MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5 najtrudniejszych zadań na maturze z polskiego. Z tym uczniowie mają największe problemy. Koniecznie powtórz te zagadnienia przed egzaminem

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Uczniowie mają problem m.in. z redagowaniem notatki syntetyzującej, znajomością współczesnych lektur obowiązkowych i wypisywaniem środków językowych z tekstu.
Uczniowie mają problem m.in. z redagowaniem notatki syntetyzującej, znajomością współczesnych lektur obowiązkowych i wypisywaniem środków językowych z tekstu. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Matura z języka polskiego odbędzie się już 7 maja. Jeszcze nie jest za późno na przygotowania do egzaminu. CKE po przeanalizowaniu egzaminów próbnych wyodrębniło zadania, z którymi uczniowie najczęściej mieli problemy. Co sprawiło maturzystom najwięcej trudności? Oto 5 zagadnień, które warto powtórzyć przed tegoroczną maturą. To właśnie z nimi uczniowie sobie nie radzą. Podpowiadamy, co zrobić, by bez trudu zdać maturę z polskiego.

Spis treści

Matura z języka polskiego 2024. To trzeba powtórzyć

Egzamin dojrzałości z języka polskiego odbędzie się 7 maja 2024 roku o godz. 9.00 (wtorek) i rozpocznie maturalny maraton. Od 2023 r. matura z polskiego wygląda inaczej.

Arkusz z języka polskiego jest podzielony na trzy części:

 • Język polski w użyciu;
 • Test historycznoliteracki;
 • Wypracowanie maturalne.

Czas przeznaczony na egzamin maturalny z języka polskiego to 240 minut.
Z jakimi zadaniami uczniowie mają najwięcej problemów? CKE po przeanalizowaniu matur próbnych podało taką listę wraz z radami od egzaminatorów. Oto 5 typów zadań lub zagadnień, które trzeba dokładnie powtórzyć przed maturą z polskiego.

1. Poprawność językowa w wypracowaniu maturalnym 2024

Jak wynika z informacji opublikowanej przez CKE 15 marca 2023 roku, uczniowie niewiele punktów otrzymują w kryterium oceny wypracowania: zakres i poprawność środków językowych. W marcu 2022 roku poziom wykonania wyniósł zaledwie 11 proc., a w grudniu 28 procent. Pisanie rozprawki wziąć sprawia uczniom kłopot, również na maturze z polskiego 2023 najwięcej zdających straciło punkty na poprawności językowej.

Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Maturzyści mają problemy ze składnią (posługiwanie się różnego rodzaju wypowiedzeniami), stosowaniem bogatej leksyki (słownictwa dotyczącego pojęć abstrakcyjnych, wykorzystywaniem synonimów i odpowiedniej terminologii, wprowadzaniem słownictwa porządkującego argumentację, stosowaniem wyrażeń komentujących).

Wskazówki dla maturzysty: Co zrobić, by wzbogacić leksykę w wypracowaniu i uporządkować składnię? Czytaj dużo wartościowych książek i pisz wypracowania. Staraj się szukać synonimów dla wyrazów: ciekawy, interesujący, ważny, istotny itd. (możesz napisać: frapujący, kluczowy, fundamentalny itd.). Poznaj słownictwo, które porządkuje argumentację:

 • Problem, który warto poruszyć dotyczy…
 • Na początku rozważań warto wspomnieć o…
 • Z jednej strony…, z drugiej zaś…
 • Reasumując…
 • Jak wynika z powyższych przykładów…
 • Podsumowując…

Przypomnij sobie najważniejsze zasady dotyczące budowania wypowiedzeń prostych i złożonych, przy okazji warto powtórzyć też informacje o interpunkcji. Warto skorzystać z materiałów CKE:

2. Redagowanie notatki syntetyzującej

W marcu 2022 jedynie 16 proc. uczniów wykazało się umiejętnością redagowania notatki syntetyzującej. W grudniu liczba ta zwiększyła się o 23 punkty procentowe (39 proc.). To zagadnienie kluczowe na maturze z polskiego. Warto przygotować się dobrze do tego zadania, bo na pewno pojawi się na maturze i można uzyskać za nie aż 4 punkty (3 za treść i 1 za poprawność stylistyczną, ortograficzną i interpunkcyjną). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na umiejętność czytania ze zrozumieniem, to niezbędne do sformułowania sensownej wypowiedzi pisemnej.

Wskazówki dla maturzysty: Powtórz zasady pisania notatki syntetyzującej i ćwicz tę umiejętność. Warto posiłkować się gotowym schematem:

 • Autor/nazwisko autora w tekście zauważa/dowodzi/przekonuje, że…
 • Z kolei (nazwisko autora) w tekście pt. (tytuł tekstu) podkreśla/zaznacza/przekonuje, że…
 • Punkty wspólne lub rozbieżne w stanowiskach autorów, np. Sposoby mówienia o... (literaturze, podróżach, nauce itd.) diametralnie się od siebie różnią/są do siebie zbliżone.
 • Pamiętaj, by wypowiedź mieściła się w zadanym limicie słów (od 60 do 90 wyrazów).

3. Zadania dotyczące literatury współczesnej

CKE przekazało także, że uczniowie mieli problemy z rozwiązywaniem zadań, dotyczących lektur obowiązkowych z zakresu literatury współczesnej. Zadanie oparte na opowiadaniach Tadeusza Borowskiego rozwiązało w marcu 10 proc. uczniów, a to dotyczące „Tanga” Sławomira Mrożka tylko 2 procent. W grudniu podobnie było z takimi lekturami jak „Miejsce” Andrzeja Stasiuka (poziom wykonania: 7 proc.) i wiersze Stanisława Barańczaka (15 proc.).

Niski poziom wykonania tych zadań może jednak wynikać z faktu, że w momencie, gdy uczniowie rozwiązywali arkusz byli dopiero przed omawianiem tych lektur na języku polskim.

Wskazówki dla maturzysty: przypomnij sobie treść, głównych bohaterów i problematykę lektur obowiązkowych na maturze 2023, zwłaszcza tych zaliczanych do literatury współczesnej, a więc m.in. „Miejsce” Andrzeja Stasiuka, „Górą Edek” Marka Nowakowskiego i „Katedra” Jacka Dukaja. Możesz skorzystać z naszych opracowań najważniejszych utworów na egzamin dojrzałości.

4. Zadania dotyczące środków językowych

Na maturze zarówno w pierwszej części egzaminu, jak i w drugiej mogą znaleźć się zadania, gdzie należy znaleźć, wypisać, a niekiedy także określić funkcję danych środków językowych. W przypadku próbnej matury grudniowej było nim zadanie 3. Uczniowie pomijali część polecenia (nie wypisywali środków językowych zastosowanych przez autorkę), przez co poziom wykonania tego zadania wynosił 22 procent.

W teście historycznoliterackim sporo problemów sprawiło zadanie, w którym uczniowie mieli wypisać z utworu Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego dwie peryfrazy. Zadanie to rozwiązało jedynie 21 proc. zdających.

Wskazówki dla maturzysty: przypomnij sobie najważniejsze środki językowe ujęte w wymaganiach egzaminacyjnych, a także funkcje, jakie mogą pełnić w tekście. Środki stylistyczne to istotny element często pojawiający się w arkuszach maturalnych.
Możesz skorzystać z naszej powtórki:

5. Złożone zadania dotyczące lektur obowiązkowych

Uczniowie na maturach próbnych mieli także problemy z bardziej złożonymi zadaniami dotyczącymi lektur obowiązkowych, czyli takimi, które nie tylko wymagały od maturzysty dobrej znajomości konkretnego tekstu, ale także szerszego kontekstu i umiejętności wyciągania wniosków. Zdający nie poradzili sobie głównie z zadaniem dotyczącym Trenów Jana Kochanowskiego (poziom wykonania: 15 proc.) oraz III części „Dziadów” Adama Mickiewicza (poziom wykonania: 8 proc.). Poniżej zamieszczamy treść tych zadań.

arkusz pokazowy CKE/ język polski
arkusz pokazowy CKE/ język polski
arkusz pokazowy CKE/ język polski

Wskazówki dla maturzysty: dokładnie powtórz przed maturą treść lektur obowiązkowych. Wróć też do notatek z języka polskiego i przypomnij sobie problematykę tych utworów. Lista lektur obowiązkowych na maturze została opublikowana w naszym serwisie.

Rekomendacje od egzaminatorów maturalnych

CKE zamieściło także rady dla maturzystów od egzaminatorów. W przypadku języka polskiego znalazły się wśród nich:

 • Powtórka treści i problematyki lektur obowiązkowych.
 • Opracowanie listy motywów z poszczególnych lektur.
 • Zaznaczanie w poleceniu wszystkich elementów, które trzeba uwzględnić w odpowiedzi.
 • W przypadku pisania notatki syntetyzującej można skorzystać ze swoich wcześniejszych odpowiedzi do zadań.
 • W wypracowaniu warto wybrać temat, do którego łatwo można dopasować znaną lekturę obowiązkową, zadbać w argumentacji o funkcjonalność wypowiedzi (nie streszczać utworów), pamiętać o wprowadzeniu kontekstów i kompozycji tekstu (wstęp, rozwinięcie, zakończenie), a na końcu zrobić korektę językową tekstu.

Przeczytaj też: Wypowiedź pisemna na maturze: jak napisać rozprawkę na maturze 2024?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5 najtrudniejszych zadań na maturze z polskiego. Z tym uczniowie mają największe problemy. Koniecznie powtórz te zagadnienia przed egzaminem - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki