reklama

8 miliardów złotych dla Pomorza z Unii Europejskiej

Redakcja
materiały prasowe
Komisja Europejska zaakceptowała Regionalny Program operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2004 - 2020. Region będzie miał do dyspozycji 8 miliardów złotych. To największy program finansowy w historii województwa.

Z dotacji realizowane będą przede wszystkim projekty innowacyjne i te związane ze spacjalizacjami naszego regionu. Na ten cel przeznaczonych zostanie 314 mln euro. Na ochronę środowiska i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – ponad 335 miliony euro. Wsparcie popłynie też w stronę edukacji, w tym edukacji przedszkolnej oraz pomocy dla osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. N ate działania przeznaczono 631 milionów euro.

W najnowszym rozdaniu środków unijnych, Pomorze ma miliard euro więcej niż w RPO na lata 2007 - 2013.  Wsparcie w ramach nowego programu będzie udzielane z dwóch funduszy strukturalnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu Urząd Marszałkowski zarządza pieniędzmi przeznaczonymi zarówno na infrastrukturę, jak i działania związane z edukacją czy wsparciem dla osób bezrobotnych.

Od września do końca grudnia 2014 r. trwały negocjacje w Warszawie i Brukseli, dotyczące nowego programu.

Zmianą w stosunku do poprzedniego programu jest możliwość koordynacji realizowanych projektów na obszarze kilku gmin lub powiatów. Samorządowcy będą musieli przygotować partnerskie przedsięwzięcia dla Trójmiasta i pozostałych, największych miast województwa. Pojawiają się też tzw. ramy wykonania. Urząd Marszałkowski będzie musiał zrealizować konkretne cele (np. liczba miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat). Jeżeli zostaną osiągnięte, województwo otrzyma dodatkowe środki w ramach tzw. rezerwy wykonania.

- Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży. Oceniając naszą pracę np. w 2024 roku nie będziemy się jedynie zastanawiać, czy mamy wystarczającą ilość dróg, ale nad tym jak fundusze europejskie pozwoliły nam włączyć region w europejską i światową konkurencję w branżach, które dla Pomorza są szczególnie ważne, np. IT – podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

(źródło: materiały prasowe)

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie