4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk uczci pamięć swojego prezydenta
– Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. To, jak wygląda dziś Gdańsk, to w dużej mierze jego zasługa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska dla portalu gdansk.pl.
Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
– Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – tak brzmiały jego ostatnie słowa.
4. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń
13 stycznia (piątek)
- godz. 12.00, biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności - ogłoszenie laureata II edycji Nagrody prezydenta Pawła Adamowicza
Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. W tym roku zostanie ona przyznana po raz drugi.
- godz. 19.00, między Katownią a Złotą Bramą (transmisja online)
W miejscu, gdzie cztery lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz oraz przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski,
Z carillonu Ratusza Głównego Miasta ponownie rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
- godz. 19.30, Bazylika Mariacka (transmisja online)
Modlitwa międzywyznaniowa i złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
14 stycznia (sobota)
- godz. 16.30, Dwór Artusa, promocja albumu pt. „Cisza / Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska”
Album „Cisza / Silence” zawiera fotografie prezentowane na wystawie czasowej o tym samym tytule, zorganizowanej w 2022 roku przez Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów. W publikacji znajdują się zdjęcia dokumentujące czas żałoby w Gdańsku po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.
W spotkaniu wezmą udział członkowie rodziny, najbliżsi przyjaciele i współpracownicy Pawła Adamowicza oraz fotoreporterzy, którzy niemalże każdego dnia dokumentowali działalność Prezydenta Miasta Gdańska oraz gdańszczanki i gdańszczanie. Każdy z uczestników otrzyma egzemplarz albumu.
Wystąpi również kwartet w składzie: Jagoda Wojciechowska – śpiew, Adam Wendt – saksofon, Piotr Lemańczyk – kontrabas oraz Cezary Paciorek – fortepian Wiszniewskiego / akordeon. Muzycy wykonają m.in. utwory „The Sound of Silence” oraz „Dziwny jest ten świat”.
Wstęp: wolny, wejście przez przedproże od godz. 15.55.
- godz. 18.00, Bazylika Mariacka
Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
Spotkania w ECS
14 stycznia, godz. 18.00, biblioteka ECS, Nadzieja mieszka w naszym mieście
„Nadzieja mieszka w naszym mieście” - spogląda ze ścian kościołów i fasad kamienic, niesie się z dźwiękiem dzwonów i brzmi o wschodzie słońca. Nie opuszczając ciepłego zacisza biblioteki ECS, będzie można udać się na spacer po Gdańsku nieoczywistym szlakiem czterech nadziei. Rozmowę z ks. Krzysztofem Niedałtowskim, Jackiem Friedrichem, Grzegorzem Szychlińskim i Mają Miro o czterech odsłonach nadziei poprowadzi Katarzyna Żelazek. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.
- 15 stycznia, godz. 18.00, ogród zimowy ECS, Wieczór dla przyjaciela
Nadzieja jest tegorocznym hasłem wywoławczym Wieczoru dla przyjaciela, który Europejskie Centrum Solidarności realizuje od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy odbyło się spotkanie w ECS, które przywołało osobę prezydenta i wartości, jakie były mu drogie. O znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka opowie prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, terapeuta i wybitny humanista. A potem siądzie do stołu, aby wymienić poglądy o praktykowaniu nadziei z aktywnymi obywatelami: Sylwią Gregorczyk-Abram, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem. Bezpłatne bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.
Koncerty carillonowe
- 14 stycznia (sobota), godz. 11.00 , wieża kościoła św. Katarzyny
- 15 stycznia (niedziela), godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta
Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. Koncerty można również wysłuchać online na FB: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska.

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?