna Parada Pułaskiego. Przeszła ona ulicami Manhattanu po raz 86. Po raz pierwszy w historii w paradzie wziął udział urzędujący prezydent Polski Andrzej Duda. Tegoroczna parada odbyła się pod hasłem "Polska i Ameryka w Obronie Wolności”.

Tysiące mieszkających w Nowym Jorku i okolicach Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia zgromadziło się w centrum Manhattanu by przemaszerować w 86. Paradzie Pułaskiego. Na słynnej Piątej Alei czekały już udekorowane na biało-czerwono rydwany, dzieci z polonijnych szkół z polskimi flagami, orkiestry, zespoły ludowe oraz członkowie klubów i organizacji polonijnych.

Poza prezydentem Andrzejem Dudą na czele parady przejdzie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, dyplomaci i przedstawiciele organizacji polonijnych. W pochodzie wezmą tez udział oficerowie nowojorskiej policji. Hasło tegorocznej parady brzmi: " Polska i Ameryka w Obronie Wolności”.

Msza święta w intencji św. Jana Pawła II

Pierwszym punktem wizyty prezydenta w Nowym Jorku z okazji 86. Parady Pułaskiego była odprawiona w katedrze św. Patryka msza święta w intencji św. Jana Pawła II.

Prowadzący nabożeństwo biskup pomocniczy Nowego Jorku Edmund Whalen witając polskiego prezydenta i przedstawicieli Polonii, zwrócił uwagę na chrześcijański przykład, jaki dali Polacy swoją postawą wobec uchodźców z Ukrainy.

– W tym mieście imigrantów witamy i jesteśmy wdzięczni narodowi polskiemu, za to co zrobili dla ukraińskich uchodźców, za przyjęcie ich nie do programu dla uchodźców, ale do swoich domów i serc. Pokazaliście nam wielki przykład (...) to właśnie oznacza bycie katolikiem – powiedział biskup pomocniczy Nowego Jorku Edmund Whalen.

Jak dodał, jest to postawa do której wzywał Jan Paweł II, apelując "nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi".

Wspominał też Jana Pawła II w nowojorskiej katedrze i chaos, który zapanował, kiedy wbrew planowi, papież po mszy wyszedł z katedry na Piątą Aleję i spotkał się z wiernymi i nowojorskimi policjantami. Powiedział potem nowojorskim hierarchom że "wyszedł na spacer i gadał z gliniarzami".

– Do tego jesteśmy wzywani: by pójść na taki spacer – mówił bp Whalen z ambony.

Wezwanie do zachowania tradycji

Zaapelował też zarówno do polskich, jak i innych imigrantów, by zachowywali swoje tradycje i tożsamość oraz przekazywali te tradycje kolejnym pokoleniom.

– To właśnie to, co uczyniło Amerykę wielką. I to jedyny sposób, by ten wspaniały kraj mógł trwać – powiedział.

Obok Whalena mszę koncelebrowali biskup pomocniczy Brooklynu Witold Mroziewski i biskup Janusz Stepnowski. Poza prezydentem Dudą w nabożeństwie udział wzięli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski.

Pochód na cześć generała Kazimierza Pułaskiego

Wkrótce po mszy rozpoczęła się coroczna Parada Pułaskiego, która przechodzi nowojorską Piątą Aleją, najbardziej znaną ulicą na Manhattanie. Policja zamknęła ją dla ruchu, a zarówno wśród uczestników przemarszu jak i wśród widzów dominują kolory biały i czerwony. Wiele osób ma na sobie kapelusze lub koszulki w narodowych barwach oraz polskie flagi. Andrzej Duda jest pierwszym urzędującym prezydentem RP, który weźmie udział w tym organizowanym corocznie od 1937 r. wydarzeniu.

Na paradę przyjechali Polacy z całego Nowego Jorku, ale także z sąsiednich miast takich jak New Jersey.

– Jest to dla nas bardzo ważne święto – mówi pani Marta z New Jersey.

– Tu jest największa ilość Polonii, która przybywa tego dnia. Trzeba dać przykład młodym pokoleniom – dodaje pani Katarzyna z Nowego Jorku.

My mamy polskość w sobie i ciągniemy do siebie. I choć czasami żyjemy obok siebie, to jednoczymy się i jesteśmy razem – zaznaczyła pani Marta.

Piątą Aleją przejeżdżają kolorowe pojazdy, a w przemarszu idą też przedstawiciele nowojorskiej policji i straży pożarnej.

Andrzej Duda o sojuszu polsko-amerykańskim

– Wiecie jaka jest sytuacja: znowu zrobiło się niebezpiecznie. Odrodził się rosyjski imperializm, ten sam imperializm, który wypchnął wielu waszych rodziców i dziadków z Polski (...) Musimy się obronić, musimy przetrwać, dlatego potrzebne jest wasze wsparcie. Jestem tu po to, by o to wasze wsparcie prosić (...) byście pracowali na rzecz sojuszu polsko-amerykańskiego i sojuszu Ameryki i Europy – powiedział prezydent zwracając się do nowojorskiej Polonii.

Jak dodał, Polonia miała wielkie zasługi w "zrzuceniu komunistycznych sowieckich kajdanów" w 1989 r. oraz we wstąpieniu Polski do NATO.

– Dzięki waszemu wsparciu są u nas wojska amerykańskie, jesteśmy w ścisłym sojuszu – powiedział.

Dodał, że bezpieczeństwo Polski opiera się o dwa filary: wzmacnianie obrony, w tym poprzez "ogromne zakupy" uzbrojenia w USA, a także umacnianie NATO, którego podstawą są Stany Zjednoczone.

Prezydent podkreślił, że jest dumny, że jest pierwszym prezydentem RP, który bierze udział w nowojorskiej paradzie z okazji dnia pamięci o gen. Pułaskim.

Przemówienie prezydenta było miejscami zakłócane przez okrzyki grupy polonijnych sympatyków opozycji.

"Polska potrzebuje patriotyzmu"

Do uczestników Parady Pułaskiego przemówił także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie i symbolikę postaci Kazimierza Pułaskiego, który walczył o wolność Polski i zginął w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

– Myśląc o nim, przychodzi na myśl jedno z najbardziej znanych polskich haseł: "za wolność waszą i naszą". (...) Kazimierz Pułaski jest wcieleniem tego ducha i tego sztandaru. Jego postawa, krew przelana w walkach o suwerenność Polski i Stanów Zjednoczonych, odzwierciedlana jest w barwach narodowych naszej flagi – mówił Gliński.

Jak dodał, parada z okazji amerykańskiego Dnia Pamięci o generale Pułaskim jest okazją do świętowania polskiej tożsamości i tradycji, i jest wyrazem "unikalnego polskiego charakteru", dzięki któremu Polacy wielokrotnie podnosili się z porażek i klęsk.

– Dzięki tym właśnie cechom charakteru, Polska, kraj wolny i suwerenny, tworzy dla swoich obywateli najlepsze perspektywy dobrobytu i bezpieczeństwa w Europie – zaznaczył.

Podkreślał też znaczenie Polonii dla kraju.

– Polska was bardzo potrzebuje: waszego patriotyzmu, waszego wsparcia, waszej dumy z polskości. Tu, w Ameryce te słowa o patriotyzmie i dumie brzmią szczególnie naturalnie – dodał.

Parada Pułaskiego organizowana jest po raz 86. i jest najstarszym pochodem mniejszości narodowych w Nowym Jorku obok dorocznego przemarszu Irlandczyków. Pochód został nazwany na cześć generała Kazimierza Pułaskiego, jednego z polskich bohaterów wojny o niepodległość USA, który zginął w bitwie pod Savannah w Georgia 11 października 1779 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: PAP / Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 86. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku. Andrzej Duda na czele parady idącej ulicami Manhattanu - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki